جیمی لای: ویراستاران از سراسر جهان خواستار آزادی غول رسانه ای هنگ کنگ | هنگ کنگ

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

بیش از 100 روزنامه نگار و سردبیر با امضای نامه ای سرگشاده خواستار آزادی فوری جیمی لای، غول رسانه ای بریتانیایی شده اند که به اتهامات امنیت ملی در هنگ کنگ بازداشت شده است.

چهره‌های برجسته رسانه‌های جهانی از جمله سردبیر آبان نیوز، کاترین واینر و برنده جایزه صلح نوبل ماریا رسا خواستار لغو اتهامات علیه لای و سایر روزنامه‌نگاران در هنگ کنگ شدند.

لای که 75 سال سن دارد و اولین بار در سال 2020 دستگیر شد، بنیانگذار و ناشر اپل دیلی است، یک روزنامه لیبرال که در سال 2021 پس از سرکوب اعتراضات طرفدار دموکراسی توسط حزب کمونیست چین مجبور به تعطیلی آن شد. لای یکی از منتقدان قدیمی این حزب، اکنون یکی از برجسته ترین فعالان در هنگ کنگ است که از زمانی که دولت چین قانون امنیت ملی گسترده ای را در سال 2020 در این قلمرو اعمال کرد، دستگیر شده است.

لای در آگوست 2020 به نقض قانون امنیت ملی متهم شد. محاکمه او برای آن پرونده برای سپتامبر برنامه ریزی شده است، اما از زمان دستگیری او به اتهامات جداگانه کلاهبرداری و سازماندهی تظاهرات غیرقانونی – اتهاماتی که حامیانش می گویند انگیزه های سیاسی دارند، محکوم شده است.

امضاکنندگان این نامه که توسط گزارشگران بدون مرز (RSF) سازماندهی شد، گفتند: «ما به عنوان ناشران و سردبیران سازمان‌های رسانه‌ای خبری از سراسر جهان، در حمایت از جیمی لای، بنیان‌گذار و ناشر اپل دیلی، و او متحد هستیم. مبارزه برای کثرت گرایی رسانه ای و آزادی مطبوعات در هنگ کنگ.

جیمی لای در تمام زندگی خود از این ارزش‌ها دفاع کرده است… در یک اقدام شجاعانه، او ماندن در هنگ کنگ را انتخاب کرد و علیرغم سرکوب شدیدی که در اطرافش رخ می‌داد، تا زمانی که می‌توانست به انتشار ادامه داد.

هنگ کنگ در فهرست جهانی آزادی مطبوعات RSF در سال 2023 از بین 180 کشور در رتبه 140 قرار دارد که نسبت به رتبه 58 در 10 سال پیش کاهش یافته است.

در ماه مارس، Caoilfhionn Gallagher KC، وکیل بین‌المللی لای، گفت که تاکتیک‌های مورد استفاده مقامات هنگ‌کنگ معادل «قانون» – استفاده از مکانیسم‌های قانونی برای سرکوب مخالفان – است و محکومیت کلاهبرداری را ابزاری برای لکه‌دار کردن شخصیت لای ذکر کرد.

در 11 می هنگ کنگ قانونی را تصویب کرد که به مقامات اجازه می‌دهد وکلای خارجی را از کار در پرونده‌های امنیت ملی منع کنند تا از مشارکت لای، تیم اوون، وکیل دادگستری بریتانیا، در محاکمه آینده‌اش جلوگیری کند.

حامیان لای همچنین از دولت بریتانیا به خاطر عدم انجام کافی برای حمایت از آزادی لای انتقاد کرده اند. هفته گذشته سباستین لای، پسر بزرگتر لای، گفت که دولت بریتانیا به دلیل عدم درخواست برای آزادی پدرش “به شدت ضعیف” است.

سخنگوی وزارت خارجه بریتانیا گفت که “مرتب” نگرانی های خود را به مقامات چین و هنگ کنگ، از جمله وزیر امور خارجه که در ماه فوریه پرونده لای را در شورای حقوق بشر سازمان ملل مطرح کرده بود، مطرح کرده است.

سخنگو گفت: «ما مخالفت شدید خود را با تحمیل قانون امنیت ملی چین در هنگ کنگ، که در تلاشی عمدی برای هدف قرار دادن و ساکت کردن چهره‌های طرفدار دموکراسی از جمله جیمی لای استفاده می‌شود، آشکار کرده‌ایم.»

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

بازی های برگشت نیمه نهایی لیگ اروپا و لیگ کنفرانس اروپا – زنده | لیگ اروپا

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، اتفاقات کلیدی فقط رویدادهای کلیدی را …