اگر بخواهیم آن را حل کنیم، بحران آب اروپا باید در سطح محلی درمان شود

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

توسط مارک اسمیت، مهندس، مدیر توسعه تجارت استراتژیک، گروه RSK

مارک اسمیت می نویسد: در برخی از کشورهای اروپایی، ما باید فکر نکنیم که حق خودکار آب ارزان و فراوان داریم که می توانیم از آن برای تمیز کردن خیابان هایمان، شستن ماشین هایمان یا پر کردن استخرهایمان هر زمان که بخواهیم استفاده کنیم.

پنجشنبه گذشته، دولت اسپانیا جلسه فوق‌العاده‌ای درباره تأثیرات اقتصادی خشکسالی که در حال حاضر این کشور را ویران کرده است، برگزار کرد.

اسپانیا نسبت به سایر کشورهای اروپایی خشکسالی شدیدتر و طولانی تری را تجربه کرده است، اما کل اروپا در آستانه خشکسالی تابستانی بدتر از خشکسالی سال 2022 است که در حال حاضر بدترین خشکسالی در 70 سال گذشته است.

در ظاهر، ممکن است بدیهی به نظر برسد که رهبران ما باید به این خشکسالی به عنوان یک مشکل پان اروپایی یا حتی یک مشکل پان اروپایی، خاورمیانه و آفریقا نگاه کنند.

شرق آفریقا در حال حاضر تحت تأثیر خشکسالی قرار دارد و پیش بینی می شود تا سال 2030 700 میلیون نفر در این منطقه به دلیل کمبود آب آواره شوند.

در همین حال، کشورهای بیابانی کم ارتفاع مانند امارات متحده عربی با افزایش سطح آب دریاها و افزایش اتکای خود به برنامه های نمک زدایی با انتشار بالا تهدید می شوند.

آیا واقعاً آب در اروپا تا این حد فراوان است؟

تغییرات آب و هوایی به طور فزاینده ای خود را به عنوان یک بحران آب نشان می دهد. در مورد اسپانیا، خشکسالی است، اما ما نیز سیل و طوفان بیشتری را تجربه می کنیم.

مردم اندلس مطمئناً بحران آب و هوا را تجربه می‌کنند – بحران آب.

تا زمانی که انتشار گازهای گلخانه ای جهانی را که باعث تغییرات آب و هوایی می شود معکوس کنیم، راه حل میان مدت برای اسپانیا و اروپا شامل مدیریت آب است. اینجاست که راه حل بسیار کمتر جهانی می شود.

وقتی صحبت از مدیریت آب به میان می آید، در مورد مسائل کم آبی زیاد می شنویم. اما در واقع آنچه ما بیشتر داریم مصرف بیش از حد همراه با مشکلات دسترسی به آب است.

در واقع، یک نگرش رایج در اروپا وجود دارد که آب فراوان و ارزان است، که تا زمانی که دیگر در دسترس نباشد ادامه دارد.

قطعاً نقاطی از جهان وجود دارند که واقعاً آب ندارند. اندلس، خانه تنها بیابان اتحادیه اروپا، یکی از آنهاست.

اما حتی در جنوب اسپانیا و سایر مناطق بیابانی مانند بخش هایی از شرق آفریقا، آب وجود دارد و ما مکان آن را می دانیم. ما فقط به آب دسترسی نداریم – یا بهتر است بگوییم، ما دسترسی تمیزی به آن نداریم.

خشکسالی با پمپاژ بیشتر آب های زیرزمینی حل نمی شود

به عنوان مثال، در اندلس – جایی که مخازن در سطح کم سابقه ای هستند – جوامع به طور فزاینده ای به دنبال بهره برداری از ذخایر آب زیرزمینی برای حفظ سطح مصرف فعلی خود هستند.

تعداد زیادی از چاه های خصوصی حفر شده و برای حفظ انتخاب های سبک زندگی مورد بهره برداری قرار می گیرند.

آب های زیرزمینی پمپاژ و مصرف می شوند، اما از آنجایی که منابع در طول خشکسالی شارژ نمی شوند، آب های زیرزمینی به طور مداوم در حال تخلیه هستند.

به طور معمول، واکنش به این وضعیت – به جای پرداختن به موضوعات دشوار سیاسی و اجتماعی تقاضای روزافزون – ادامه پمپاژ آب های زیرزمینی است.

این در نهایت به این معنی است که سطح آب پایین می‌آید و آب آلوده‌تر می‌شود، به خصوص در نزدیکی مناطق ساحلی با نفوذ شور.

