پیشتازی احزاب مخالف در انتخابات تایلند | تایلند

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

احزاب اپوزیسیون حامی دموکراسی در شمارش زودهنگام آرا در انتخابات ملی تایلند پیشتاز شدند، که به نظر می رسد نشان دهنده رد قاطعانه دولت مورد حمایت ارتش است که تقریباً یک دهه بر کشور حکومت می کند.

بر اساس شمارش اولیه بیش از 70 درصد از 95000 مرکز رأی گیری، حزب مترقی «حرکت به جلو» با پیش بینی 117 کرسی از 500 کرسی در مجلس نمایندگان پیشتاز بود، در حالی که Pheu Thai با 112 کرسی در رتبه دوم قرار گرفت.

حزب رئیس جمهور فعلی، پرایوت چان اوچا، رئیس سابق ارتش که برای اولین بار در سال 2014 در یک کودتا به قدرت رسید، 24 کرسی پیش بینی شده بود. پرایوت که یک سلطنت طلب سرسخت و محافظه کار است، یک کمپین انتخاباتی شدیدا ملی گرایانه را راه اندازی کرده و هشدار داده است که اصلاحات وعده داده شده احزاب مخالف هرج و مرج را به همراه خواهد داشت.

حرکت رو به جلو، که طرفداران زیادی در بین جوانان ایجاد کرده است، به نظر می رسد که عملکرد بهتری از انتظارات داشته است. در رای‌گیری اولیه، حزبی که از سال 2001 تاکنون بیشترین کرسی‌ها را در هر انتخابات به دست آورده است، با Pheu Thai همراه بود.

انتخابات تایلند – آخرین شمارش

در مقر Move Forward در بانکوک، هنگامی که حامیان جوان و نمایندگان مجلس نتایج را تا شب دنبال می کردند، تشویق های مکرر به راه افتاد.

از جمله پیروزی‌های آنها، بنگ بون در بانکوک بود که قبلاً در اختیار وان اوبومرونگ از Pheu Thai، پسر یکی از سیاستمداران کهنه کار قدرتمند حزب بود. بر اساس نتایج غیررسمی، وان به Rukchanok Srinork 28 ساله، معروف به یخ، معترض سابق که با دوچرخه سواری در اطراف حوزه انتخابیه خود برای کسب رای مردم را جلب کرد، شکست خورد. در شبکه های اجتماعی، تصویری از دوچرخه او در فضای مجازی منتشر شد، با عنوان “این یک افسانه در حال ساخت است، او سوار بر دوچرخه شد تا یک فیل بیفتد.”

نسل‌های جوان‌تر به وعده حرکت رو به جلو برای غیرنظامی کردن سیاست و شکستن انحصارات کشیده شده‌اند. همچنین این تنها حزبی است که قول اصلاح قانون لیسه جلال را داده است که بر اساس آن انتقاد از سلطنت قدرتمند تایلند می تواند به 15 سال زندان منجر شود.

انتخابات روز یکشنبه اولین انتخاباتی است که پس از اعتراضات توده ای به رهبری جوانان در سال 2020 برگزار می شود که با درخواست نه تنها برای حذف پرایوت، بلکه همچنین برای مهار نفوذ و ثروت سلطنت – با انتقاد از نهادی که قبلاً غیرقابل لمس تلقی می شد، تشکیلات را شوکه کرد. مبارزات انتخاباتی بحث بی‌سابقه‌ای را در مورد قانون لیسه‌مجستیت، یک خط گسل جدید در سیاست تایلند، به نمایش گذاشته است. پراجاک کنکراتی، دانشمند علوم سیاسی در دانشگاه تاماسات بانکوک، گفت: «این اولین بار در تاریخ است که هر حزب سیاسی باید در مورد موضع خود در مورد این موضوع حساس صحبت کند.

او با اشاره به افزایش سوال در مورد نقش خانواده سلطنتی در جامعه گفت که انتخابات امسال “نه تنها یک همه پرسی در مورد ارتش، بلکه کل تشکیلات است”. پراجاک گفت این رای “گامی مهم برای تایلند برای بازگشت به دموکراسی خواهد بود”. اما او افزود: “مسیر ممکن است هموار نباشد.”

