هزاران نفر به دلیل طوفان موکا در میانمار تخلیه شدند | میانمار

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

هزاران نفر از مردم میانمار به صومعه‌ها، بتکده‌ها و مدارس در میانمار تخلیه شده‌اند و به دنبال سرپناهی برای مقابله با طوفان قدرتمندی هستند که سقف‌های ساختمان‌ها را پاره کرد و حداقل سه نفر را کشت.

اداره هواشناسی این کشور اعلام کرد که طوفان موکا روز یکشنبه با سرعت باد تا 130 مایل در ساعت (209 کیلومتر در ساعت) در نزدیکی شهر سیتو در ایالت راخین به خشکی رسید.

دفتر اطلاعات نظامی میانمار اعلام کرد که طوفان به خانه‌ها، زیرساخت‌های برق، دکل‌های تلفن همراه، قایق‌ها و تیر چراغ‌ها در شهرستان‌های سیتو، کیاکپیو و گوا آسیب رسانده است. این طوفان همچنین سقف اماکن ورزشی جزایر کوکو را در حدود 260 مایلی جنوب غربی بزرگترین شهر کشور، یانگون، شکست.

رسانه های مستقر در راخین گزارش دادند که خیابان ها و زیرزمین خانه ها در مناطق کم ارتفاع سیتوه زیر آب رفته است. بخش اعظم منطقه از خدمات تلفن و اینترنت قطع شده است.

تین نایین او، که داوطلبانه در پناهگاه های سیتوه فعالیت می کند، گفت که بیش از 4000 نفر از 300000 ساکن سیتوه به شهرهای دیگر منتقل شدند و بیش از 20000 نفر در صومعه ها، بتکده ها و مدارس در ارتفاعات شهر پناه گرفتند.

لین لین، رئیس یک موسسه خیریه محلی، پیشتر گفته بود که پس از ورود افراد بیش از حد انتظار، غذای کافی در پناهگاه ها وجود ندارد.

چندین کشته بر اثر این طوفان گزارش شده است. یک تیم نجات از ایالت شان شرقی در صفحه فیس بوک خود اعلام کرد که اجساد زوجی را که در اثر رانش زمین به خانه آنها در شهرستان تاچیلیک دفن شده بودند، پیدا کردند. رسانه‌های محلی گزارش دادند که یک مرد بر اثر سقوط یک درخت بر روی او در شهرستان پیین او لوین در منطقه مندالی مرکزی، له شد.

مقامات شهر کاکس بازار بنگلادش، که در مسیر پیش بینی شده طوفان قرار دارد، گفتند که حدود 1.27 میلیون نفر را تخلیه کرده اند. به گفته عزیزرحمن، مدیر اداره هواشناسی کشور، با این حال، در اوایل بعدازظهر، به نظر می رسد که طوفان بیشتر کشور را از دست می دهد، زیرا به سمت شرق حرکت می کند.

او به خبرنگاران گفت: «سطح خطر در بنگلادش تا حد زیادی کاهش یافته است.

آژانس‌های سازمان ملل و امدادگران در بنگلادش تن‌ها غذای خشک و ده‌ها آمبولانس را با تیم‌های پزشکی سیار در کمپ‌های پناهجویان که بیش از یک میلیون روهینگیایی را که از آزار و اذیت میانمار گریخته‌اند، در خود جای داده بودند.

در مه 2008، طوفان نرگس با موج طوفانی میانمار را درنوردید که مناطق پرجمعیت اطراف دلتای رودخانه ایروادی را ویران کرد. حداقل 138000 نفر جان خود را از دست دادند و ده ها هزار خانه و ساختمان های دیگر زیر آب رفتند.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

بازی های برگشت نیمه نهایی لیگ اروپا و لیگ کنفرانس اروپا – زنده | لیگ اروپا

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، اتفاقات کلیدی فقط رویدادهای کلیدی را …