در نهایت آب یا خشک می‌شود یا غیرقابل درمان می‌شود و دیگر قابل شرب نیست و واقعاً بحران آب به وجود می‌آید.

به نوبه خود، به جای صحبت در مورد چگونگی مدیریت بحران آب در سطح اروپایی، یا حتی در سطح ملی، همانطور که اسپانیا در حال حاضر انجام می دهد، ما باید در مورد اینکه بحران آب در مناطق خاص محلی که با آن سروکار داریم چگونه به نظر می رسد صحبت کنیم. با.

شما نمی توانید به سادگی آن را از یک نقطه کشور به قسمت دیگر منتقل کنید

این عمدتاً به این دلیل است که حتی با بهترین زیرساخت های آبی در جهان – چیزی که ژاپن از امتیاز داشتن آن برخوردار است، اگرچه هلند در رتبه دوم قرار دارد – آب را نمی توان به راحتی بین مناطق جابجا کرد.

آب سنگین است: هر بار که آن را فشار می دهید، هزینه دارد و سوخت می سوزاند. برخلاف الکتریسیته، نمی‌توانید آن را فقط از مادرید تا مالاگا بگذرانید.

به همین دلیل، همه جوامع محلی باید ببینند که واقعاً چه آبی در منطقه ای که در آن هستند وجود دارد. جوامع باید با عرضه و تقاضا مقابله کنند.

اگر تقاضا برای منطقه خیلی زیاد باشد، باید تصمیمات دشواری اتخاذ شود، زیرا نمی‌توانیم مشکل را از طریق نیروگاه‌ها و خطوط لوله بی‌پایان بزرگ نمک‌زدایی حل کنیم.

در اسپانیا، برنامه هایی برای ایجاد یک خط لوله انتقال 100 کیلومتری از مانیلوا و یک خط لوله 142 کیلومتری از استان کوردوبا برای تامین آب به کوستا دل سول در دست اجراست.

با این حال، این پروژه‌ها پرهزینه و مخرب هستند، ساخت آن سال‌ها طول می‌کشد و ناگزیر به انتشار گازهای گلخانه‌ای اسپانیا کمک خواهد کرد.

حق ما برای آب فراوان داده نشده است

بسیار مهم است که راه حل بحران آب در یک جامعه به خودی خود به علت اصلی آن بحران یعنی تغییر آب و هوا کمک نکند.

خوشبختانه، در اکثر نقاط جهان، آب کافی برای استفاده روزمره وجود دارد، اما اغلب مورد ارزیابی قرار نمی گیرد و بیش از حد مورد بهره برداری قرار می گیرد، و در نهایت آلوده و غیرقابل استفاده می شود.

آنچه ما داریم مشکل کمبود آب در سراسر سیاره نیست، بلکه یک مشکل حساس جغرافیایی دسترسی به آب پاک است و این مشکل در سطح جهانی در حال افزایش است.

اکنون، هر منطقه از اروپا باید فوراً به دنبال این باشد که چه منابع آبی در دسترس است و چگونه می توان آنها را مدیریت، پاکسازی و دسترسی داشت، همه در سطح محلی.

این ممکن است به این معنی باشد که در برخی از کشورهای اروپایی، ما باید فکر نکنیم که حق خودکار آب ارزان و فراوان داریم که می‌توانیم از آن برای تمیز کردن خیابان‌ها، شستن ماشین‌هایمان، پر کردن استخرهای شنا یا آبیاری گل‌های تزئینی شهری خود استفاده کنیم. هر زمان که بخواهیم نمایش داده می شود.

در غیر این صورت، آنچه در اسپانیا اتفاق می افتد دیگر استثنا نخواهد بود و تبدیل به یک هنجار خواهد شد.

مارک اسمیت مدیر توسعه تجارت استراتژیک برای بخش آب در تجارت محیط زیست و مهندسی، گروه RSK است. او مدیر اجرایی سابق گروه تحقیقات آب بریتانیا و رئیس انجمن آب آینده است.

در یورونیوز، ما معتقدیم که همه دیدگاه ها مهم هستند. با ما در view@euronews.com تماس بگیرید تا پیشنهادات یا موارد ارسالی را ارسال کنید و بخشی از گفتگو باشید.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

PC سابق Met می گوید که در مورد فلش قاب وین کوزنز اشتباه کرده است | وین کوزنز

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، افسر سابق پلیس مت که …