احزاب روز یکشنبه برای 500 کرسی مجلس نمایندگان با هم رقابت می کنند، اما حتی اگر احزاب مخالف عملکرد خوبی داشته باشند، مشخص نیست که دولت بعدی چگونه خواهد بود. نخست وزیر آینده به طور مشترک توسط مجلس سفلی منتخب و سنا – 250 عضو مجلس سنا که پس از آخرین کودتا توسط ارتش منصوب شده اند، رأی خواهند داد.

Pheu Thai و Move Forward به طور بالقوه می توانند یک اتحاد تشکیل دهند – اما این ممکن است با مخالفت سنا روبرو شود.

سیریپان نوگسوان ساواسدی، دانشمند علوم سیاسی در دانشگاه چولالانگکورن، گفت: «نتایج انتخابات را می توان به راحتی پیش بینی کرد، اما تشکیل دولت بسیار غیرقابل پیش بینی است.

سورنگکانا کورنسوات، 27 ساله، که در یک کلینیک زیبایی کار می کند، در Khlong Toei، بانکوک شرکت کرد و در میان بسیاری از حامیان Move Forward بود. او گفت: “من می خواهم آینده جدیدی را ببینم تایلند، تا افراد جدیدی بیایند و برای کشور کار کنند.” و افزود که از حزب حاکم تحت حمایت ارتش خسته شده است. من هشت سال است که تأثیر آنها را احساس می کنم و واقعاً بد است. خیلی زیاد است – برای گفتن خیلی زیاد است. قبض برق زیاد است، اقتصاد بد است.»

او اضافه کرد که او خواهان تغییرات دموکراتیک بود، از جمله اصلاح قانون لیسه-مجستری. اگر فیو تای برنده شود، این نیز خوب است، او افزود: “من فقط ضد دیکتاتوری هستم.”

Katanyu Muenkhamruangm، 28 ساله، فعالی که 56 روز را به خاطر اعتراضات خود در زندان گذراند و اکنون با جنبش مترقی، سازمان خواهر حرکت رو به جلو کار می کند، گفت که نمی تواند نتایج را باور کند که نتایج آن در عصر یکشنبه ظاهر شد. گفتم: نسل جوان، دیر بیدار می شوند و دیر می روند. [their votes] او در حالی که نتایج دفتر مرکزی Move Forward را دنبال می کرد، گفت. “من هنوز آن را باور نمی کنم.”

او گفت که مردم با دانستن اینکه حرکت رو به جلو وعده اصلاح قانون lese-majesty را داده بود، رأی داده بودند.

نامزدهای اپوزیسیون ممکن است با تحرکات فرا پارلمانی روبرو شوند که آنها را از قدرت باز دارد. هفته گذشته، شکایتی علیه پیتا لیمجاروئنرات، رهبر Move Forward مطرح شد که ادعا می‌کرد او دارای سهام اعلام نشده در یک شرکت رسانه‌ای است. او هر گونه تخلفی را رد کرده است.

شکایت هایی نیز علیه Pheu Thai مطرح شده است.

برای دو دهه، سیاست تایلند با شکاف بین خانواده شیناواترای فیو تای و تشکیلات محافظه کار نظامی شکل گرفته است. جنگ قدرت بین دو طرف منجر به اعتراضات خیابانی طولانی مدت و دو کودتای نظامی شده است.

با این حال، به نظر می رسد شمارش آرا زودهنگام نشان دهنده یک تغییر چشمگیر است. پس از دو دهه، این قطعیت در سیاست تایلند لغو شد. کن ماتیس لوهاتپانونت، مفسر سیاسی در توییتر نوشت: دوران تسلط فی تای بر سیاست انتخاباتی به پایان رسیده است.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

PC سابق Met می گوید که در مورد فلش قاب وین کوزنز اشتباه کرده است | وین کوزنز

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، افسر سابق پلیس مت که …