5 کشته و صدها زخمی بر اثر شدت گرفتن طوفان موکا در میانمار

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

در پی وقوع طوفان موکا در میانمار در روز یکشنبه حداقل پنج نفر کشته و صدها نفر زخمی شدند. طوفان گرمسیری بنگلادش را نیز درنوردید اما به بزرگترین اردوگاه پناهندگان جهان در امان ماند.

امدادگران میانمار و بنگلادش در تلاش هستند تا مردم را از مناطق سیل‌زده ساحلی که توسط طوفان موکا آسیب دیده است، خارج کنند.

آنها در میانمار حدود 1000 نفر را که در عمق 3.6 متری آب دریا گرفتار شده بودند نجات دادند.

حداقل پنج مورد مرگ در میانمار گزارش شده است، اما تاثیر واقعی هنوز در یکی از کشورهای کمتر توسعه یافته آسیا مشخص نشده است.

به گفته یکی از رهبران انجمن خیریه جوانان راخین در سیتوه، بادهای شدید بیش از 700 نفر از حدود 20000 نفر را که در ساختمان های مستحکم تر در ارتفاعات شهرستان سیتوه مانند صومعه ها، بتکده ها و مدارس پناه گرفته بودند، زخمی کرد. او به دلیل ترس از انتقام گیری از سوی مقامات کشور تحت کنترل نظامی، خواست نامش فاش نشود.

او گفت که با ورود طوفان موکا بعدازظهر یکشنبه به ایالت راخین، آب دریا به بیش از 10 بخش کم ارتفاع نزدیک ساحل رفت. ساکنان به پشت بام ها و طبقات بالاتر نقل مکان کردند، در حالی که وزش باد و طوفان مانع از نجات فوری شد.

رئیس گروه امداد و نجات گفت: بعد از ساعت 16 دیروز طوفان کمی ضعیف شد، اما آب برگشت نکرد، اکثر آنها تمام شب را روی پشت بام و بلندی های خانه هایشان نشستند، تمام شب باد می وزید. گفت.

ارتفاع آب در نواحی سیل‌زده صبح دوشنبه هنوز حدود 1.5 متر (5 فوت) بود، اما با آرام شدن باد و طلوع خورشید در آسمان، امدادرسانی‌ها در حال انجام بود. وی از سازمان های جامعه مدنی و مقامات خواست تا کمک ارسال کنند و به تخلیه ساکنان کمک کنند.

چندین مجروح در همسایه بنگلادش گزارش شد که از برخورد مستقیم پیش بینی شده در امان ماند.

اداره هواشناسی میانمار اعلام کرد که موکا در نزدیکی شهر سیتوه با بادهایی با سرعت 209 کیلومتر در ساعت به خشکی رسید. به گفته اداره هواشناسی هند، تا صبح روز دوشنبه، از وضعیت شدید خود تنزل پیدا کرد و به طور پیوسته در خشکی در حال ضعیف شدن بود.

شورای اداری ایالتی برای 17 شهرستان در ایالت راخین اعلامیه های فاجعه صادر کرد.

بادهای شدید برج های تلفن همراه را مچاله کرد، اما در ویدئوهایی که قبل از قطع ارتباط توسط رسانه های محلی جمع آوری شده بود، آب های عمیق در خیابان ها می چرخید و باد پشت بام ها را منفجر می کرد.

دفتر اطلاعات نظامی میانمار اعلام کرد که طوفان به خانه‌ها و ترانسفورماتورهای الکتریکی در شهرستان‌های سیتو، کیاکپیو و گوا آسیب رسانده است. این گزارش می‌گوید سقف‌های ساختمان‌ها در جزایر کوکو، در حدود 425 کیلومتری جنوب غربی بزرگترین شهر کشور، یانگون، کنده شده است.

داوطلبان قبلاً گفتند که پناهگاه‌های سیتوه پس از اینکه افراد بیشتری به آنجا آمدند و به دنبال کمک بودند، غذای کافی نداشتند.

موکا تا حد زیادی از شهر کاکس بازار بنگلادش که در ابتدا در مسیر پیش بینی شده طوفان قرار داشت، در امان ماند. مقامات قبل از اینکه طوفان به سمت شرق منحرف شود، صدها هزار نفر را تخلیه کرده بودند.

روزنامه اصلی بنگالی زبان پروتوم الو گزارش داد که حدود 12 نفر در جزیره سنت مارتین زخمی شدند، در حالی که حدود 300 خانه یا ویران یا آسیب دیدند.

آژانس‌های سازمان ملل متحد و امدادگران در بنگلادش تن‌ها غذای خشک و ده‌ها آمبولانس را در کمپ‌های پناهندگانی که بیش از یک میلیون مسلمان روهینگیا را که از آزار و اذیت میانمار گریخته‌اند، در خود جای داده‌اند.

در مه 2008، طوفان نرگس با موج طوفانی میانمار را درنوردید که مناطق پرجمعیت اطراف دلتای رودخانه ایروادی را ویران کرد. حداقل 138000 نفر جان خود را از دست دادند و ده ها هزار خانه و ساختمان های دیگر زیر آب رفتند.

روکسی متیو کول، دانشمند آب و هوا در مؤسسه هواشناسی گرمسیری هند در شهر پونا، گفت که طوفان‌ها در خلیج بنگال با سرعت بیشتری شدیدتر می‌شوند که بخشی از آن به دلیل تغییرات آب و هوایی است.

دانشمندان آب و هوا می گویند که طوفان ها اکنون می توانند انرژی خود را برای چندین روز حفظ کنند. طوفان آمفان در شرق هند در سال 2020 به عنوان یک طوفان قوی به حرکت در خشکی ادامه داد و ویرانی های گسترده ای را ایجاد کرد.

کول گفت: «تا زمانی که اقیانوس‌ها گرم هستند و بادها مساعد هستند، طوفان‌ها برای مدت طولانی‌تری شدت خود را حفظ خواهند کرد.»

طوفان های استوایی، که در مناطق دیگر طوفان یا طوفان نامیده می شوند، هنگامی که به مناطق پرجمعیت ساحلی برخورد می کنند، از مخرب ترین بلایای طبیعی جهان هستند.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

PC سابق Met می گوید که در مورد فلش قاب وین کوزنز اشتباه کرده است | وین کوزنز

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، افسر سابق پلیس مت که …