انتخابات تایلند 2023: مخالفان ضربه کوبنده ای به حکومت نظامی وارد می کنند | تایلند

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

احزاب اپوزیسیون تایلند با اختلاف بیشترین تعداد آرا را در انتخابات ملی به دست آوردند، احزاب متحد ارتش را شکست دادند و زمینه را برای انبوهی از توافقات در تلاش برای پایان دادن به تقریباً یک دهه حکومت محافظه کارانه و تحت حمایت ارتش فراهم کردند.

حزب لیبرال حرکت رو به جلو و حزب پوپولیست فیو تای با 99 درصد آرا شمارش شده بسیار جلوتر بودند، اما با وجود قوانین پارلمانی که توسط ارتش پس از کودتای 2014 به نفع آن منحرف شد، مشخص نیست که دولت بعدی را تشکیل خواهند داد. .

برای حکومت، احزاب اپوزیسیون باید از سوی اعضای سنا منصوب شده توسط حکومت نظامی که در کنار احزاب نظامی قرار گرفته اند و می توانند در مورد اینکه چه کسی نخست وزیر می شود و دولت بعدی را تشکیل می دهند، حمایت کنند.

در انتخابات روز یکشنبه، حزب حرکت رو به جلو، که می‌خواهد قوانین سختگیرانه توهین‌آمیز سلطنتی تایلند را اصلاح کند، با موجی از حمایت رای‌دهندگان جوان همراه شد تا به پاکسازی پایتخت بانکوک بر روی پلت فرم اصلاحات نهادی و از بین بردن انحصارات نزدیک شود.

انتظار نمی رود که کمیسیون انتخابات تعداد نهایی کرسی های کسب شده توسط هر حزب را برای چند هفته به طور رسمی تایید کند، اما اوایل روز دوشنبه پیش بینی کرد که حرکت رو به جلو 113 کرسی از مجموع 400 کرسی حوزه انتخابیه را به دست خواهد آورد، درست جلوتر از Pheu Thai با 112 کرسی. 100 کرسی دیگر نیز به تناسب به احزاب اختصاص خواهد یافت.

محاسبات رویترز نشان داد که هر دو حزب اپوزیسیون بیش از سه برابر تعداد کرسی‌های پالنگ پراچارات، ابزار سیاسی حکومت نظامی، و حزب ملت تایلند متحد مورد حمایت ارتش را به دست خواهند آورد. مشارکت حدود 39.5 میلیون نفر یا 75 درصد از رای دهندگان ثبت نام شده بود.

انتظار نمی رود کمیسیون انتخابات به طور رسمی تعداد کرسی های کسب شده توسط هر حزب را برای چند هفته تایید کند.

Pheu Thai از سال 2001 بیشترین آرا را در هر رای گیری به دست آورده است، از جمله دو پیروزی بزرگ، اما سه دولت از چهار دولت آن از قدرت برکنار شده اند.

نامزد نخست وزیری فیو تای، پائونگ‌ترن شیناواترا، در مقر حزب با رسانه‌ها صحبت می‌کند.
نامزد نخست وزیری فیو تای، پائونگ‌ترن شیناواترا، در مقر حزب با رسانه‌ها صحبت می‌کند. عکس: Valeria Mongelli/ZUMA Press Wire/Shutterstock

فیو تای که توسط تاکسین شیناواترا تأسیس شد، همچنان در بین طبقات کارگر محبوبیت زیادی دارد و با نوستالژی سیاست‌های پوپولیستی خود مانند مراقبت‌های بهداشتی ارزان، وام‌های خرد و یارانه‌های سخاوتمندانه کشاورزی، به قدرت بازمی‌گردد.

این حزب اکنون توسط دختر تاکسین، پائونگ‌ترن، رهبری می‌شود که گفته شده بود راه پدرش و عمه‌اش، ینگلاک شیناواترا را دنبال کند و نخست‌وزیر شود. یینگلاک و تاکسین هر دو در کودتا سرنگون شدند.

Paetongtarn گفت که او برای حرکت به جلو خوشحال است، اما برای بحث در مورد اتحاد خیلی زود است.

او گفت: «صدای مردم از همه مهمتر است.

رهبر Move Forward پیتا لیمجارونرات، مدیر اجرایی سابق یک اپلیکیشن سواری 42 ساله، نتیجه را “حساس انگیز” توصیف کرد و قول داد که هنگام تشکیل دولت به ارزش های حزب خود وفادار بماند.

او به خبرنگاران گفت: «حتما احزاب ضد دیکتاتور و تحت حمایت ارتش خواهند بود. می توان تصور کرد که حکومت اقلیت دیگر اینجا در تایلند امکان پذیر نیست.

او گفت که برای اتحاد با فیو تای باز است، اما هدف خود را به سمت نخست‌وزیری گذاشته است.

او در توییتر نوشت: «اکنون واضح است که حزب حرکت به جلو از حمایت گسترده مردم در سراسر کشور برخوردار شده است.

حرکت رو به جلو حمایت 3.3 میلیون رای دهنده برای اولین بار از دستور کار لیبرال خود را جلب کرد، از جمله طرح هایی برای تضعیف نقش سیاسی ارتش و اصلاح قانون سخت گیرانه اعظم – که انتقاد از سلطنت را غیرقانونی و مجازات می کند – که منتقدان می گویند برای سرکوب مخالفان استفاده می شود. .

واکنش حامیان حزب حرکت رو به جلو به نتایج انتخابات
واکنش حامیان حزب حرکت رو به جلو به نتایج انتخابات عکس: Sirachai Arunrugstichai/Getty Images

نتایج اولیه ضربه ای برای ارتش و متحدانش خواهد بود. اما با قوانین پارلمانی در کنار آنها، آنها همچنان می توانند نقشی در دولت داشته باشند.

جلسه مشترک 500 کرسی مجلس نمایندگان با 250 عضو سنا در ماه ژوئیه برای انتخاب نخست وزیر جدید برگزار می شود، روندی که به طور گسترده غیردموکراتیک تلقی می شود زیرا سناتورها توسط ارتش منصوب می شوند نه اینکه انتخاب شوند، اما با رأی گیری همراه می شوند. با قانونگذاران برنده روز یکشنبه.

نخست وزیر پرایوت چان-اوچا، ژنرال بازنشسته ای که کودتای گذشته را رهبری کرد، پس از 9 سال مسئولیت بر سر تداوم مبارزات انتخاباتی انجام داده بود و هشدار داده بود که تغییر دولت ممکن است منجر به درگیری شود.

روز یکشنبه، او بی سر و صدا از مقر حزب خود در تایلندی متحد، جایی که هواداران کمی دیده می شد، دور شد. پرایوت به خبرنگاران گفت: “امیدوارم کشور صلح آمیز و موفق باشد.” من به دموکراسی و انتخابات احترام می گذارم. متشکرم.”

Saowanee T. Alexander، استاد دانشگاه Ubon Ratchathani در شمال شرقی تایلند، گفت که بازگشت ها نشانه خوبی برای دموکراسی بود.

این مردم می گویند که ما خواهان تغییر هستیم… آنها می گویند که دیگر نمی توانند آن را تحمل کنند. مردم بسیار ناامید هستند. آنها خواهان تغییر هستند و می توانند به آن دست یابند.

رویترز و خبرگزاری فرانسه به این گزارش کمک کردند

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

PC سابق Met می گوید که در مورد فلش قاب وین کوزنز اشتباه کرده است | وین کوزنز

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، افسر سابق پلیس مت که …