عمران خان ارتش پاکستان را به دستور بازداشت خود متهم کرد | پاکستان

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

عمران خان، نخست وزیر سابق پاکستان، انتقاد خود را از ارتش قدرتمند این کشور تشدید کرده و رئیس ارتش را به داشتن “کینه شخصی” علیه خود متهم کرده و دستور دستگیری و سرکوب حزبش را صادر کرده است.

«این شخصی است. این ربطی به منافع ملی ندارد.» خان در مصاحبه ای با آبان نیوز در خانه اش در لاهور، پس از یک هفته دراماتیک که در آن روز سه شنبه توسط تقریباً 100 افسر شبه نظامی در دادگاه عالی اسلام آباد دستگیر شد و در بازداشت پلیس در سال 2018 به سر برد، گفت. ارتباط با پرونده فساد زمین

او گفت: «بدون هیچ شکی، ارتش پشت دستگیری من است. پاکستان اکنون توسط فرمانده ارتش اداره می شود. سرکوب ما توسط فرمانده ارتش است.»

دستگیری رقبای سیاسی در پاکستان چیز جدیدی نیست – زمانی که خان نخست وزیر بود، چندین تن از رهبران ارشد اپوزیسیون زندانی شدند، برخی از آنها بیش از یک سال زندانی شدند – اما چنین لفاظی های ضد نظامی در سیاست پاکستان بی سابقه است، جایی که ارتش از مدت ها قبل به عنوان ارتش شناخته می شود. پادشاه کشور است و قدرت عظیمی را اعمال می کند.

خان عصر روز جمعه پس از اینکه قضات دادگاه عالی حکم “غیرقانونی و بی اعتبار” بودن دستگیری وی را صادر کردند و دادگاه عالی برای او وثیقه صادر کرد، از بازداشت پلیس آزاد شد.

خان 70 ساله که به خاطر سیاست های پوپولیستی و سخنرانی های آتشین خود شناخته می شود، پس از اینکه آنها را به سازماندهی برکناری خود از قدرت در آوریل سال گذشته متهم کرد، به طرز چشمگیری با متحدان نظامی سابق خود درگیر شد. او از آن زمان آنها را به دو سوء قصد به جان خود متهم کرده است.

خان ادعا کرد که دستگیری خود و هفت تن از اعضای ارشد حزب تحریک انصاف پاکستان (PTI) او نشانه قدرت بی‌رقیب ارتش است.

ارتش فراتر از قانون است. آی اس آی [military intelligence agency] خان گفت که فراتر از قانون است. «و اگر کسی بالاتر از قانون دارید، به قانون جنگل فرود می آیید. آنها می توانند مردم را بگیرند، مردم را بازداشت کنند، مردم را ناپدید کنند. آنها تلاش می کنند و بر قضات تأثیر می گذارند. آنها رسانه ها را تحت فشار قرار می دهند. هیچ پاسخگویی برای موسسه وجود ندارد. دموکراتیک نیست.»

ارتش از زمان استقلال پاکستان در سه کودتای جداگانه کنترل پاکستان را به دست گرفته است و در زمان حکومت های غیرنظامی کنترلی آهنین بر سیاست حفظ کرده است.

سیاستمداران سابقی که تلاش کرده اند با استفاده از زبانی کمتر سختگیرانه به مقابله با ارتش بروند، خود را سرنگون، دستگیر، تبعید یا ترور کردند.

رابطه بین خان و فرمانده فعلی ارتش، ژنرال عاصم منیر، پس از اخراج منیر از یک پست عالی اطلاعات نظامی در سال 2019، زمانی که نخست وزیر بود، تند تلقی می شود.

خان ادعا کرد که منیر و دیگر شخصیت‌های ارشد نظامی “منافعی برای اطمینان از عدم بازگشت من به قدرت دارند”.

“آنها متحجر هستند. آن‌ها می‌دانند که ما انتخابات را جارو خواهیم کرد، بنابراین دنبال بهانه‌ای می‌گردند تا من را به زندان بیندازند.»

عمران خان: مردی که پاکستان را تقسیم می کند کیست؟ – توضیح دهنده ویدئو

حرفه سیاسی خان به طور جدایی ناپذیری با تشکیلات نظامی گره خورده است. با حضور در اپوزیسیون سیاسی برای بیش از یک دهه به عنوان رهبر حزب تحریک انصاف، تنها زمانی که از حمایت ارتش شروع کرد، خان به عنوان یک رهبر قابل دوام تلقی شد.

