دانشمندان هشدار دادند که اسکیت Maugean، “تیلاسین دریا” تاسمانی، یکی از رویدادهای شدید آب و هوایی از انقراض | حفاظت

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

دانشمندان هشدار داده اند که یک گونه ماهی باستانی که از زمان دایناسورها زنده مانده است، ممکن است یکی از رویدادهای شدید آب و هوایی پس از انقراض پس از سقوط جمعیت آن به نصف در عرض هفت سال باشد.

اسکیت Maugean، که توسط دانشمندان دریایی به عنوان “تیلاسین دریا” توصیف می شود، تنها در بندر Macquarie یافت می شود، یک مجموعه آبی وسیع در ساحل غربی دورافتاده تاسمانی.

مطالعات نشان داده است که تعداد آن در دهه گذشته به شدت کاهش یافته است زیرا محیط زیست آن تحت تأثیر انسان، از جمله آلودگی پرورش ماهی قزل آلا، نیروگاه های برق آبی که جریان رودخانه های بالادست را تغییر می دهند و افزایش دمای بندر به دلیل بحران آب و هوا تخریب شده است.

این عوامل به کاهش شدید سطح اکسیژن محلول کمک کرده بود که به ویژه بر میزان بقا در اسکیت‌های جوان تأثیر می‌گذارد. تعداد اسکیت‌های Maugean بازمانده مشخص نیست، اما یک گزارش نظارت موقت تخمین می‌زند که جمعیت بین سال‌های 2014 تا 2021 47 درصد کاهش یافته است.

اعتقاد بر این است که این کاهش توسط یک رویداد شدید در سال 2019 تسریع شده است – یک “وارونگی” که در آن ستون آب توسط یک طوفان غربی واژگون شد و آب کم اکسیژن را از کف بندر به سطح نزدیکتر کرد. پس از این رویداد، «مرگ‌های گسترده» در میان اسکیت‌های ردیابی الکترونیکی مشاهده شد.

دانشمندان دانشگاه تاسمانی گفتند که نشان می‌دهد برای جلوگیری از انقراض گونه‌ها باید اقدامات سریعی انجام شود، از جمله بودجه برای برنامه تکثیر در اسارت برای ایجاد «جمعیت بیمه» در خارج از بندر. تانیا پلیبرسک، وزیر محیط زیست استرالیا، هدف خود را انقراض صفر برای گیاهان و حیوانات این کشور تعیین کرده است.

بندر مک کواری
سلامت Macquarie Harbor در دهه گذشته پس از گسترش قابل توجه پرورش ماهی قزل آلا در این نزدیکی به شدت کاهش یافت. عکس: دیو مورنو

این فوق‌العاده فوری است، زیرا فقط یک رویداد مانند آنچه دیده‌ایم طول می‌کشد و ممکن است نتوانیم کاری انجام دهیم. [to prevent extinction]دکتر جیسون سمنس، زیست شناس موسسه مطالعات دریایی و قطب جنوب دانشگاه (Imas)، گفت.

رهبر برنامه نظارتی، دکتر دیوید مورنو، گفت که تعداد کمی از نوجوانان برای زنده نگه داشتن جمعیت وارد عمل می شوند. اتفاقی که افتاده این است که در حدود 10 سال گذشته شاهد کاهش شدید سطوح اکسیژن محلول در اعماق بندر بوده ایم. که بهبود نیافته و اکنون مزمن شده است. “ما در خطر از دست دادن یک گونه مهم هستیم.”

دانشمندان خواستار محدود کردن فعالیت‌های مدیریت شده توسط دولت تاسمانی شدند که می‌تواند بر روی اسکیت تأثیر بگذارد، از جمله مزارع پرورش ماهی، ماهیگیری تفریحی و تغییر در جریان رودخانه از سدهای بالادست. آنها همچنین گفتند که برای تمدید پروژه نظارت که در سال 2012 آغاز شد و قرار است در سال جاری به پایان برسد، بودجه لازم است.

