اردوغان ترکیه می گوید که دور دوم انتخابات را در برابر کیلیچداراوغلو رقیب خود می پذیرد

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

بر اساس آخرین آمار شورای عالی انتخابات این کشور، اردوغان، رئیس جمهور ترکیه درگیر نبردی نزدیک با رقیب اصلی انتخاباتی خود، کمال قلیچداراوغلو است و هیچ یک از نامزدها به آستانه 50 درصدی که برای دور دوم نیاز است نرسیده است.

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه، که 20 سال است با قدرت فزاینده‌ای بر کشورش حکومت می‌کند، در اوایل روز دوشنبه در یک رقابت فشرده انتخاباتی گرفتار شد و با شمارش آرا نهایی، دور دوم دور دوم در برابر رقیب اصلی خود ممکن بود.

نتایج، چه در عرض چند روز یا پس از برگزاری دور دوم رای گیری در دو هفته آینده، مشخص خواهد کرد که آیا متحد ناتو که در اروپا و آسیا قرار دارد اما هم مرز با سوریه و ایران است، تحت کنترل اردوغان باقی بماند یا مسیر دموکراتیک تر وعده داده شده توسط اردوغان را از سر بگیرد. رقیب اصلی، رهبر اپوزیسیون کمال کیلیچداراوغلو.

اردوغان 69 ساله در صحبت با حامیانش در آنکارا گفت که همچنان می تواند برنده شود، اما اگر انتخابات در دو هفته دیگر به دور دوم برود، به تصمیم کشور احترام می گذارد.

اردوغان در اوایل روز دوشنبه با اشاره به اینکه رای شهروندان ترک مقیم خارج از کشور هنوز نیاز دارد، گفت: “ما هنوز نمی دانیم که آیا انتخابات در دور اول به پایان رسیده است یا خیر… اگر ملت ما برای دور دوم انتخاب کرده است، این نیز خوش آمدید.” محاسبه شود او در سال 2018 60 درصد آرای خارج از کشور را به دست آورد.

انتخابات امسال عمدتاً بر مسائل داخلی مانند اقتصاد، حقوق شهروندی و زلزله فوریه که بیش از 50000 کشته برجای گذاشت متمرکز بود. اما کشورهای غربی و سرمایه گذاران خارجی نیز به دلیل رهبری غیرمتعارف اردوغان در اقتصاد و تلاش های اغلب سخت اما موفق برای قرار دادن ترکیه در مرکز مذاکرات بین المللی منتظر نتیجه بودند.

با تقریباً تکمیل شمارش غیررسمی، حمایت رای دهندگان از رئیس فعلی به کمتر از اکثریت مورد نیاز برای پیروزی او در انتخابات مجدد کاهش یافت. به گزارش خبرگزاری دولتی آنادولو، اردوغان 49.3 درصد و قلیچداراوغلو 45 درصد آرا را به خود اختصاص دادند.

کیلیچداراوغلو، 74 ساله، نامزد ائتلاف شش حزبی، با این استدلال که اردوغان اعتماد ملتی را که اکنون خواستار تغییر است، از دست داده است، گفت: “ما قطعاً در دور دوم پیروز خواهیم شد… و دموکراسی را به ارمغان خواهیم آورد.”

هیئت عالی انتخابات ترکیه، مرجع انتخابات ترکیه، اعلام کرد که “فورا” اعداد را در اختیار احزاب سیاسی رقیب قرار می دهد و پس از تکمیل و نهایی شدن شمارش، نتایج را علنی می کند.

طبق گفته هیئت مدیره، اکثریت آرا از 3.4 میلیون رای دهنده واجد شرایط در خارج از کشور هنوز باید جمع آوری شود، و انتخابات دور دوم 28 می تضمین نشده بود.

هاوارد آیسنستات، دانشیار تاریخ و سیاست خاورمیانه در دانشگاه سنت لارنس نیویورک، گفت که اردوغان احتمالاً در دور دوم برتری خواهد داشت، زیرا حزب رئیس جمهور احتمالاً در انتخابات پارلمانی که یکشنبه نیز برگزار شد، عملکرد بهتری خواهد داشت. او گفت که رای دهندگان یک “دولت تقسیم شده” را نمی خواهند.

در حالی که اردوغان امیدوار است در دوره پنج ساله ای که او را به دهه سوم ریاست جمهوری ترکیه برساند، برنده شود، قلیچداراوغلو با وعده هایی مبنی بر معکوس کردن سرکوب آزادی بیان و دیگر اشکال عقب نشینی دموکراتیک، و همچنین ترمیم اقتصاد آسیب دیده در کمپین تبلیغاتی به راه انداخت. تورم و کاهش ارزش پول

رای دهندگان همچنین قانونگذاران را برای پر کردن پارلمان 600 کرسی ترکیه انتخاب کردند که پس از همه پرسی تغییر سیستم حکومتی این کشور به ریاست اجرایی که در سال 2017 به تصویب رسید، بخش زیادی از قدرت قانونگذاری خود را از دست داد.

خبرگزاری آناتولی اعلام کرد که ائتلاف حزب حاکم اردوغان حدود 49.3 درصد است، در حالی که ائتلاف ملت به رهبری کیلیچداراوغلو حدود 35.2 درصد و حمایت از یک حزب طرفدار کردها بالای 10 درصد است.

اردوغان گفت: «اینکه نتایج انتخابات نهایی نشده است، این واقعیت را تغییر نمی دهد که ملت ما را انتخاب کرده است.

بیش از 64 میلیون نفر، از جمله رای دهندگان خارج از کشور، واجد شرایط رای دادن بودند و نزدیک به 89 درصد رای دادند. امسال 100 سال از تاسیس ترکیه به عنوان یک جمهوری – دولتی مدرن و سکولار که بر خاکستر امپراتوری عثمانی متولد شده است.

منتقدان معتقدند سبک سنگین رئیس جمهور عامل یک بحران دردناک هزینه های زندگی است. آخرین آمار رسمی، تورم را در حدود 44 درصد نشان می‌دهد که از بالای 86 درصد کاهش یافته است. قیمت سبزیجات تبدیل به یک موضوع تبلیغاتی برای مخالفان شد که از پیاز به عنوان نماد استفاده می کردند.

برخلاف تفکرات رایج اقتصادی، اردوغان ادعا می کند که نرخ های بهره بالا باعث افزایش تورم می شود و بانک مرکزی جمهوری ترکیه را تحت فشار قرار داد تا چندین بار نرخ اصلی خود را کاهش دهد.

دولت اردوغان همچنین به دلیل واکنش تاخیری و کوتاه مدت خود به زلزله ۷.۸ ریشتری که ۱۱ استان جنوبی را ویران کرد، با انتقاد مواجه شد. تصور می‌شود که اجرای سهل‌انگیز قوانین ساختمانی تلفات و بدبختی را تشدید کرده است.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

بازی های برگشت نیمه نهایی لیگ اروپا و لیگ کنفرانس اروپا – زنده | لیگ اروپا

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، اتفاقات کلیدی فقط رویدادهای کلیدی را …