انتخابات ترکیه: پنج چیز که تا کنون از رای‌گیری یاد گرفتیم

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

از موقعیت های قدرت گرفته تا پادشاهان، احزاب که عملکرد خوبی داشتند و سیاستمدارانی که برای بقا در دور دوم رای گیری در پایان ماه می جنگند.

ده ها میلیون ترک روز یکشنبه در انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری به پای صندوق های رای رفتند و میلیون ها نفر دیگر واجد شرایط رای دادن در خارج از کشور بودند.

بنابراین تا به حال از نتایج چه چیزی یاد گرفتیم؟

1. سهم اردوغان و حزبش از آرای کاهش یافت، اما همچنان در رتبه اول قرار دارد

این اولین انتخابات ریاست جمهوری است که اردوغان در دور اول آن پیروز نشده است. این یک شوک برای نظام سیاسی ترکیه است.

اما رئیس جمهور در انتخابات بهتر از حد انتظار عمل کرد و ائتلاف خلق به رهبری حزب او اکثریت پارلمان 600 کرسی ترکیه را حفظ کرد. تحلیلگران می گویند که این به رهبر ترکیه در دور دوم برتری می دهد زیرا رای دهندگان ممکن است بخواهند از داشتن جناح های مختلف در اداره قوه مجریه و مقننه اجتناب کنند.

اردوغان اوایل روز دوشنبه خودش هم همین را گفت.

رئیس جمهور به هواداران خود در آنکارا گفت: ما شک نداریم که ترجیح ملت ما که اکثریت پارلمان را به ائتلاف مردمی داده است، به نفع اعتماد و ثبات در دور دوم خواهد بود.

کیلیچداراوغلو، رهبر حزب جمهوری خواه خلق، یا CHP، گفت که از پیروزی در دور دوم مطمئن است، اما نتایج روز یکشنبه نشان می دهد که او می تواند برای جلب آرای کافی تلاش کند، حتی اگر نامزد شش حزب ائتلاف ملت باشد.

2. برای یک مبارزه سریع و احتمالاً کثیف برای دور دوم رأی گیری آماده شوید

حامیان هر دو نامزد پیشرو برای راه اندازی کمپین خود برای کسب رای در دور دوم انتخابات در 28 مه وقت تلف نکردند.

و تحلیلگران پیشنهاد می کنند که مبارزات انتخاباتی قبل از دور دوم انتخابات می تواند بی رحمانه باشد.

قبل از رای گیری روز یکشنبه، اردوغان مخالفان را به دلیل حمایت حزب غیرقانونی کارگران کردستان یا پ.ک.ک تحقیر کرد. در یک گردهمایی، او به صدها هزار نفر از هوادارانش ویدئویی جعلی نشان داد که مدعی بود نشان می‌داد یک فرمانده پ‌ک‌ک در حال خواندن آهنگ مبارزات مخالفان است.

«کنترل اطلاعات بزرگترین دارایی رئیس جمهور اردوغان در رقابت و ورود به فصل انتخابات بود. سونر چاگاپتای، کارشناس ترکیه در اندیشکده انستیتو واشنگتن، گفت: و من فکر می‌کنم رسانه‌های وفادار او به او با موفقیت حمایت HDP از کیلیچداراوغلو را به عنوان «حمایت تروریستی» معرفی کرده‌اند.

این به ترساندن برخی از رأی دهندگان ملی گرا کمک کرد.»

قلیچداراوغلو گفت که اردوغان با وجود “تهمت و توهین” به مخالفان نتوانست به نتیجه دلخواه برسد.

3. یک حزب جناح راست اکنون در موقعیت کلیدی برای دور دوم رای گیری قرار دارد

بر اساس نتایج اولیه در انتخابات ریاست جمهوری، نامزد ائتلاف ATA، سینان اوگان، بیش از 5 درصد آرا را به دست خواهد آورد: این بیش از آن چیزی است که در نظرسنجی های پیش از انتخابات پیش بینی شده بود و به این معنی است که او تبدیل به یک آرا خواهد شد. پادشاه مهم در دور دوم رای گیری.

اوگان اکنون در یک موقعیت قدرت قرار دارد تا به رای دهندگان خود دستور دهد که به هر یک از دو نامزد در دور دوم انتخابات رای دهند و به طور بالقوه رئیس جمهور بعدی ترکیه را معرفی کنند.

