قوانین استفاده پنتاگون از نیروهای پروکسی، قدرت جنگی سایه ای را روشن می کند

به گزارش دپارتمان اخبارسیاسی پایگاه خبری آبان نیوز ،

اسناد جدید فاش شده نشان می دهد که نیروهای عملیات ویژه ایالات متحده ملزم به بررسی نقض حقوق بشر در گذشته توسط نیروهای خارجی نیستند که آنها را به عنوان جانشین مسلح و آموزش می دهند.

در حالی که شکاف در قوانین حاکم بر بررسی یک برنامه ضد تروریسم قبلاً بر اساس منابع ناشناس گزارش شده بود، اسناد تأیید رسمی را ارائه می دهند. بر اساس این برنامه، کماندوهای آمریکایی نیروهای شریک خارجی را پرداخت، آموزش و تجهیز می کنند و سپس آنها را برای عملیات کشتن یا دستگیری اعزام می کنند.

این اسناد، از جمله دو مجموعه دستورالعمل که توسط نیویورک تایمز از طریق دادخواست قانون آزادی اطلاعات به دست آمده است، همچنین نشان می‌دهد که شکاف مشابهی در یکی دیگر از برنامه‌های نیروی جانشین پنتاگون برای به اصطلاح جنگ‌های نامنظم وجود دارد. هدف آن برهم زدن رقبای دولت-ملت از طریق عملیات هایی است که از درگیری کامل مسلحانه برخوردار نیستند – از جمله خرابکاری، هک و کمپین های اطلاعاتی مانند تبلیغات یا تلاش های مخفیانه برای شکل دادن به روحیه.

در حالی که پنتاگون در مورد همکاری امنیتی که در آن به متحدان و شرکا در گسترش ظرفیت های خود کمک می کند، بازتر است، به ندرت درباره استفاده از نیروهای جانشین یا نیروهای خارجی که نیروهای عملیات ویژه با آنها برای تعقیب اهداف خاص آمریکایی کار می کنند صحبت می کند. اسناد پنجره ای را در مورد نحوه عملکرد برنامه ها و قوانین حاکم بر آنها باز می کنند.

نیروهای نیابتی بخش مهمی از سیاست خارجی آمریکا هستند. در دهه گذشته، ایالات متحده به طور فزاینده ای بر حمایت یا جانشینی نیروهای شریک محلی در مکان هایی مانند نیجر و سومالی تکیه کرده است و از استقرار تعداد زیادی از نیروهای زمینی آمریکایی مانند عراق و افغانستان دور شده است.

حتی از آنجایی که این تغییر استراتژیک به منظور کاهش خطر تلفات آمریکایی ها و ضربه زدن به عنوان اشغالگر است، آموزش و تسلیح نیروهای محلی خطرات دیگری را ایجاد می کند.

نماینده سارا جیکوبز، نماینده دموکرات کالیفرنیا، استدلال کرد که افشاگری ها بر نیاز به قوانین سختگیرانه تر در مورد نیروهای نیابتی تاکید کرد. او گفت: “ما باید مطمئن شویم که واحدهای سوء استفاده کننده را آموزش نمی دهیم تا حتی مرگبارتر شوند و به درگیری و خشونتی دامن بزنیم که قصد حل آن را داریم.” و این با بررسی جهانی حقوق بشر شروع می شود.

سال گذشته، او و سناتور کریس ون هولن، دموکرات ایالت مریلند، از اصلاحیه‌ای در لایحه دفاعی حمایت کردند تا بررسی حقوق بشر نیروهای جانشینی را که مجلس نمایندگان را تصویب کردند، اما سنا را تصویب نکردند. او گفت که قصد دارد لایحه جامع تری را برای تشدید چنین قوانینی ارائه کند.

یک مقام ارشد وزارت دفاع که خواست نامش فاش نشود، گفت که همه اعضای یک نیروی نیابتی قبلاً تحت بازرسی گسترده قرار گرفته اند تا اطمینان حاصل شود که از حمله یا جاسوسی علیه نیروهای آمریکایی اطمینان حاصل نمی کنند. این مقام اظهار داشت که بررسی برای حذف بازیگران بد کافی است.

سرهنگ دوم سزار سانتیاگو-سانتینی، سخنگوی پنتاگون، در بیانیه‌ای به تایمز گفت که این وزارتخانه «هیچ نقض فاحش حقوق بشر» توسط شرکت‌کنندگان در هر یک از برنامه‌های نیروی نیابتی پیدا نکرده است.

