اتحادیه اروپا می گوید انتظار می رود اقتصاد اروپا سریعتر از پیش بینی رشد کند اقتصاد جهانی

به گزارش دپارتمان اخبار اقتصادی پایگاه خبری آبان نیوز ،

بر اساس گزارش کمیسیون اروپا، انتظار می رود اقتصاد اروپا در سال جاری و سال آینده با وجود تورم بالا و افزایش نرخ بهره، سریعتر از آنچه قبلا تصور می شد رشد کند.

این کمیسیون اعلام کرد که 27 عضو اتحادیه اروپا در سال 2023 به طور متوسط ​​1 درصد رشد خواهند کرد که از تخمین قبلی 0.8 درصد بیشتر است. پیش بینی خود برای رشد در سال 2024 را از 1.6 درصد به 1.7 درصد رساند.

انتظار می رود که 20 عضو منطقه یورو به طور متوسط ​​1.1 درصد و در سال آینده 1.6 درصد رشد کنند.

در مقایسه، انتظار می‌رود که اقتصاد بریتانیا ضعیف‌تر باشد و بر اساس گزارش بانک انگلستان، رشد 0.25 درصدی در سال جاری و 0.75 درصدی در سال 2024 پیش‌بینی می‌شود.

کمیسیون گفت که با ترس از کاهش رکود، رشد اتحادیه اروپا تا کنون در سال جاری قوی‌تر از حد انتظار بوده است که آخرین برآوردهای رشد در فوریه انجام شد.

در گزارشی آمده است: «اقتصاد اتحادیه اروپا در حال مدیریت تطبیق با شوک‌های ناشی از همه‌گیری و تجاوز روسیه به اوکراین است.

سال گذشته، اتحادیه اروپا با موفقیت توانست تا حد زیادی خود را از گاز روسیه دور کند.

نمودارهای تولید ناخالص داخلی اروپا

ایرلند مانند دو سال گذشته لیگ رشد اتحادیه اروپا را در دو سال آینده رهبری خواهد کرد.

پیش‌بینی می‌شود که دوبلین در سال‌های 2023 و 2024 به ترتیب از نرخ رشد 5.5 و 5 درصدی برخوردار باشد، پس از افزایش نرخ رشد 13.6 درصدی در سال 2021 و 12 درصدی در سال 2022.

نرخ رشد فرانسه از 0.7 درصد در سال 2023 به 1.7 درصد در سال 2024 افزایش خواهد یافت، در حالی که اقتصاد آلمان که بیشترین ضربه را از تحریم های گاز روسیه متحمل شده است، انتظار می رود امسال 0.2 درصد و در سال آینده 1.4 درصد رشد کند.

استونی و سوئد تنها کشورهای اتحادیه اروپا هستند که در سال جاری دچار انقباض شدند – سوئد 0.5 درصد و استونی 0.4 درصد قبل از اینکه هر دو در سال 2024 بهبودی اندکی داشته باشند.

برای اولین بار، مقامات کمیسیون اروپا چشم انداز اقتصاد اوکراین را در پیش بینی سه ماهه خود بررسی کردند – اقدامی که در پاسخ به پذیرش بروکسل این کشور جنگ زده به عنوان نامزد عضویت در اتحادیه اروپا در سال گذشته انجام شد.

در این گزارش آمده است که قبل از تهاجم روسیه در سال گذشته، توسعه اقتصادی اوکراین با «اجرای تا حدودی نابرابر اصلاحات ساختاری» متوقف شده بود.

این کشور همچنین از مداخله منظم از سوی منافع شخصی، به علاوه «درجه بالایی از فساد، سطوح پایین سرمایه گذاری مزمن، و اختلافات سرزمینی مرتبط با الحاق غیرقانونی کریمه به روسیه در سال 2014» رنج می برد.

با این حال اوکراین در طول جنگ انعطاف‌پذیری قابل‌توجهی از خود نشان داده بود و بخش عمده‌ای از اقتصاد آن توانست به فعالیت خود ادامه دهد.

برآورد می شود که تولید ناخالص داخلی اوکراین در سال 2022 به میزان 29 درصد کاهش یافته باشد. کمیسیون گفت که انتظار می رود رشد امسال تنها 0.6 درصد باشد و به 4 درصد در سال 2024 برسد، اگرچه مسیر جنگ برای نتیجه رشد اقتصادی بسیار مهم خواهد بود. .

از تبلیغات قبلی خبرنامه رد شوید

این کمیسیون گفت که به طور کلی این پیش بینی ها خبر خوبی برای خانواده ها و مشاغل اروپایی است.

اقتصاد اروپا توانسته است اثرات نامطلوب جنگ تجاوزکارانه روسیه علیه اوکراین را مهار کند و بحران انرژی را به لطف تنوع سریع عرضه و کاهش قابل توجه مصرف گاز پشت سر بگذارد.

«قیمت‌های پایین‌تر انرژی به‌طور قابل‌توجهی در حال حرکت در اقتصاد هستند و هزینه‌های تولید شرکت‌ها را کاهش می‌دهند.

این بیانیه اضافه کرد: «مصرف‌کنندگان نیز شاهد کاهش قبض‌های انرژی خود هستند، اگرچه مصرف خصوصی به‌دلیل تاخیر رشد دستمزدها نسبت به تورم، کاهش خواهد یافت.»

نمودار تورم اتحادیه اروپا

تورم همچنان بالاتر از حد انتظار باقی می ماند، همانطور که در بریتانیا انجام داده است، و در مقایسه با پیش بینی زمستانی به سمت بالا بازنگری شد.

اکنون انتظار می‌رود که رشد قیمت‌ها در سال 2023 به طور متوسط ​​5.8 درصد در سراسر منطقه یورو باشد و به دلیل “فشارهای مداوم قیمت اصلی” به 2.8٪ در سال 2024 کاهش یابد. مانند بانک انگلستان، بانک مرکزی اروپا (ECB) تورم 2 درصدی را هدف گذاری کرده است.

در این گزارش آمده است که ریسک وجود دارد که تورم ادامه یابد و بانک مرکزی اروپا مجبور به حفظ نرخ های بهره بالا شود. مقامات کمیسیون اروپا به کشورها نسبت به شروع ولگردی و خرج کردن برای تقویت رشد هشدار دادند و گفتند که این امر «بر خلاف» سیاست‌های پولی تکیه می‌کند و باعث تشدید بیشتر آن می‌شود.

پیش از این، میانگین تورم در سال جاری در منطقه یورو 5.6 درصد و در سال 2024 2.5 درصد پیش بینی شده بود.

بانک مرکزی اروپا اعلام کرده است که برای کاهش فشار بر قیمت‌ها، نرخ‌های بهره منطقه یورو را در طول تابستان حداقل 0.5 واحد درصد افزایش خواهد داد و به تقریباً 3.75 درصد از نرخ سپرده اصلی خود خواهد رساند.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار امروز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

بازی های برگشت نیمه نهایی لیگ اروپا و لیگ کنفرانس اروپا – زنده | لیگ اروپا

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، اتفاقات کلیدی فقط رویدادهای کلیدی را …