انتخابات تایلند ممکن است نقطه عطفی باشد زیرا تابو در مورد سلطنت محو می شود | تایلند

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

همین چند سال پیش، صحبت علنی در مورد وضعیت یا نقش سلطنت تایلند تابو بود. اما یکشنبه شب، یک حزب سیاسی که برای اصلاح قوانین سختگیرانه ای که خانواده سلطنتی را در برابر انتقادات محافظت می کند، مبارزه کرده بود، در یک انتخابات عمومی در صدر قرار گرفت و بر اساس شمارش غیررسمی، بیشترین آرا و کرسی ها را به دست آورد.

ناپون جاتوسریپیتاک، یک همکار بازدیدکننده در موسسه ISEAS – یوسف ایشاک، گفت که این لحظه “بسیار مهم” بود. «آنها اختیار مردمی را دارند – 14 میلیون نفر به این حزب رای دادند. و البته، حزب این را به عنوان نشانه ای از آمادگی تایلند برای اصلاحات ساختاری گسترده تر، بدون توجه به نهاد، اعلام خواهد کرد.

طبق قانون اساسی، نظام سلطنتی باید در «عبادت محترمانه» برگزار شود، و توسط یکی از سخت‌گیرانه‌ترین قوانین جهان از انتقاد محافظت می‌شود. گفتن هر چیزی که برای پادشاه انتقادی یا توهین آمیز تلقی شود، حتی در طنز، می تواند منجر به 15 سال زندان شود.

اما برای اولین بار، قانون lese-majesty به طور اساسی توسط احزاب سیاسی در آستانه انتخابات مورد بحث قرار گرفت و حرکت رو به جلو که رای مردم را به دست آورد، تنها حزبی است که متعهد به اصلاح قانون است.

این به دنبال یک جنبش بی سابقه جوانان است که در سال 2020 به خیابان ها آمد تا آن قانون را به چالش بکشد و خواستار کاهش بودجه سلطنتی و مهار نفوذ سیاسی آن شود. بیش از 240 نفر از آن زمان به جرایم غیرمعمول از سخنرانی های سیاسی و پست های فیس بوک گرفته تا پوشیدن لباس های شیک متهم شده اند.

معترضان جوان اغلب توسط سیاستمداران حرکت به جلو نجات یافته اند، و حتی برخی از آنها در این انتخابات نامزد حزب شدند – و کرسی ها را به دست آوردند.

پاوین چاچاوالپونگپون، استاد و منتقد سلطنتی که در تبعید زندگی می کند، نتایج انتخابات را “نقطه عطفی بزرگ در چشم انداز سیاسی تایلند” توصیف کرد. او گفت، موضوعی که «روزی تابو بود، اکنون به جریان اصلی تبدیل شده است». او افزود، با این حال، با توجه به اینکه حرکت رو به جلو دولت اکثریت ندارد، اجرای تغییرات در قانون دشوار خواهد بود.

این حزب اعلام کرده است که آماده تشکیل ائتلاف است، اما مشخص نیست که آیا می‌تواند طرح‌های خود را از طریق مجلس سنا که به طور مشترک به نخست‌وزیر آینده رأی می‌دهند، تصویب کند. 250 سناتور تایلند به طور کامل توسط ارتش منصوب شدند، نهادی که متعهد به محافظت از سلطنت است و همراه با قضات و ثروتمندان، بخشی از تشکیلات سلطنتی محافظه کار قدرتمند را تشکیل می دهد.

سلف Move Forward، Future Forward، توسط دادگاه قانون اساسی در سال 2020 تعطیل شد و حامیان آن بیم دارند که پرونده های حقوقی علیه آن طرح شود.

یکی از فعالان با نام ساینام گفت که حتی با وجود تعداد قوی Move Forward، مخالفان آن می توانند راه هایی برای تضعیف نتیجه بیابند. “امیدوارم دموکراسی پیروز شود، اما هر چیزی ممکن است اتفاق بیفتد. کمیسیون انتخابات می تواند هر کاری انجام دهد. ما 250 داریم [senators]. هر چیزی ممکن است اتفاق بیفتد… در این کشور، شما می توانید هر کاری را انجام دهید،» او در حالی که یکشنبه شب نتایج را در دفتر مرکزی Move Forward تماشا می کرد، گفت.

او به دلیل پوشیدن یک تاپ برش در یک تظاهرات با پیامی که روی پشتش نوشته بود نام پدرش واجیرالونگکورن نبود، به لز ماجستی متهم شد. پادشاهان تایلند به عنوان «پدر» نامیده می‌شوند و تصاویر صمیمی پادشاه کنونی، ماها واجیرالونگکورن، با پوشیدن تاپ‌های برشته در فضای مجازی و روزنامه‌های اروپایی منتشر شده است. ساینام در زمان اعتراض 16 ساله بود. او گفت که در انتظار صدور حکم در این پرونده است.

عملکرد Move Forward در پای صندوق های رای، تنها سه سال پس از شروع آن، بسیاری از تحلیلگران را شگفت زده کرده است. ناپون گفت که تفکیک دلایل موفقیت آن دشوار است و مشخص نیست که آیا این رای به اصلاحات سلطنتی است یا نشان دهنده تمایل گسترده‌تری برای تغییر است. عوامل دیگری می‌توانست بر این نتیجه تأثیر بگذارد، از جمله تمایل به دیدن پشت سر پرایوت چان اوچا، رئیس سابق ارتش که برای اولین بار در سال 2014 در یک کودتا قدرت را به دست گرفت، و عدم تمایل به رای دادن به حزب مخالف Pheu Thai، که مرتبط است. با تاکسین شیناواترا نخست وزیر تبعیدی تفرقه انگیز.

نتایج انتخابات ضربه ای ویرانگر برای پرایوت بود که خود را محافظ ارزش های محافظه کار تایلندی می دانست. پیراپان سالیراتاویباگا، رهبر حزب او، «ملت متحد تایلند»، در یکی از راهپیمایی‌ها اعلام کرده بود که «تایلند سرزمین میهن‌پرستان است … با سلطنت به عنوان ستون کشور» و قول داده بود با «متنفران از ملت‌ها» سخت‌تر شود.

با این حال، حزب آنها عملکرد ضعیفی داشت و در رای مردم پس از Move Forward و Pheu Thai به پایان رسید.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

PC سابق Met می گوید که در مورد فلش قاب وین کوزنز اشتباه کرده است | وین کوزنز

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، افسر سابق پلیس مت که …