کمال قلیچداراوغلو، رهبر CHP، اولین پیشنهادات را برای نامزد سوم ریاست جمهوری انجام داد و پس از اعلام نتایج انتخابات در یکشنبه شب گذشته با اوگان تماس گرفت و به او بابت آرای او تبریک گفت.

پس از آن، بینعلی یلدیریم، نخست وزیر سابق ترکیه، یکی از نام های ارشد حزب عدالت و توسعه اردوگان نیز یکشنبه شب با اوگان تماس گرفت.

زمانی که نوبت به دور بعدی رأی گیری می رسد، دقیقاً مشخص نیست که کدام احزاب در اتحاد ATA طرفدار هستند، اما گمان می رود که بخش قابل توجهی از حمایت از طرف حزب IYI به دست آمده است، که نمی خواست به قلیچداراوغلو رای دهد.

اما ATA همچنین از افرادی که می خواستند از محرم اینجه حمایت کنند، رای دریافت کرد که کمی قبل از روز انتخابات از رقابت کنار کشید.

سونر کاگاپتای، کارشناس ترکیه در اندیشکده انستیتو واشنگتن، گفت که اکثر رای دهندگان اوگان احتمالاً به سراغ اردوغان خواهند رفت، خواه نامزد اصلی آنها از رهبر ترکیه حمایت کند یا نه.

چاگاپتای گفت: «مطمئن است که اردوغان دور دوم را جارو خواهد کرد.

4. حامیان کرد به پیروزی مخالفان در انتخابات کمک نکردند

ائتلاف احزاب طرفدار کردها 66 کرسی در پارلمان جدید به دست آوردند که برای تبدیل شدن آنها به سومین بلوک بزرگ کافی است. اما این کافی نبود که تعداد مخالفان از اردوغان بیشتر شود.

بر اساس نتایج اولیه، حزب عدالت و توسعه رئیس جمهور فعلی و متحدانش 321 کرسی در مجلس ملی را به دست آوردند، در حالی که مخالفان 213 کرسی را به دست آوردند و 66 کرسی باقی مانده به ائتلاف طرفدار کردها رسیدند.

حزب چپ سبز طرفدار کردها، YSP، استان های عمدتا کردنشین جنوب شرقی را به دست آورد.

5. رای دهندگان دیاسپورا بر اساس خطوط سنتی حزب و کشور تقسیم می شوند

بیش از 5 میلیون نفر ترک تبار در اروپا زندگی می کنند و رای آنها بر نتایج تأثیر گذاشت و هر سیاستمدار دارای پایگاه های منطقه ای خود است.

حدود 3.4 میلیون نفر از آنها برای رای دادن در خارج از کشور ثبت نام کرده اند، در حالی که این رقم در داخل ترکیه 64 میلیون نفر است.

گفت: «در رأی‌گیری دیاسپورا شگفتی‌های زیادی وجود نداشت پل لوین، مدیر دانشگاه استکهلم موسسه مطالعات ترکی، به یورونیوز گفت. اردوغان مانند سال 2018 در آلمان و فرانسه قدرتمند ماند.

بیش از 700,000 رای در آلمان به عنوان محل زندگی بزرگترین دیاسپورای ترک، به صندوق انداخته شد که حدود 66 درصد به اردوغان (462,000)، 33 درصد به قلیچداراوغلو (230,000) و یک درصد به سینان اوغان، رهبر حزب ملی گرای افراطی MHP (9000) اختصاص یافت. ).

لوین به یورونیوز گفت: آلمانی های ترک الاصل همچنان در انتخابات آلمان به چپ رای می دهند اما در داخل محافظه کار هستند.

در فرانسه، که دومین مهاجر ترک ترک را دارد، اردوغان نیز با 64 درصد آرا، بیشترین آرا را به دست آورد.

در اوایل ماه جاری، درگیری بین ترک‌ها در مراکز رای‌گیری در فرانسه رخ داد و افسران پلیس برای جلوگیری از خشونت از گاز اشک‌آور استفاده کردند.

لوین به یورونیوز گفت: «در مجموع، اردوغان در رای خارجی خوب عمل می کند، که بنابراین برای او مهم است، به ویژه در انتخابات نزدیک.

با این حال، نتایج در سراسر اروپا دوقطبی بود و قلیچداراوغلو در بریتانیا، جنوب و شرق اروپا، فنلاند، سوئد و بالکان تسلط داشت.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

بازی های برگشت نیمه نهایی لیگ اروپا و لیگ کنفرانس اروپا – زنده | لیگ اروپا

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، اتفاقات کلیدی فقط رویدادهای کلیدی را …