با وجود بهبود اقتصادی، هزینه زندگی در یونان افزایش می یابد

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

یونان در سال‌های گذشته از بیشتر اقتصادهای اروپایی پیشی گرفته است، اما چرا شهروندان نمی‌توانند کالاهای اساسی را بخرند و چرا کارفرمایان با کمبود نیروی کار مواجه هستند؟

رشد بالا، کاهش بدهی و افزایش سرمایه گذاری: اقتصاد یونان در دو سال گذشته عملکرد قوی داشته است و از اکثر کشورهای اروپایی پیشی گرفته است. یونان دیگر «گوسفند سیاه» خانواده اروپایی نیست، بلکه داستان موفقیت اصلاحات و بهبودی است.

کارشناسان چه در داخل و چه در خارج از کشور می گویند روزهای بهتری در راه است.

تاسوس آناستازاتوس، اقتصاددان ارشد یوروبانک، گفت: دلایل خوبی برای عملکرد بهتر اقتصاد یونان از منطقه یورو در 3 تا 5 سال آینده وجود دارد.

تولید ناخالص داخلی یونان 8.4 درصد در سال 2021 و 5.2 درصد در سه ماهه چهارم سال 2022 رشد کرد.

از جمله آنها می توان به بسته بزرگ کمک های بلاعوض و وام از صندوق تاب آوری و بهبود اتحادیه اروپا، شهرت خوب کشور به ویژه در گردشگری و نقدینگی فراوان سیستم بانکی اشاره کرد.

اعداد در یونان رشد می کنند، اما همانطور که اغلب در اقتصاد اتفاق می افتد، وضعیت در زمین کاملا متفاوت است.

دستمزد واقعی یا دستمزد اسمی پس از کسر تورم، مسیر مشابهی را طی نکرده است. در بسیاری از موارد به دلیل افزایش مداوم قیمت ها کاهش یافته است.

تورم یونان در سال 2022 به 9.3 درصد رسید.

این وضعیت در بازار کار نیز منعکس شده است. کارفرمایان بیشتر و بیشتری می گویند که استخدام کارمندان برایشان مشکل است زیرا کارگران احساس می کنند دستمزدها به اندازه کافی بالا نیست. هزاران شغل در بخش های حیاتی اقتصاد یونان مانند خدمات غذایی، گردشگری و ساخت و ساز خالی مانده است.

نرخ بیکاری در یونان در سال 2022 به 11 درصد رسید.

در عین حال، مصرف کنندگان یونانی مجبورند خرید کالاهای اساسی خود را برای مقابله با موج افزایش مداوم قیمت ها کاهش دهند.

بیایید صادق باشیم، ما برخی از خریدهایمان را کاهش داده ایم. ما چیزهای کمتری می خریم. چهار کیلو میوه می خریدم الان دو یا یکی می خرم. و خرید ما فقط به غذا محدود می شود، ما هیچ چیز دیگری نمی خریم.

گیورگوس، فروشنده ای در بازار کشاورز گفت: “فروش ما به طور قابل توجهی کاهش یافته است، نمی دانم چرا، اما مردم نمی توانند حتی کالاهای اساسی بخرند.”

با در پیش بودن انتخابات، شهروندان یونانی می گویند که تورم نگرانی اصلی آنهاست و بر تصمیم آنها در مورد اینکه به کدام حزب رای بدهند تأثیر می گذارد.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

PC سابق Met می گوید که در مورد فلش قاب وین کوزنز اشتباه کرده است | وین کوزنز

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، افسر سابق پلیس مت که …