به نظر می رسد آتش بس میان اسرائیل و شبه نظامیان در غزه پس از چند روز درگیری برقرار است

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

در حالی که آتش‌بس پس از پنج روز شلیک موشک، آرامش را به نوار غزه بازگرداند، فضایی از ناراحتی و خشم در میان فلسطینی‌ها وجود داشت.

به نظر می رسد آتش بس شکننده بین نیروهای اسرائیلی و شبه نظامیان در نوار غزه یکشنبه پس از پنج روز درگیری که منجر به کشته شدن 33 فلسطینی و دو نفر در اسرائیل شد، برگزار شد.

آخرین دور درگیری‌های غزه روز سه‌شنبه زمانی آغاز شد که جت‌های اسرائیلی سه فرمانده ارشد گروه شبه‌نظامی جهاد اسلامی را در پاسخ به پرتاب موشک‌های قبلی از غزه کشتند. این کشتارها رگبار آتش ستیزه جویان را به راه انداخت و شعله های آتش منطقه را به جنگ همه جانبه دیگری کشاند تا اینکه اواخر روز شنبه آتش بسی با میانجیگری مصر برقرار شد.

در حالی که به نظر می رسید این آرامش برای 2 میلیون نفر از مردم غزه و صدها هزار اسرائیلی که در روزهای اخیر عمدتاً در پناهگاه های بمباران محبوس شده بودند، احساس آرامش به ارمغان می آورد، این توافق هیچ کمکی برای رسیدگی به مسائل اساسی که به دورهای متعدد درگیری بین آنها دامن زده است، نداد. اسرائیل و گروه های شبه نظامی فلسطینی در نوار غزه در طول سال ها.

در غزه، ساکنان آخرین خسارات وارده به محیط اطراف خود را بررسی کردند، با سوراخ های خالی باقی مانده در آپارتمان ها که به گفته اسرائیل مخفیگاه شش تن از اعضای ارشد جهاد اسلامی بود که در این دور کشته شدند. گذرگاه اصلی باری غزه با اسرائیل روز یکشنبه پس از هشدارهایی مبنی بر اینکه بسته نگه داشتن آن تنها نیروگاه برق غزه را مجبور به تعطیلی و عمیق‌تر کردن بحران برق خواهد کرد، بازگشایی شد.

اسرائیل به تدریج محدودیت‌های ساکنان جنوب اسرائیل را که بار سنگین شلیک موشک را متحمل شده بودند، لغو کرد.

مقامات اسرائیلی از نبرد اخیر ابراز خرسندی کردند، زیرا حداقل شش تن از فرماندهان ارشد جهاد اسلامی را در حملاتی که بر اساس اطلاعات مستحکم می‌گویند، کشته شدند. اما حداقل 13 نفر از کشته شدگان غزه غیرنظامی بودند که در میان آنها کودکان 4 ساله و همچنین زنان بودند.

اسرائیل در گذشته با انتقاد گروه های حقوق بشری به دلیل تلفات غیرنظامیان در بمباران غزه روبرو بوده است. اسرائیل می گوید که تمام تلاش خود را برای جلوگیری از آسیب رساندن به غیرنظامیان در حملات خود انجام می دهد و می گوید که شبه نظامیان از داخل مناطق پرجمعیت این سرزمین برای شلیک راکت بی رویه به جوامع اسرائیلی عمل می کنند.

حتی اگر برخی از حملات دقیق بودند، برخی دیگر خانه‌های فلسطینی‌های غیرمجاز را ویران کردند.

“اگر می خواهند خانه ای را هدف قرار دهند، بگذار آن را به تنهایی هدف قرار دهند. چرا کل محله را ویران می کنند؟ چرا؟” مای سارسون گفت که خانه اش در دیرالبلاح در حمله اسرائیل به ویرانه تبدیل شد.

ارتش اسرائیل بیش از 1400 پرتاب را در طول نبرد گزارش داد که برخی راکت ها تا مناطق تل آویو و اورشلیم اصابت کردند. بر اساس آمار اولیه نظامی، جت های اسرائیل بیش از 400 هدف را مورد اصابت قرار دادند که همچنین نشان داد حدود یک پنجم راکت ها اشتباه شلیک شده و در غزه فرود آمدند، در حالی که بیشتر بقیه یا رهگیری شدند یا در مناطق باز فرود آمدند.

خشونت غزه پس از بیش از یک سال جنگ در کرانه باختری اشغالی رخ داد، جایی که ارتش اسرائیل تقریباً شبانه عملیات دستگیری را انجام داده و فلسطینی ها حملات مکرری را انجام داده اند. تنش ها ممکن است بار دیگر در این هفته افزایش یابد، زمانی که اسرائیلی های ناسیونالیست یک راهپیمایی سالانه در منطقه حساس شهر قدیمی اورشلیم برگزار می کنند، که فلسطینی ها آن را تحریک آمیز می دانند.

اسرائیل کرانه باختری، شرق اورشلیم و غزه را در جنگ خاورمیانه در سال 1967 تصرف کرد. فلسطینی ها هر سه منطقه را برای یک کشور آینده مدعی هستند. اسراییل در سال 2005 از غزه عقب نشینی کرد، اما حماس متعاقباً این منطقه را تسخیر کرد و نیروهای وفادار به تشکیلات خودگردان فلسطینی را که در سطح بین المللی به رسمیت شناخته شده است، بیرون راند.

اسرائیل و مصر محاصره غزه را حفظ کرده اند، آنچه اسرائیل می گوید سیاستی با هدف جلوگیری از تسلیح حماس است. فلسطینی ها و گروه های حقوق بین الملل می گویند این سیاست که رفت و آمد افراد و کالاها را به داخل و خارج غزه محدود می کند، مجازات دسته جمعی است.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

PC سابق Met می گوید که در مورد فلش قاب وین کوزنز اشتباه کرده است | وین کوزنز

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، افسر سابق پلیس مت که …