گزارش کلیدی نشان می‌دهد اف‌بی‌آی شواهدی برای تحقیق درباره ارتباط ترامپ با روسیه نداشت | تحقیقات ترامپ و روسیه

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

جان دورهام، بازرس ویژه ایالات متحده در گزارشی که روز دوشنبه منتشر شد، نتیجه گرفت که FBI فاقد “شواهد واقعی” برای تحقیق در مورد مبارزات انتخاباتی دونالد ترامپ در سال 2016 بود و به شدت به نکات ارائه شده توسط مخالفان سیاسی ترامپ برای تقویت تحقیقات اعتماد کرد.

این گزارش نشان دهنده پایان یک بررسی چهار ساله است که در می 2019 آغاز شد، زمانی که ویلیام بار، دادستان کل وقت، دورهام، دادستانی کهنه کار را منصوب کرد تا به اشتباهات احتمالی FBI در زمانی که تحقیقات اولیه خود را به نام Crossfire Hurricane آغاز کرد، بررسی کند. تماس های احتمالی بین کمپین انتخابات ریاست جمهوری 2016 دونالد ترامپ و روسیه.

تحقیقات در مورد طوفان متقاطع بعداً به رابرت مولر، بازپرس ویژه، که توسط وزارت دادگستری ترامپ در سال 2017 منصوب شد، محول خواهد شد، که در مارس 2019 به این نتیجه رسید که هیچ مدرکی وجود ندارد که به سطح یک توطئه جنایتکارانه بین کمپین ترامپ در سال 2016 و روسیه برسد.

با این حال، مولر اپیزودهایی پیدا کرد که در آن اقدامات خود ترامپ ممکن است به ممانعت از اجرای عدالت منجر شود و موارد متعددی را توضیح داد که در آن درخواست‌های رئیس‌جمهور برای مداخله در تحقیقات توسط دستیاران وی مسدود شد. و در نمونه‌ای جداگانه، مشخص شد که کمپین ترامپ قبل از انتخابات تلاش‌های بیشتری برای پنهان کردن تماس‌هایش با شخصیت‌های روسی انجام داده است.

مولر به این حکم پایبند بود که دادستان ها معتقد بودند قوانین دولت به آنها اجازه نمی دهد رئیس جمهور فعلی را متهم کنند.

دورهام در گزارش جدید 306 صفحه ای خود به این نتیجه رسید که اطلاعات و مجری قانون ایالات متحده هیچ “شواهد واقعی” مبنی بر تبانی بین ستاد انتخاباتی ترامپ و روسیه حتی قبل از راه اندازی طوفان متقابل در اختیار نداشتند.

او همچنین این اداره را متهم کرد که با تحقیقات ترامپ در سال 2016 متفاوت از سایر تحقیقات حساس سیاسی، از جمله چندین تحقیق مربوط به رقیب دموکرات ترامپ در انتخابات 2016، هیلاری کلینتون، رفتار می کند.

به عنوان مثال، او گفت که کلینتون و سایر مقامات اطلاعات دفاعی در مورد هدف احتمالی مداخله خارجی دریافت کردند، در حالی که ترامپ قبل از شروع تحقیقات FBI در مورد چهار عضو کمپین او چنین توضیحی دریافت نکرد.

دورهام نوشت: «دپارتمان و اف‌بی‌آی در انجام مأموریت مهم خود یعنی وفاداری دقیق به قانون در ارتباط با برخی رویدادها و فعالیت‌هایی که در این گزارش توضیح داده شده‌اند، شکست خوردند.

پرسنل ارشد FBI نسبت به اطلاعاتی که دریافت می کردند، به ویژه اطلاعاتی از افراد و نهادهای وابسته به سیاسی، فقدان جدی تحلیلی نشان دادند.

در پاسخ به این گزارش، اف‌بی‌آی گفت که ده‌ها اقدام اصلاحی را که برای مدتی انجام شده است، اجرا کرده است.

گزارش دورهام پس از آنکه روز جمعه به دادستان کل مریک گارلند تحویل داده شد، روز دوشنبه بدون ویرایش به کنگره آمریکا منتشر شد. جیم جردن، رئیس کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا در توییتر گفت که از دورهام برای شهادت در مورد گزارش خود دعوت کرده است.

یافته‌های دورهام احتمالاً به خوراک سیاسی ترامپ تبدیل می‌شود که قصد دارد در سال 2024 با وجود اتهامات جنایی در نیویورک و دو تحقیق فدرال توسط بازرس ویژه جک اسمیت که به حفظ سوابق طبقه‌بندی‌شده ترامپ پس از خروج از کشور می‌پردازد، نامزد شود. دفتر و نقش او در تلاش برای لغو نتایج انتخابات ریاست جمهوری 2020، از جمله بررسی نقش او در حمله مرگبار 6 ژانویه 2021 به ساختمان کنگره ایالات متحده توسط حامیان.

ترامپ امیدوار بود دورهام گزارش خود را پیش از انتخابات 2020 منتشر کند، چیزی که فکر می‌کرد ضربه‌ای به ستاد انتخاباتی جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا خواهد بود.

اما تحقیقات دورهام تا حد زیادی نتوانست تاثیر معناداری داشته باشد، زیرا دو هیئت منصفه جداگانه هر دو متهمی را که او سعی داشت در سال 2022 تحت تعقیب قرار دهد، تبرئه کردند.

در یکی از پرونده‌هایی که دورهام مطرح کرد، هیئت منصفه واشنگتن دی سی مایکل ساسمن، وکیل سابق ستاد انتخاباتی هیلاری کلینتون را به اتهام دروغ گفتن به اف‌بی‌آی تبرئه کرد.

تحقیقات دورهام تنها چند ماه بعد با یک شکست بزرگ دیگر روبرو شد، زمانی که هیئت منصفه ایگور دانچنکو، محقق روسی را از اتهاماتی مبنی بر دروغ گفتن به اف بی آی در هنگام مصاحبه در مورد منابع اطلاعاتی که ارائه کرده بود، تبرئه کرد. سند معروف به پرونده استیل.

این سند که توسط افسر اطلاعاتی سابق بریتانیا، کریستوفر استیل نوشته شده بود، ادعاهایی را در مورد روابط بین کمپین انتخاباتی ترامپ در سال 2016 و روسیه و حاوی جزئیات مخوفی بود که بسیاری از آنها هرگز ثابت نشدند.

تحقیقات بازرس کل وزارت دادگستری بعداً نشان داد که اف‌بی‌آی به طور نادرست به اتهامات غیرقابل اثبات در پرونده استیل اتکا می‌کند، زمانی که درخواست صدور حکم تایید شده توسط دادگاه برای نظارت بر ارتباطات کارتر پیج، مشاور سابق ستاد انتخاباتی ترامپ را داد.

دورهام اعتراف موفقی را علیه کوین کلینزمیت، وکیل سابق اف‌بی‌آی، که در گزارش بازرس کل به دلیل تغییر ایمیلی که برای توجیه درخواست استراق سمع دولتی برای پیج مورد استفاده قرار می‌گرفت، اعتراف کرد.

گزارش دورهام روز دوشنبه بازتاب بسیاری از نگرانی‌هایی بود که بازرس کل قبلاً در مورد سخت‌گیری روند FBI برای درخواست از دادگاه نظارت اطلاعات خارجی برای درخواست‌های شنود مطرح کرده بود.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

PC سابق Met می گوید که در مورد فلش قاب وین کوزنز اشتباه کرده است | وین کوزنز

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، افسر سابق پلیس مت که …