سازمان دیده بان حقوق کار سازمان ملل در مورد نامزدی کنفرانس قطر با واکنش شدید مواجه شد | قطر

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

سازمان بین‌المللی کار، سازمان بین‌المللی کار، ناظر حقوق کار سازمان ملل، با واکنش شدیدی نسبت به نامزدی قطر برای ریاست کنفرانس سالانه شاخص آن مواجه است.

آبان نیوز دریافته است که علی بن سعید بن سمیخ المری، وزیر کار قطر، قرار است ریاست کنفرانس بین‌المللی کار سازمان بین‌المللی کار را در ماه ژوئن در ژنو به عهده بگیرد، رویدادی سالانه که هدف آن ارتقای استانداردهای جهانی حقوق کارگران است.

نام ماری در تحقیقات پلیس بلژیک در مورد رسوایی “Qatargate” در پارلمان اروپا پس از اینکه مشخص شد او با مظنون اصلی، پیر آنتونیو پانزری، نماینده سابق پارلمان ایتالیا در یک هتل پنج ستاره در بروکسل قبل از ملاقات با قانونگذاران ملاقات کرده است، به چشم می خورد. جایی که گفته می شود وزیر با سؤالات سافت بال از سوی برخی نمایندگان مواجه شده است.

پانزری پس از متهم شدن به پولشویی، فساد مالی و عضویت در یک سازمان جنایی، با دادستان ها معامله ای را انجام داد. ماری هرگز متهم یا علناً متهم به هیچ تخلفی نشده است.

کنفدراسیون بین‌المللی اتحادیه‌های کارگری، که ادعا می‌کند نماینده 200 میلیون کارگر است، به سازمان ملل متحد نامه نوشت تا «نگرانی‌های شدید» را در مورد ریاست احتمالی قطر بر کنفرانس، که از 5 تا 16 ژوئن در ژنو برگزار می‌شود، ابراز کند. ITUC با استناد به اصلاحات کارگری «ناکارآمد» قطر و «ادعاهایی مبنی بر اینکه تلاش‌هایی برای تأثیرگذاری بر تصمیم‌گیرندگان اتحادیه اروپا به شیوه‌ای بسیار نامناسب صورت گرفته است» نسبت به «خطر اعتبار» برای ILO هشدار می‌دهد.

سرپرست دبیر کل ITUC، Luc Triangle، به آبان نیوز گفت: «با این نامه می‌خواستیم به رئیس ILO روشن کنیم که از این پیشنهاد کاملاً ناراضی هستیم زیرا اعتبار ILO را تضعیف می‌کند.»

پیر آنتونیو پانزری
پیر آنتونیو پانزری، عضو سابق پارلمان اروپا، با دادستان‌ها به توافق رسید. عکس: Kenzo Tribouillard/AFP/Getty Images

تصمیم برای نامزدی قطر برای ریاست کنفرانس – که باید به طور رسمی توسط کشورهای عضو ILO، کارفرمایان و نمایندگان اتحادیه در آغاز این رویداد تایید شود – پس از انتقاد از اینکه خلیج فارس را “سفیدکرده” کرده است، کانون توجه این نهاد مستقر در ژنو را معطوف می کند. اصلاحات کار ایالتی قبل از جام جهانی فوتبال مردان 2022.

یکی از مقامات سابق سازمان بین‌المللی کار، که خواست نامش فاش نشود، به آبان نیوز گفت که سازمان بین‌المللی کار در آستانه جام جهانی قطر را سفید می‌کند و گزارش‌های «غرض‌آمیز» در مورد اصلاحات نیروی کار این کشور ارائه می‌کند.

این شخص گفت که دفتر ILO در دوحه عمدتاً توسط دولت قطر تأمین می شود و آنها سؤالاتی را در مورد 25 میلیون دلاری که دولت خلیج فارس برای برنامه ILO برای افزایش حمایت از کارگران در کشور پرداخت کرده است، مطرح کردند. کمک 25 میلیون دلاری قطر در زمان راه اندازی برنامه “کمک فنی” در سال 2017 منتشر نشد.

سازمان بین المللی کار به این سازمان وابسته بوده است [Qatar] این مقام سابق سازمان بین المللی کار گفت: برنامه اصلاحات در مورد پول قطر، مطمئناً این است. این اولین باری نیست که سازمان بین المللی کار برنامه هایی را با دولت ها انجام می دهد، اما غیرعادی است که چنین مقدار زیادی پول روی میز گذاشته شود.

گیلبرت هونگبو، مدیر کل سازمان بین‌المللی کار، در دیداری دو روزه از دوحه در دسامبر گذشته، از “پیشرفت” قطر در اصلاحات کار قدردانی کرد و به تغییرات در قانون کار اشاره کرد. کفالا سیستم حمایت مالی، که برای کنترل کامل کارفرمایان بر کارگران خارجی طراحی شده است. هونگبو همچنین به بهبود سلامت و ایمنی در محل کار اشاره کرد و به محدودیت ساعات کار روزانه در تابستان برای مقابله با استرس گرما اشاره کرد.

گزارش‌های مثبت آژانس سازمان ملل توسط اوا کایلی، نماینده یونانی پارلمان اروپا در نوامبر گذشته در جریان مناظره پارلمان اروپا، زمانی که او اعلام کرد که “قطر پیشرو در حقوق کار است” استناد شد. حدود یک ماه بعد، او به اتهام فساد مالی و پولشویی در رسوایی نقدی برای نفوذ دستگیر شد. او به شدت تمام اتهامات مربوط به تخلف را رد کرده است.

