RBA می گوید تصمیم برای افزایش نرخ بهره تحت تاثیر افزایش بالاتر از پیش بینی شده اجاره بها است | بانک رزرو استرالیا

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

تصمیم غیرمنتظره بانک مرکزی مبنی بر افزایش نرخ بهره در این ماه “بسیار متعادل” و با هدف کاهش خطرات ناشی از تورم بالا در اقتصاد بود.

این ریسک‌ها شامل «جمعیت قوی و نرخ‌های خالی اجاره‌ای پایین» است که رشد اجاره را «حتی بالاتر» از پیش‌بینی اصلی RBA می‌کند، این بانک در صورتجلسه جلسه هیئت‌مدیره دوم ماه مه خود اعلام کرد که نرخ نقدی را 25 واحد پایه دیگر به 3.85 درصد افزایش داد.

در این نشست دو گزینه بررسی شد: بدون تغییر ماندن نرخ بهره برای دومین ماه متوالی یا افزایش آن برای یازدهمین بار در 12 گردهمایی.

بازار کار قوی – با نرخ بیکاری که در پایین ترین سطح نیم قرن اخیر 3.5٪ باقی مانده است و اکثر مشاغل جدید نقش های تمام وقت دارند – یکی از عواملی بود که به نفع افزایش نرخ های دیگر تغییر کرد. رشد ضعیف بهره وری دیگر بود.

“[T]در صورتجلسه بانک آمده است: «بازار کار در تنگنا باقی ماند و فشارهای تورمی قابل توجه بود». “این اطلاعات به خطرات صعودی برای چشم انداز تورم اشاره دارد.”

با توجه به اینکه «استدلال‌ها کاملاً متعادل بودند» در مورد اینکه آیا باید نرخ‌های بهره را افزایش داد یا نه، کارشناسان احتمالاً بدون انتشار برخی از داده‌های اقتصادی قوی و شگفت‌آور احتمال می‌دهند که افزایش مجدد نرخ در ماه ژوئن بعید است.

نشانه ای که RBA قصد داشت حداقل یک بار دیگر افزایش نرخ را پس از توقف ماه آوریل داشته باشد، این بود که اعضا به پیش بینی های جلسه “بر اساس یک فرض فنی” مبنی بر افزایش نرخ نقدی از 3.6 درصد اشاره کردند.

در پایان این صورتجلسه آمده است: «اعضا همچنین توافق کردند که افزایش بیشتر در نرخ‌های بهره ممکن است همچنان مورد نیاز باشد، اما این بستگی به چگونگی تحول اقتصاد و تورم دارد.

دقیقه RBA قبل از بودجه فدرال منتشر شده در هفته گذشته بود. اقتصاددانان ارزیابی های متفاوتی در مورد پیامدهای تورمی بودجه ارائه کردند، اما سرمایه گذاران آن را خنثی می دانستند.

افزایش نرخ در ماه می، اکثر اقتصاددانان و بازارها را متحیر کرد، که – مانند هیئت مدیره RBA – که مصرف در اقتصاد به ویژه بر اساس سرانه ضعیف بوده است.

RBA گفت بسیاری از خانوارها قبلاً “فشارهای مالی قابل توجهی را تجربه می کردند”. تغییر نرخ‌های ثابت پایین به نرخ‌های بالاتر با انقضای مدت زمان نیز بازپرداخت بدهی را افزایش می‌دهد.

اداره آمار استرالیا شاخص قیمت دستمزد برای سه ماهه مارس را در روز چهارشنبه و ارقام مشاغل آوریل را در روز بعد منتشر خواهد کرد.

RBA گفت که رشد دستمزدها در حال تثبیت است. “[A] طیفی از شاخص‌ها حاکی از آن است که رشد دستمزدها با نرخ سالانه حدود 3.5 تا 4 درصد در سه ماهه مارس اجرا می‌شود، در حالی که انتظار می‌رود شاخص قیمت دستمزد در اواخر سال 2023 «قبل از کاهش جزئی» به اوج خود برسد.

از تبلیغات قبلی خبرنامه رد شوید

بودجه پیش‌بینی می‌کرد که رشد دستمزدها از نرخ تورم در سال 2024 فراتر رود و اولین افزایش واقعی حقوق‌ها برای چندین سال را به همراه داشته باشد.

قبل از انتشار صورتجلسه RBA برای نشست ماه مه (که منجر به افزایش غافلگیرکننده شد) در اواخر امروز، سرمایه گذاران ریسک افزایش ماه ژوئن را به عنوان یک شانس 3 درصد ارزیابی می کردند. با این حال، آنها افزایش در ماه آگوست یا سپتامبر را تقریباً 40 درصد احتمال می دهند و اولین کاهش نرخ بهره را به مارس آینده عقب انداخته اند. pic.twitter.com/ELf58iki2g

— @phannam@mastodon.green (@p_hannam) 15 مه 2023

داده‌های RateCity که در روز دوشنبه منتشر شد، نشان می‌دهد که یک فرد مجرد با میانگین دستمزد که دو سال با ظرفیت خود برای خرید خانه وام گرفته است، پس از شروع افزایش نرخ در ماه می، 71 درصد از پرداخت پس از مالیات خود را برای وام مسکن خود خرج خواهد کرد. این به این معناست که برای تمام هزینه‌های غذا، انرژی، سلامتی و سایر هزینه‌های روزانه فقط ۵۷ دلار برای فرد باقی می‌ماند.

به گفته RateCity، برای یک خانواده چهار نفره که دو سال پیش با ظرفیت وام گرفتند، با یکی از والدین کار تمام وقت و نیمه وقت، باقیمانده پس از مالیات و پس از وام مسکن حدود 125 دلار در روز خواهد بود.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

PC سابق Met می گوید که در مورد فلش قاب وین کوزنز اشتباه کرده است | وین کوزنز

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، افسر سابق پلیس مت که …