او در سال 2018 در میان ادعاهایی که ارتش در انتخابات به نفع او تقلب کرده است، به عنوان نخست وزیر انتخاب شد – اتهامی که خان آن را رد می کند.

در دو سال اول حکومتش، خان و ارتش در یک «رژیم ترکیبی» با هم همکاری نزدیک داشتند، ارتش پست‌های قدرتمندی را در اختیار داشت و به نظر می‌رسید که تا حد زیادی به تیراندازی منجر شود.

با این حال، خان از کنترل ارتش خشمگین شد و آنها را به باج‌گیری از دولتش متهم کرد، در حالی که سیاست‌های نامنظم خان، به هم زدن معامله با صندوق بین‌المللی پول و انتقاد مکرر از ایالات متحده ارتش را ناامید کرد.

خان در یک رای عدم اعتماد سرنگون شد، و او فرمانده وقت نیروهای مسلح، ژنرال قمر جاوید باجوا، را به سازماندهی آن متهم کرد.

نخست‌وزیر سابق از زمانی که از قدرت کنار گذاشته شد، چندین اتهام انفجاری اما اغلب بی‌اساس را مطرح کرده است، از جمله اینکه دولت ایالات متحده با ارتش تبانی کرده است تا او را سرنگون کند.

دولت ایالات متحده به شدت این اتهامات را رد کرد و یک ضبط صوتی فاش شده نشان داد که خان ظاهراً در حال بحث در مورد چگونگی «بازی کردن» با یک ارتباط دیپلماتیک است تا به نظر برسد که ایالات متحده مداخله کرده است.

خان در گفتگو با آبان نیوز، رئیس وقت ارتش باجوا را متهم کرد که حسین حقانی، سفیر سابق پاکستان در واشنگتن را برای لابی کردن علیه خان در ایالات متحده استخدام کرده است. در پاسخ، حقانی به آبان نیوز گفت که او یک اخطار قانونی برای افترا به خان ارسال کرده و از او خواسته است که «دروغ‌هایش» را پس بگیرد. حقانی گفت: «عمران خان نیازی به ارائه هیچ مدرکی در مورد ادعاهای خود احساس نمی کند.

روابط ریشه‌دار خان با ارتش، منتقدان را نسبت به موقعیت ضد نظامی وی بدبین کرده و ادعا می‌کنند که در عوض وسیله‌ای برای تضعیف رهبری ارتش و به دست آوردن کنترل بیشتر بر این نهاد است، به‌ویژه اگر او به قدرت بازگردد. خان این موضوع را تکذیب کرد.

او گفت: «ما هیچ حمایتی نمی خواهیم. ما می خواهیم آنها بی طرف باشند. ما فقط خواهان انتخابات آزاد و عادلانه هستیم.»

خان ادعا می کند که با بیش از 100 پرونده قضایی روبرو است. یکی از مهم‌ترین پرونده‌ها، پرونده توشاخانا است که در آن گفته می‌شود خان هدایای دولتی مجلل ارائه شده توسط ولیعهد سعودی به ارزش میلیاردها دلار را فروخته و سود آن را پنهان کرده است.

کمیسیون انتخابات اخیراً او را مجرم شناخته و پرونده را به دادگاه عالی ارجاع داده است. خان همچنین متهم به پنهان کردن بودجه غیرقانونی خارجی برای PTI است که او آن را رد می کند.

او مدعی شد که تمام این پرونده ها با انگیزه های سیاسی توسط دولت ائتلافی به رهبری شهباز شریف بوده است که نمی خواهد در انتخابات بعدی با او روبرو شود. او گفت که اگرچه از دستگیری قریب‌الوقوع دوباره می‌ترسید، اما معتقد است که «هیچ کاری نمی‌توانند برای رد صلاحیت من از سیاست یا انحلال حزب من که از حمایت عمومی توده‌ای برخوردار است، انجام دهند».

خان گفت که منتظر است تا دولت با تاریخ‌های انتخابات استانی و انتخابات عمومی موافقت کند، که او در تلاش است تا از تاریخ موعد آن در ماه اکتبر به پیش برود.

روز یکشنبه، حزب او یک “اعتراض آزادی” سراسری برگزار کرد. او گفت که اگر به زودی انتخاباتی اعلام نشود، «آنگاه باید برای دفاع از قانون اساسی خود به خیابان برویم».

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

PC سابق Met می گوید که در مورد فلش قاب وین کوزنز اشتباه کرده است | وین کوزنز

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، افسر سابق پلیس مت که …