کاترین یون ابرایت، مشاور مرکز برنان برای عدالت در دانشکده حقوق دانشگاه نیویورک که به طور انتقادی درباره هر دو برنامه نوشته است، گفت که مقامات پنتاگون سیگنال های متفاوتی در مورد اینکه آیا نیروهای جانشین برای نقض حقوق بشر در گذشته بررسی می شوند، با فعلی و سابق ارسال کرده اند. مقامات گاهی اوقات با یکدیگر تناقض دارند.

خانم ابرایت گفت: «در حال حاضر داشتن این سیاست های داخلی که به طور قطع نشان می دهد که بازرسی حقوق بشر مورد نیاز نیست، بسیار مفید است. به دلیل آن پیام‌های مختلط و مبهم بودن، ناامیدکننده است، هر چه بیشتر در مورد این موضوع بدانید.»

پنتاگون اطلاعات زیادی در مورد عملیات نیروهای نیابتی خود مخفی نگه می دارد.

در ماه فوریه، دفتر پاسخگویی دولت گزارشی را با عنوان «عملیات ویژه: راهنمایی های فراگیر مورد نیاز برای نظارت و ارزیابی استفاده از نیروهای جانشین برای مبارزه با تروریسم» تکمیل کرد، اما همه چیز در مورد آن فراتر از عنوان آن طبقه بندی شده است. (تایمز به دنبال بررسی حذف طبقه بندی تحت قانون آزادی اطلاعات است.)

پنتاگون همچنین فهرست جامعی از نیروهای شریک و کشورهایی که در آنها فعالیت می کنند را فاش نخواهد کرد. این مقام وزارت دفاع گفت که این فهرست در درجه اول به دلیل حساسیت آن نسبت به شرکا طبقه بندی شده است و به موقعیت هایی اشاره می کند که یک دولت خارجی با آن موافقت کرده است اما می خواهد مشارکت خود را به دلایل سیاسی داخلی خود مسکوت نگه دارد.

اسناد به دست آمده توسط تایمز شامل دستورالعمل هایی برای دو برنامه است که به دلیل قوانینی که آنها را مجاز می کند نامگذاری شده اند. برنامه بخش 127e که معمولاً “127 Echo” نامیده می شود، می تواند تا 100 میلیون دلار در سال برای نیابت های ضد تروریسم هزینه کند. برنامه بخش 1202 مجاز است تا 15 میلیون دلار در سال برای جانشینان برای جنگ های نامنظم هزینه کند.

این قوانین روندی را مشخص می کند که از طریق آن اپراتورهای ویژه ایجاد یک نیروی شریک جدید را پیشنهاد می کنند که در نهایت به عهده وزیر دفاع است. رئیس مأموریت وزارت امور خارجه در کشور آسیب دیده – در صورت وجود – نیز باید موافق باشد، اما قوانین نیازی به مشورت با وزیر امور خارجه در واشنگتن ندارند. برنامه ها را نمی توان برای عملیات مخفیانه استفاده کرد.

اسناد می گویند که قوانین ایجاد این دو برنامه اختیارات عملیاتی مستقلی را ارائه نمی دهند. آنها محدوده و محدودیت هایی را که برنامه ها می توانند هدفشان قرار دهند را به تفصیل بیان نمی کنند.

این مقام ارشد وزارت دفاع گفت که برای برنامه ضد تروریسم، نیروی نیابتی باید علیه دشمنی که تحت پوشش مجوز استفاده از نیروی نظامی است که کنگره پس از حملات 11 سپتامبر 2001 تصویب کرد، استفاده شود. قوه مجریه این قانون را به عنوان مبنای قانونی برای درگیری مسلحانه علیه القاعده، دولت اسلامی و گروه شبه نظامی سومالیایی الشباب تفسیر کرده است.

مشخص نیست که آیا این برنامه همیشه محدود به گروه هایی بوده است که تحت پوشش مجوز نیرو قرار دارند یا خیر. گزارش‌های The Intercept و Politico نشان می‌دهند که پنتاگون ممکن است از این برنامه برای حمایت از نیرویی در کامرون استفاده کرده باشد که هم با یک گروه وابسته به داعش و هم با بوکوحرام می‌جنگد، گروهی که تحت پوشش این مجوز قرار نمی‌گیرد، اما برخی از اعضای بوکوحرام نیز داعش دارند. پیوندها

این مقام ارشد وزارت دفاع گفت که برنامه جنگ نامنظم به نیروهای متحد در کشورهایی که با تهدید تهاجم همسایگان بزرگتر مواجه هستند، آموزش داده است. واشنگتن پست گزارش داده است که یک برنامه نیابتی جنگ نامنظم در اوکراین درست قبل از حمله روسیه خاتمه یافته است و برخی از مقامات می خواهند آن را از سر بگیرند.

