کارشناس می گوید ترکیه در حال جدا شدن از غرب است

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

با برگزاری دور دوم رای گیری برای 28 مه، ما از دو کارشناس می خواهیم نظرشان را در مورد انتخابات ترکیه و اینکه این انتخابات برای روابط آینده آنکارا با متحدانش در ناتو چه معنایی دارد، بپرسیم.

روز یکشنبه در ترکیه و فراتر از آن، شبی پر از امید و اضطراب بود که این کشور برای رئیس جمهور و پارلمان بعدی خود رای داد.

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور محافظه‌کار کنونی و رقیب اصلی وی کمال قلیچداراوغلو، پس از اینکه نتوانستند 50 درصد آرا را به دست آورند، باید دوباره در دور دوم دور دوم انتخابات در اواخر ماه جاری میلادی به میدان بروند.

آردا تونکا، اقتصاددان به یورونیوز گفت: “این یک شکست بزرگ برای مخالفان است. این یک شکست بزرگ برای مخالفان است.”

وی افزود: “مشکلات اقتصادی زیادی در ترکیه وجود دارد. بنابراین این ضعیف ترین نقطه رژیم اردوغان است. اما با این حال، مخالفان برنده انتخابات نیستند.”

نظرسنجی‌ها به کیلیچداراوغلو برتری جزئی نسبت به اردوغان داده بود که از سال 2003 به عنوان نخست‌وزیر و سپس رئیس‌جمهور ترکیه حکومت می‌کرد.

رسانه های ترکیه تحت تسلط رسانه های طرفدار دولت هستند و مفسران فقدان اطلاعات موثق و شرایط ناعادلانه احزاب و نامزدها را محکوم کرده اند.

رسانه‌های آزاد و قوه قضائیه مستقل وجود نداشت. منابع دولتی به نفع رئیس جمهور استفاده شد. [the] ایلکه تویگور، استاد ژئوپلیتیک اروپا در دانشگاه کارلوس سوم مادرید توضیح داد: سیستم انتخاباتی اغلب تغییر می‌کند و اگر همه این‌ها را در نظر بگیرید، می‌توانید بهتر بفهمید که چرا نظرسنجی‌ها لزوماً در انتخابات ترکیه چندان قاطعانه نبودند. .

آردا تونجا گفت: «مردم ترکیه به هیچ اطلاعات موثقی دسترسی ندارند، این واضح است. مبارزه با دولتی که 90 درصد از آن را کنترل می کند بسیار دشوار است [the] رسانه ها. تفکیک قوا وجود ندارد».

بحران هویت برای ترکیه

رهبران غربی هنوز نفس خود را به خاطر انتخاباتی که پیامدهای بین المللی عظیمی دارد حبس کرده اند.

قلیچداراوغلو قول داده است که روابط خود را با متحدان خود در ناتو که در دوران اردوغان به پایین ترین حد تاریخی رسیده است، بازگرداند.

در سال 2018، اتحادیه اروپا مذاکرات الحاق ترکیه را در پاسخ به آنچه رهبران آن را “عقب نشینی در حاکمیت قانون و حقوق اساسی” خواندند، متوقف کرد.

آردا تونجا گفت: “ترکیه در حال جدا شدن از غرب است، اگرچه از نظر معنوی عضو ناتو است، اما ترکیه دیگر بخشی از ناتو نیست.”

او گفت: “ترکیه با روسیه، چین و برخی کشورهای دیگر در شرق همسو است. اما من نمی توانم ببینم که ترکیه دیگر بخشی از جهان غرب است یا حتی تلاش می کند که بخشی از جهان غرب باشد.” بنابراین این نیز یک بحران هویت برای ترکیه است.

“[If Erdogan wins,] فرض من این است که ترکیه به طور قطعی به این دسته منتقل خواهد شد [a] ایلکه تویگور به یورونیوز گفت که عموماً قدرت میانی دوستانه و غیرقابل پیش بینی است، نه لزوماً یک متحد سنتی که در آن روابط مبادله ای غالب است.

اگر اپوزیسیون پیروز شود، هنوز وعده‌های زیادی در مورد دموکراسی‌سازی، نهادینه‌سازی و احیای مسلک غربی کشور دارد، اما اگر پارلمان تحت کنترل دولت AKP ادامه یابد، لزوماً کار چندان آسانی نخواهد بود.»

ترکیه به سختی از بحران هزینه های زندگی آسیب دیده است، به طوری که آخرین داده ها تورم را در حدود 44 درصد نشان می دهد که از بالای 86 درصد کاهش یافته است. دولت اردوغان همچنین به دلیل آنچه منتقدان می گویند واکنش کندش به زلزله 7.8 ریشتری در فوریه که 11 استان جنوبی را ویران کرد، با واکنش شدید مواجه شد.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

بازی های برگشت نیمه نهایی لیگ اروپا و لیگ کنفرانس اروپا – زنده | لیگ اروپا

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، اتفاقات کلیدی فقط رویدادهای کلیدی را …