اما پیام های درخشان با یافته های ناظران مستقل در تضاد است. دیده بان حقوق بشر گفته است که اصلاحات قطر “به طرز تاسف باری در حمایت از حقوق کارگران ناکافی بوده” و “ضعیف اجرا شده است”، در حالی که اتحادیه ها گفته اند که از زمان جام جهانی، کارفرمایان سرکش در قطر “به دلیل عدم اجرای قانون و افزایش اعتماد به نفس جسور شده اند”. که نقض حقوق بدون مجازات خواهد ماند.»

زمانی که سازمان بین المللی کار در آگوست گذشته اعلام کرد که از زمان معرفی بیش از 242000 کارگر شغل خود را تغییر داده اند. کفالا اصلاحات، NGO Fair Square گفت که این رقم “با توجه به آنچه می دانیم در مورد کارفرمایان که به راحتی این قانون را دور می زنند، به طرز غیرقابل قبولی بالاست. کفالا قانون».

فیر اسکوئر همچنین تغییرات قطر در ساعات کار تابستانی را “به طور آشکار ناکارآمد” توصیف کرده است.

نیکلاس مک گیهان، یکی از مدیران فیر اسکوئر، گفت: «اعطای ریاست ILC به قطر در زمانی که اصلاحات کارگری هنوز موضوع چنین بحث‌هایی است و وزیر کار قطر یکی از چهره‌های اصلی رسوایی قطر گیت است، باید اقدامی حماقتی بزرگ از سوی سازمان بین المللی کار است و منجر به اتهاماتی مبنی بر اینکه این کشور توسط دولت خلیج فارس در زمانی که نیاز فوری به نشان دادن استقلال و بی طرفی خود دارد، دستگیر شده است.

شاران بارو در سال 2017.
شاران بارو در سال 2017. عکس: پل موریگی/گتی ایماژ

اما ITUC که اکنون رهبری شکایات را بر عهده دارد، به دلیل سابقه خود در قطر نیز با انتقاداتی مواجه است. شاران بارو، دبیر کل سابق ITUC، نوامبر گذشته به هواداران فوتبال گفت که به جام جهانی بروند و “از آن لذت ببرند” و او از “پیشرفت باورنکردنی” قطر استقبال کرد. او همچنین گفت که این یک “افسانه” است که بیش از 6000 کارگر در کارگاه های ساختمانی کشته شده اند.

تحقیقات آبان نیوز در سال 2021 نشان داد که بیش از 6500 کارگر مهاجر از هند، پاکستان، نپال، بنگلادش و سریلانکا از زمانی که قطر حق میزبانی جام جهانی را از یک دهه قبل به دست آورده بود، در این کشور جان باختند.

جانشین بارو، لوکا ویسنتینی، در ماه مارس پس از دریافت پول از یک سازمان غیردولتی در بروکسل که توسط پانزری، نماینده سابق پارلمان ایتالیا به عنوان عامل اصلی شبکه فساد شناخته می‌شود، برکنار شد. ویسنتینی گفت که او بی گناه است و تمام پول سازمان غیردولتی پانزری به جنبش اتحادیه های کارگری رفته است.

مثلث، که پست خود را در 1 مه آغاز کرد، از اظهار نظر در مورد اظهارات پیشینیان خود خودداری کرد، به جز اینکه بارو با نیت خوبی عمل کرده است.

او گفت که قطر «هنوز راه طولانی و بسیار طولانی در پیش است… جایی که می‌توانیم درباره اتحادیه‌های کارگری آزاد صحبت کنیم، در مورد حقوق کارگران صحبت کنیم، جایی که کارگران می‌توانند به جایی بروند تا تخلفی از سوی کارفرما را گزارش کنند بدون اینکه بعداً یا حتی مورد آزار و اذیت قرار بگیرند. بدتر.»

برای اظهار نظر با بارو تماس گرفته شده است.

در بیانیه ای، ILO گفت که مسائل مطرح شده در نامه ITUC را بسیار جدی می گیرد. در حالی که پیشرفت‌های غیرقابل انکاری در اصلاحات کار در قطر حاصل شده است، همه طرف‌ها تشخیص می‌دهند که کارهای زیادی برای انجام باقی مانده است. در این بیانیه آمده است: نگرانی‌هایی که در نامه ITUC برجسته شده است، و همچنین سایر مسائل مهم، توسط ILO با دولت قطر مطرح شده است.

ILO همچنین گفت که کمک 25 میلیون دلاری قطر برای تأمین مالی یک برنامه شش ساله استفاده شده و در وب سایت خود منتشر شده است. این سازمان افزود: «برای یک دولت غیرعادی نیست که یک دفتر را در کشور خود تأمین مالی کند و این مکانیسم تأمین مالی تأثیری بر استقلال ILO ندارد».

وزارت کار قطر در زمان انتشار به این درخواست برای اظهار نظر پاسخ نداده بود. دولت قطر به طور مداوم هرگونه تخلف در تحقیقات پلیس بلژیک در مورد پول نقد برای نفوذ را رد کرده است.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

بازی های برگشت نیمه نهایی لیگ اروپا و لیگ کنفرانس اروپا – زنده | لیگ اروپا

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، اتفاقات کلیدی فقط رویدادهای کلیدی را …