دستورالعمل ها همچنین بررسی می کنند که شرکای متحد باید قبل از پرداخت حقوق مالیات دهندگان آمریکایی و قرار دادن سلاح ها و تجهیزات نظامی تخصصی مانند عینک های دید در شب در دستان خود انجام دهند.

غربالگری شامل جمع آوری DNA افراد است. تجزیه و تحلیل گزارش تماس های تلفنی، تاریخچه سفر، پست های رسانه های اجتماعی، و مخاطبین اجتماعی؛ بررسی سوابق محلی و ملی برای اطلاعات تحقیرآمیز؛ و انجام مصاحبه های امنیتی. رهبرانی که با سربازان آمریکایی تماس بیشتری خواهند داشت و در مورد برنامه های آنها بیشتر می آموزند، باید تحت مصاحبه های سلامت رفتاری و آزمایش های دروغ یاب نیز قرار گیرند.

اما هدف از این بررسی، شناسایی خطرات ضد جاسوسی و تهدیدات احتمالی برای نیروهای آمریکایی است. این دستورالعمل به نقض حقوق بشر – مانند تجاوز جنسی، شکنجه یا قتل های غیرقانونی اشاره نمی کند.

دستورالعمل جنگ نامنظم در مورد بررسی جزئیات کمتری ارائه شده است. اما صریحاً می‌گوید: «ارائه حمایت بر اساس بخش 1202 مشروط به الزامات موفقیت آمیز بررسی حقوق بشر همانطور که در» قانونی با قاعده‌ای معروف به قانون لیهی تعریف شده است.

قانون لیهی که به نام سناتور سابق پاتریک لیهی، دموکرات ایالت ورمونت نامگذاری شده است، کمک امنیتی به واحدهای نظامیان خارجی یا سایر نیروهای امنیتی که سابقه نقض فاحش حقوق بشر را دارند ممنوع می کند. (قانون شامل نیروهای غیردولتی، مانند شبه نظامیان قبیله ای نمی شود.)

با این حال، سرهنگ سانتیاگو-سانتینی، سخنگوی پنتاگون، در بیانیه خود گفت که وزارت “اطمینان دارد که سیستم بررسی ما برای برنامه های بخش 127e و 1202 هرگونه نگرانی حقوق بشری را با دریافت کنندگان بالقوه آشکار خواهد کرد.”

در ابتدا، نسخه پنتاگون از قانون لیهی فقط برای آموزش کاربرد داشت. اما در سال 2014، کنگره آن را به ارائه تجهیزات و سایر کمک ها گسترش داد. اما پنتاگون در یادداشتی که در آن سال توسط وزیر دفاع چاک هیگل امضا شد و روزنامه تایمز جدا از دادخواست قانون اطلاعات به دست آورد، اعلام کرد که قانون لیهی برای جانشینان ضد تروریسم اعمال نمی شود.

در این یادداشت آمده است که توانمندسازی نیروهای نیابتی برای کمک به عملیات ضد تروریستی نیروهای ویژه “کمک” به خارجی ها نیست. این تمایز ادعا شده – که ایجاد نیروهای نیابتی برای کمک به ایالات متحده در تعقیب اهدافش از نظر قانونی با کمک به شرکای خارجی در ایجاد توانایی های امنیتی خود متفاوت است – مورد مناقشه است.

یکی از منتقدان این نظریه سارا هریسون است که از سال 2017 تا 2021 به عنوان وکیل پنتاگون کار می کرد و اکنون در گروه بین المللی بحران حضور دارد، جایی که او خواستار بررسی حقوق بشر نیروهای جانشین شده است. او استدلال کرد که تفسیر محدود پنتاگون از قانون لیهی «خواندن ناصادقانه متن ساده و قصد کنگره است».

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار امروز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

PC سابق Met می گوید که در مورد فلش قاب وین کوزنز اشتباه کرده است | وین کوزنز

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، افسر سابق پلیس مت که …