احزاب اپوزیسیون تایلند با وعده اصلاحات در انتخابات پیروز شدند

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

حزب اپوزیسیون اصلی تایلند به نام «حرکت به جلو» در انتخابات عمومی روز یکشنبه از پیش‌بینی‌ها پیشی گرفت. نه سال پس از آن که پرایوت چان اوچا، نخست وزیر کنونی، برای اولین بار در کودتای 2014 به قدرت رسید، این رای به عنوان یک شانس اساسی برای تغییر در نظر گرفته می شود.

آرای شمارش شده روز دوشنبه نشان داد که رای دهندگان در تایلند پس از 9 سال تحت رهبری ژنرال سابق که با کودتا قدرت را به دست گرفت، خواستار تغییر بودند و احزاب اصلی اپوزیسیون به راحتی بر سایر رقبای انتخابات عمومی برتری پیدا کردند.

حزب مخالف حرکت رو به جلو حتی از پیش بینی های خوش بینانه نیز بهتر عمل کرد و به نظر می رسید که تقریباً تمام 33 کرسی مجلس نمایندگان در بانکوک پایتخت را تصاحب کند. همراه با حزب Pheu Thai، گروه مخالف مورد علاقه، حرکت به جلو برای اصلاح ارتش و سلطنت مبارزه کرد.

Move Forward این مسائل را به قلب پلتفرم خود نزدیک‌تر کرد و شهرت رادیکال‌تری به دست آورد. حمایت صریح آن از اصلاحات جزئی در سلطنت، در حالی که رای دهندگان جوان را به دست آورد، محافظه کاران متعهد به نهاد سلطنتی را به ستیز برانگیخت.

پرایوت چان اوچا، نخست‌وزیر فعلی، که در کودتای سال 2014 به قدرت رسید، به‌خاطر لکنت اقتصادی، کاستی‌های پاسخ به بیماری همه‌گیر و خنثی کردن اصلاحات دموکراتیک – که یک نقطه دردناک خاص برای رأی‌دهندگان جوان‌تر است، مقصر شناخته شد.

با شمارش 99 درصد آرا تا اوایل صبح دوشنبه، حزب کوچک اپوزیسیون «حرکت به جلو» برتری کوچکی نسبت به حزب مورد علاقه Pheu Thai داشت که رهبران آن اوایل شب اذعان داشتند که ممکن است در صدر قرار نگیرند.

پیتا لیمجارونرات، رهبر Move Forward در توییتی نوشت: “سیاست یک امر احتمالی است. از صمیم قلب از شما برای حمایت و اعتماد شما تشکر می کنم. ما با هم این کشور را تغییر خواهیم داد.”

برنده رأی گیری روز یکشنبه حق تشکیل دولت جدید را تضمین نکرده است. جلسه مشترک 500 کرسی مجلس نمایندگان با 250 عضو سنا در ماه ژوئیه برای انتخاب نخست وزیر جدید برگزار می شود، روندی که به طور گسترده غیردموکراتیک تلقی می شود زیرا سناتورها توسط ارتش منصوب می شوند نه اینکه انتخاب شوند اما همراه با رای دادن. قانونگذاران برنده یکشنبه

شرکت رای دهندگان روز یکشنبه حدود 39.5 میلیون نفر یا 75 درصد از رای دهندگان ثبت نام شده بود.

حزب متحیر حرکت به جلو، کمی بیش از 24 درصد از آرای مردمی را برای مجلس نمایندگان به دست آورد – 400 کرسی حوزه انتخابیه و تقریباً 36 درصد از آرا برای کرسی هایی که در یک رای گیری جداگانه در سراسر کشور برای 100 نماینده انتخاب شده توسط نمایندگان نسبی تخصیص داده شده است.

حزب Pheu Thai با کمی بیش از 23٪ از کرسی های حوزه انتخابیه و حدود 27٪ سهم از لیست حزب کمی عقب بود.

بر اساس گزارش کمیسیون انتخابات که پیش بینی کرسی های لیست حزبی را ارائه نکرد، تعداد آرای حوزه های انتخابیه به Move Forward 113 کرسی مجلس و Pheu Thai 112 کرسی داد.

حزب ملل متحد تایلندی پرایوت با تقریباً 9 درصد آرا، رتبه پنجم را در حوزه انتخابیه به خود اختصاص داد، اما با نزدیک به 12 درصد در رتبه سوم در اولویت احزاب قرار گرفت. رأی حوزه انتخابیه آن 23 کرسی مجلس را به آن داد.

این سه حزب پیش از رای گیری به عنوان بیشترین احتمال برای ریاست دولت جدید در نظر گرفته شدند. پائونگ‌ترن شیناواترا، دختر 36 ساله تاکسین شیناواترا، نخست‌وزیر پوپولیست میلیاردر سابق، در نظرسنجی‌ها برای انتخاب رهبر بعدی کشور مورد علاقه قرار گرفت.

رهبر Move Forward، تاجر 42 ساله، پیتا لیمجارونرات، اکنون به احتمال زیاد یک چشم انداز به نظر می رسد.

پرایوت به دلیل لکنت اقتصادی، کاستی در رسیدگی به بیماری همه گیر و خنثی کردن اصلاحات دموکراتیک، یک نقطه دردناک خاص برای رای دهندگان جوان، مقصر شناخته شده بود.

حرکت رو به جلو حتی از پیش بینی های خوش بینانه هم بهتر عمل کرد و به نظر می رسید که حزب آماده است که تمام یا تقریباً تمام 33 کرسی مجلس در بانکوک پایتخت را تصاحب کند.

همراه با Pheu Thai، برای اصلاح ارتش و سلطنت مبارزه کرد. اما Move Forward این مسائل را به قلب پلتفرم خود نزدیک‌تر کرد و شهرت رادیکال‌تری به دست آورد.

فیو تای جدیدترین احزاب مرتبط با نخست وزیر سابق تاکسین است که با کودتای ارتش در سال 2006 از سمت نخست وزیری برکنار شد. پائونگ تارن، نامزد فیو تای، دختر او است. دولت عمه او، ینگلاک شیناواترا، که در سال 2011 نخست وزیر شد، در کودتای تحت رهبری پرایوت سرنگون شد.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

بازی های برگشت نیمه نهایی لیگ اروپا و لیگ کنفرانس اروپا – زنده | لیگ اروپا

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، اتفاقات کلیدی فقط رویدادهای کلیدی را …