سلامتی بندر مک‌کواری، منطقه‌ای تقریباً شش برابر بزرگ‌تر از بندر سیدنی، در دهه گذشته پس از تصویب گسترش قابل‌توجه پرورش ماهی قزل‌آلا در سال 2012، علی‌رغم هشدارها درباره تأثیر بالقوه بر زندگی دریایی، به شدت کاهش یافت. سقف تولید مزرعه ماهی بعداً به سطوح نزدیک به قبل از توسعه کاهش یافت. سلامت برخی از گونه‌ها بهبود یافت، اما سطح اکسیژن برگشتی نداشت.

نقشه مکان بندر مک کواری در تاسمانی را نشان می دهد

اسکیت Maugean تا حدود 10 سالگی زندگی می کند، عمدتاً در لایه ای از آب شور بین 7.5 تا 12.5 متر عمق بین آب شیرین سطحی که از رودخانه های گوردون و کینگ سرازیر می شود و آب های شور کف اقیانوس جنوبی.

در سال 1988 در بندر باتورست، در اعماق جنوب غربی تاسمانی، کشف شد، اما تنها چهار نمونه در آنجا دیده شد و از سال 1992 هیچ نمونه ای در آنجا مشاهده نشد. یک مطالعه DNA در سال گذشته نشان داد که این گونه احتمالا اکنون به بندر مک کواری محدود شده است.

از تبلیغات قبلی خبرنامه رد شوید

یک مطالعه در سال 2016 نشان داد که حدود 3200 نفر باقی مانده است، اگرچه بعداً این رقم به عنوان یک تخمین گسترده توصیف شد. The Tasmanian Inquirer گزارش داد که دکتر نویل بارت، دانشمند دریایی Imas، سال گذشته در یک رویداد عمومی گفت که معتقد است این گونه احتمالاً طی یک دهه در مسیر فعلی خود منقرض خواهد شد.

کمیته علمی گونه‌های در معرض تهدید دولت فدرال ماه آینده ارزیابی خواهد کرد که آیا این اسکیت باید پس از دریافت پیشنهادی از گروه‌های حفاظت، در فهرست در معرض خطر انقراض قرار گیرد یا خیر. سال گذشته در فهرست 110 گونه اولویت دار برای اقدامات دولت در دهه آینده قرار گرفت.

اسکیت Maugean در کف اقیانوس
دکتر لئوناردو گویدا از انجمن حفاظت از دریای استرالیا می گوید اسکیت Maugean در خانه خود در حال خفه شدن است. عکاس: جین راکرت

انجمن حفاظت از دریای استرالیا و انجمن بین‌المللی بشردوستانه از دولت خواستند تا «هر کاری در توان دارد» برای جلوگیری از انقراض انجام دهد. دکتر لئوناردو گویدا، از انجمن حفاظت از دریای استرالیا، گفت که این گونه “از زمانی که تیرانوسوروس رکس در زمین پرسه می زد وجود داشت” اما اکنون “در خانه خود تا حد مرگ خفه می شود”.

او گفت: «تاسمانی خانه بدنام ترین انقراض استرالیا، انقراض تیلاسین یا ببر تاسمانی است. آیا دولت واقعاً خواهان خواری میزبانی اولین انقراض یک کوسه یا پرتو در جهان در دوران مدرن به دلیل فعالیت های انسانی است؟

سخنگوی پلیبرسک گفت حزب کارگر “بر خلاف دولت قبلی” انقراض را به عنوان اجتناب ناپذیر نمی پذیرد. این سخنگو گفت: «این مهم است که ما هر کاری را که می توانیم برای درک تهدیدات گونه ها انجام دهیم و از به روزترین توصیه ها برای محافظت بهتر از آنها استفاده کنیم.

دولت تاسمانی سوالات مربوط به این مطالعه را به اداره منابع طبیعی و محیط زیست ایالت ارجاع داد. سخنگوی دپارتمان گفت که حمایت قابل توجهی برای تحقیق در مورد اسکیت ارائه کرده است و با ذینفعان برای حفاظت از آن کار می کرد.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

PC سابق Met می گوید که در مورد فلش قاب وین کوزنز اشتباه کرده است | وین کوزنز

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، افسر سابق پلیس مت که …