حزب کارگر ائتلاف را به بازی سیاسی بر سر تغییرات کمیته اطلاعاتی محرمانه متهم کرد | امنیت استرالیا و مبارزه با تروریسم

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

دولت آلبانی ائتلاف را به بازی سیاسی با امنیت ملی متهم کرده است، در میان نزاع سیاسی بر سر تغییراتی که می تواند منجر به پیوستن نمایندگان متقابل به کمیته مخفی اطلاعات دو حزبی شود.

گمانه‌زنی‌هایی وجود دارد که اندرو ویلکی، نماینده مستقل پارلمان، می‌تواند برای انتصاب در کمیته – که فقط اعضای اصلی حزب دارد – رقابت کند، اما دولت هیچ گزینه‌ای بالقوه را تایید نکرده است.

سمت‌های کمیته مشترک پارلمانی اطلاعات و امنیت (PJCIS) مورد طمع است زیرا این کمیته مرتباً گزارش‌های فوق محرمانه را از Asio و سایر آژانس‌ها دریافت می‌کند. همچنین در قوانین مهم امنیت ملی نقش دارد.

ائتلاف از برنامه دولت برای افزایش تعداد اعضای کمیته از 11 به 13 انتقاد کرده است.

این سازمان گفت: «نگران است که این تغییرات پیشنهادی به دولت اجازه می‌دهد تا حداقل یک یا احتمالاً دو عضو دیگر را به عنوان بخشی از یک معامله سیاسی ناخوشایند بین دولت و اعضای کمیسیون اضافه کند».

ائتلاف همچنین گفت که این تغییرات از نظر تئوری به دولت اجازه می دهد تا اکثریت قاطع کمیته را به خود اختصاص دهد.

اندرو والاس، معاون رئیس PJCIS و یکی از سخنرانان دولت موریسون، گفت که مخالفان نگران هستند که تغییرات پیشنهادی “نتیجه سیاست داخلی دولت” باشد.

اما سخنگوی دادستان کل، مارک دریفوس، گفت که این تغییر “صرفاً در مورد افزایش تعداد افراد در کمیته به منظور تسهیل مدیریت حجم کاری آن است”.

این سخنگو گفت که نخست وزیر “از قبل این اختیار را دارد که هر یک از اعضای پارلمان را به عنوان عضو کمیته معرفی کند” و این بر عهده مجالس پارلمان است که آن اعضا را تعیین کنند.

این سخنگوی گفت: «ائتلاف سنت تاریخی و مهم دو حزبی بودن در PJCIS را شکسته است.

او گفت: «بسیار ناامیدکننده است که آنها تصمیم گرفتند در این موضوع سیاست بازی کنند. دولت آلبانی همچنان بر حفظ امنیت استرالیایی ها متمرکز خواهد بود.

پس از اتهامات پیتر داتون، رئیس سازمان جاسوسی آسیا می گوید: «آسیو اینجا نیست که سیاسی شود» – ویدیو

منابع دولتی گفتند که اگر نخست وزیر تصمیم بگیرد یک متقاطع تعیین کند، بی سابقه نخواهد بود زیرا ویلکی، یک تحلیلگر اطلاعاتی سابق، از سال 2010 تا 2013 در زمان دولت اقلیت گیلارد عضو PJCIS بود.

آنها همچنین به اظهارات جیمز پترسون، سناتور لیبرال در سال 2021 اشاره کردند که کمیته با “بزرگترین حجم کاری که تا به حال با آن روبرو بوده” دست و پنجه نرم می کند.

اما پترسون و والاس از جمله پنج عضو ائتلاف PJCIS هستند که گزارشی در مخالفت با تغییرات برنامه ریزی شده منتشر کردند.

این اولین بار در 17 سال است که گزارش مخالفی منتشر می شود.

از تبلیغات قبلی خبرنامه رد شوید

اعضای ائتلاف گفتند اپوزیسیون “در نظر دارد که تنها اعضایی که باید در کمیته بنشینند باید از احزاب دولت باشند” – یعنی ائتلاف و کارگر.

در این گزارش مخالف می‌گوید: «موفقیت کمیته در طول سال‌ها تا حدی ناشی از تشکیل آن از اعضای احزاب دولتی است که در تضمین مؤثر، کارآمد، سازگار و مناسب قوانین امنیت ملی نقش دارند». گفت.

در گزارش ائتلاف آمده است که افزودن یک عضو متقاطع «خطر تضعیف اعتماد و اعتماد ایجاد شده در کمیته نسبت به پارلمان‌های متوالی را به همراه دارد و آن را به سادگی مانند سایر کمیته‌های مجلس تبدیل می‌کند».

همچنین گفت که گسترش عضویت، خطر افشای مطالب طبقه بندی شده را «عمداً یا سهوا» افزایش می دهد.

دیوید شوبریج، سناتور سبزها، گفت: «تقریباً جالب است که ببینیم ائتلاف با سابقه اخیرش در بی احترامی به هنجارهای سیاسی اصلی مسئولیت‌پذیری نشان می‌دهد که اسرار آنها بیشتر از سبزها یا مستقل‌ها قابل اعتماد است».

شوبریج گفت که عبارت “احزاب دولت” در قانون اساسی هیچ پایه ای ندارد و “رمز باشگاه دو حزبی شکسته کارگر و ائتلاف” است.

او گفت: «تعجب آور نیست که ائتلاف، با سقوط آزاد خود از دولت و نظرسنجی های غواصی، به شدت در تلاش است تا هر شکلی از قدرت ویژه را حفظ کند، اما منافع شخصی به ندرت به این صورت آشکار بیان می شود.

هنگامی که برای پاسخ با وی تماس گرفته شد، والاس گفت که حزب کارگر بود که سیاست را بازی می کرد زیرا نتوانست در مشاوره معنادار شرکت کند “و سپس یواشکی گزارش خود را در اواخر بعد از ظهر جمعه منتشر کرد تا از هرگونه بررسی جلوگیری کند”.

ویلکی در روز جمعه به روزنامه‌های ناین گفت که «به سرعت دستم را برای سمتی در کمیته بالا می‌برد»، اما از اظهارنظر بیشتر در روز یکشنبه خودداری کرد.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

PC سابق Met می گوید که در مورد فلش قاب وین کوزنز اشتباه کرده است | وین کوزنز

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، افسر سابق پلیس مت که …