انتخابات ترکیه: ترک‌های اروپا چگونه به اردوغان یا قلیچداراوغلو رأی دادند؟

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

رئیس جمهور ترکیه انتظارات را زیر پا گذاشت و رقیب خود را در انتخابات روز یکشنبه رد کرد. اما دیاسپورای بزرگ اروپایی این کشور چگونه رای دادند؟

انتخابات ترکیه پس از نتایج یکشنبه شب به دور دوم برگزار می شود.

علیرغم نظرسنجی‌های متوالی که او را پیشتاز می‌کند، کمال قلیچدار اوغلو – رقیب اصلی رئیس‌جمهور فعلی – حدود 45 درصد آرا را به دست آورد و رجب طیب اردوغان 49 تا 1 درصد کمتر از آستانه لازم برای پیروزی در رقابت را کسب کرد.

بیشتر از 5 میلیون نفر ترک تبار در اروپا زندگی می کنند و آرای آنها بر نتایج تأثیر گذاشت، زیرا هر سیاستمدار دارای پایگاه های منطقه ای خود بود.

حدود 3.4 میلیون نفر از آنها برای رای دادن در خارج از کشور ثبت نام کرده اند، در حالی که این رقم در داخل ترکیه 64 میلیون نفر است.

در برخی نقاط – مانند کشورهای بالتیک و بلاروس – اولین مراکز رای گیری برای شهروندان ترکیه باز شد و رقابت های سیاسی را به مرزهای جدید گسترش داد.

“در رای دیاسپورا شگفتی زیادی وجود نداشت.” پل لوین مدیر دانشگاه استکهلم موسسه مطالعات ترکی، به یورونیوز گفت. اردوغان مانند سال 2018 در آلمان و فرانسه قدرتمند ماند.

بیش از 700,000 رای در آلمان به عنوان محل زندگی بزرگترین دیاسپورای ترک، به صندوق انداخته شد که حدود 66٪ به اردوغان (462,000)، 33٪ به قلیچداراوغلو (230,000) و یک٪ به سینان اوغان، رهبر حزب ملی گرای افراطی MHP (9000) اختصاص یافت. ).

لوین گفت: آلمانی های ترک الاصل همچنان در انتخابات آلمان به چپ رای می دهند اما در داخل محافظه کار هستند.

در فرانسه، که دومین مهاجر ترک ترک را دارد، اردوغان نیز با 64 درصد آرا، بیشترین آرا را به دست آورد.

در اوایل ماه جاری، درگیری بین ترک‌ها در مراکز رای‌گیری در فرانسه رخ داد و افسران پلیس برای جلوگیری از خشونت از گاز اشک‌آور استفاده کردند.

لوین به یورونیوز گفت: «در مجموع، اردوغان در رای خارجی خوب عمل می کند، که بنابراین برای او مهم است، به ویژه در انتخابات نزدیک.

با این حال، نتایج در سراسر اروپا دوقطبی بود و قلیچداراوغلو در بریتانیا، جنوب و شرق اروپا، فنلاند، سوئد و بالکان تسلط داشت.

رهبر CHP 80 درصد آرا را در لیتوانی به دست آورد، جایی که یک جامعه کوچک از ترک ها برای اولین بار در داخل کشور رای خود را به صندوق انداختند.

مهاجران ترک در لیتوانی در مقایسه با جوامع تثبیت شده ترک در سایر بخش های اروپا، تمایل دارند جوان تر، تحصیلات دانشگاهی و حمایت بیشتری از مخالفان باشند. با این حال، بسیاری هنوز از اردوغان حمایت می کنند.

آنور جان واروغلو، ناظر رأی‌گیری هفته گذشته در گفتگو با یورونیوز گفت: «سیاست ترکیه مانند فوتبال است، شما با تیم خود متولد شده‌اید و هر چه باشد از آن حمایت خواهید کرد.»

مهم نیست که به اروپا بیایی. اگر شما از یک پیشینه ملی گرا، اسلام گرا یا یک مهاجر بیشتر طرفدار اروپا هستید، این ارزش ها را با خود می آورید.

جوامع جدیدتر مهاجران ترک در لهستان و استونی به ترتیب با 85 و 91 درصد به نفع مخالفان رأی دادند.

در بریتانیا، اردوغان تنها 18 درصد آرا را به دست آورد و ترک‌های قبرس و کردها – که بسیاری از آنها از جنگ و خشونت فرار می‌کنند – اکثریت این جامعه را تشکیل می‌دهند.

در مجموع 64000 رای در مراکز رای گیری در لندن، منچستر و لستر و ادینبورگ به صندوق های رای داده شد. این تقریباً نیمی از 127000 ترک انگلیسی واجد شرایط رای دادن بود.

در سوئد انشعاب بیشتری وجود داشت، با 53 درصد رای دهندگان به قلیچداراوغلو و 44 درصد به اردوغان.

لوین گفت، رئیس جمهور ترکیه “در سوئد تقریباً همان سهم رای را به دست آورد که در انتخابات گذشته”.

حضور مخالفان سیاسی اردوغان در سوئد مشکلاتی را برای استکهلم ایجاد کرده است و شکافی را با آنکارا ایجاد کرده و به ناکام ماندن پیشنهاد ناتو کمک کرده است.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

بازی های برگشت نیمه نهایی لیگ اروپا و لیگ کنفرانس اروپا – زنده | لیگ اروپا

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، اتفاقات کلیدی فقط رویدادهای کلیدی را …