عفو سلاح صربستان 13500 سلاح از جمله راکت انداز را جمع آوری می کند

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

وحشت و خشم در دو تیراندازی جمعی اخیر، دولت پوپولیست صربستان را برای تغییر فضای سیاسی تحت فشار قرار داده است.

مقامات صربستان روز یکشنبه بسیاری از حدود 13,500 سلاح را به نمایش گذاشتند که به گفته آنها افراد پس از تیراندازی های جمعی این ماه تحویل داده شده اند، از جمله نارنجک های دستی، سلاح های خودکار و موشک های ضد تانک.

پس از دو تیراندازی دسته جمعی در ماه جاری که منجر به کشته شدن 17 نفر شد که بسیاری از آنها کودک بودند، مقامات یک مهلت عفو یک ماهه برای شهروندان اعلام کرده اند تا سلاح های ثبت نشده را تحویل دهند یا با مجازات زندان مواجه شوند.

الکساندر ووچیچ، رئیس جمهور پوپولیست، روز یکشنبه مقامات ارشد پلیس را برای نمایش سلاح در نزدیکی شهر اسمدروو، در حدود 50 کیلومتری جنوب بلگراد، همراهی کرد.

به گفته ووچیچ، تقریباً نیمی از سلاح‌های جمع‌آوری‌شده غیرقانونی بودند در حالی که نیمی دیگر سلاح‌های ثبت‌شده بود که شهروندان با این وجود تحویل داده بودند. وی افزود: این سلاح ها برای استفاده احتمالی توسط نیروهای مسلح به کارخانه های اسلحه و مهمات صربستان می رود.

وی درباره دوران پس از عفو گفت: «بعد از 8 ژوئن، دولت با اقدامات سرکوبگرانه پاسخ خواهد داد و مجازات ها بسیار سخت خواهد بود. «کسی برای چه چیزی به سلاح خودکار نیاز دارد؟ یا این همه اسلحه؟»

تخمین زده می شود که صربستان از نظر سرانه اسلحه جزو کشورهای برتر اروپا باشد. بسیاری از آنها از جنگ های دهه 1990 به جا مانده و به طور غیرقانونی نگهداری می شوند.

سایر اقدامات ضد اسلحه شامل کنترل شدیدتر صاحبان اسلحه و میدان های تیراندازی است.

مقامات پس از آن که یک پسر 13 ساله در 3 مه اسلحه پدرش را گرفت و به سوی دانش آموزان خود در یک مدرسه ابتدایی در مرکز بلگراد تیراندازی کرد، سرکوب اسلحه را آغاز کردند. یک روز بعد، یک جوان 20 ساله با استفاده از یک سلاح خودکار به طور تصادفی در یک منطقه روستایی در جنوب بلگراد تیراندازی کرد.

این دو تیراندازی دسته جمعی 17 کشته و 21 زخمی برجای گذاشت که ملت را حیرت زده کرد و در کشوری که دهه ها آشفتگی و بحران را پشت سر گذاشته است، خواستار تغییر شد.

سرکوب و پس زدن

ده‌ها هزار نفر از زمان تیراندازی‌ها در بلگراد در دو راهپیمایی اعتراضی تظاهرات کردند و خواستار استعفای وزرای دولت و ممنوعیت فعالیت شبکه‌های تلویزیونی که محتوای خشونت‌آمیز را تبلیغ می‌کنند و میزبان جنایتکاران جنگی و شخصیت‌های جنایتکار هستند، شدند.

ووچیچ روز یکشنبه درخواست‌های مخالفان برای استعفای براتیسلاو گاشیچ، وزیر کشور، که در نمایشگاه تسلیحات روز یکشنبه نیز حضور داشت را رد کرد. اما رئیس جمهور پیشنهاد کرد که ممکن است دولت استعفا دهد و در گردهمایی که برای 26 می در بلگراد برنامه ریزی کرده است، انتخابات زودهنگام را اعلام کند.

ووچیچ گفت: “ما هیچ قصدی برای جایگزینی گاشیچ نداریم که کار بزرگی انجام می دهد. پلیس چه اشتباهی انجام داده است؟”

سیاستمداران اپوزیسیون مقامات پوپولیست ووچیچ را به دامن زدن به خشونت و سخنان نفرت انگیز علیه منتقدان، گسترش تبلیغات در رسانه های جریان اصلی و تحمیل حکومت استبدادی در همه نهادها متهم کرده اند که به گفته آنها باعث ایجاد شکاف در جامعه می شود.

روز جمعه، معترضان در بلگراد یک پل کلیدی و بزرگراه در پایتخت را مسدود کردند تا خواسته های خود را تحت فشار قرار دهند. تظاهراتی نیز در دیگر شهرها و شهرهای صربستان برگزار شده است که در آن غم و اندوه و خشم در پی تیراندازی ها و مقامات پوپولیست سرازیر شده است.

ووچیچ محاصره پل را به عنوان آزار و اذیت توصیف کرده است و او و سایر مقامات و رسانه های تحت کنترل او تلاش کرده اند تا اندازه اعتراضات را کم اهمیت جلوه دهند.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

PC سابق Met می گوید که در مورد فلش قاب وین کوزنز اشتباه کرده است | وین کوزنز

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، افسر سابق پلیس مت که …