سنتز صدای هوش مصنوعی به عنوان آینده بازی های ویدیویی مورد ستایش قرار می گیرد – اما به چه قیمتی؟ | هوش مصنوعی (AI)

به گزارش دپارتمان اخبار اقتصادی پایگاه خبری آبان نیوز ،

دبلیوزمانی که بازی حماسی جهان باز PlayStation 4 Red Dead Redemption 2 در سال 2013 ساخته شد، 2200 روز طول کشید تا 1200 صدای بازی با 700 صداپیشه ضبط شود که 500000 خط دیالوگ را بازگو می کردند.

این یک شاهکار عظیم بود که تقریباً برای هیچ استودیو دیگری غیرممکن است که آن را تکرار کند – چه رسد به یک استودیو بازی کوچکتر از Rockstar Games.

اما با پیشرفت‌های هوش مصنوعی، بازآفرینی صدای انسان برای ایجاد پاسخ‌های بلادرنگ خودکار، تقریباً گزینه‌های گفتگوی نامحدود و گفتار متناسب با ورودی منحصر به فرد کاربر، آسان‌تر و آسان‌تر می‌شود. اما این فناوری سوالاتی را در مورد اخلاقیات سنتز صداها ایجاد می کند.

توسعه‌دهنده نرم‌افزار استرالیایی Replica Studios در سال 2019 یک پلتفرم ترکیب‌کننده صدا را برای توسعه‌دهندگان بازی‌ها عرضه کرد – ابزاری که توسط استودیو PlaySide سازنده بازی‌های استرالیایی در بازی خود Age of Darkness: Final Stand استفاده می‌شود.

ما امیدواریم که صدها، اگر نه هزاران استودیو دیگر وجود داشته باشند که بتوانند رویای ساخت بازی‌هایی مانند این را داشته باشند [Red Dead Redemption 2] شریاس نیواس، مدیر اجرایی استودیو Replica می‌گوید، زیرا همه می‌خواهند این کار را انجام دهند.

Nivas می‌گوید که ضبط هر خط گفتگو به صورت جداگانه «از منظر هزینه، بلکه از منظر زمانی بسیار ناکارآمد است و شما باید این تیم‌های بزرگ را داشته باشید.

به گفته این شرکت، Replica مجوز صدای ۱۲۰ بازیگر را برای استفاده در بازی‌های ویدیویی صادر کرده است که می‌توانند تا ۱۰۰۰ آهنگ صوتی مختلف را پخش کنند.

نیواس می‌گوید که سنتز صدای هوش مصنوعی را آینده می‌داند، اما مانند بسیاری از پیشرفت‌های هوش مصنوعی، این عمل مملو از معضلات اخلاقی است.

اکنون ابزارهای آنلاین رایگان سنتز کننده صدا وجود دارد که می تواند برای تقلید صدای افراد مشهور یا شخصیت های فیلم و تلویزیون – اغلب بدون اجازه آن هنرمندان – استفاده شود. و بلومبرگ در این ماه گزارش داد که برخی از صداپیشگان از اینکه از صدای آنها در محتوایی استفاده می‌شود که در آن شرکت نکرده‌اند، “شوک شده‌اند”.

در اوایل ماه جاری در ژاپن، انجمن کارگران هنرهای نمایشی ژاپن کنفرانس مطبوعاتی برگزار کرد و نگرانی‌ها را در مورد تأثیر هوش مصنوعی بر صداگذاری و موسیقی مطرح کرد. این گروه – که طبق گزارش ها حدود 52000 کارگر به عنوان عضو دارد – خواستار تصویب قانونی برای محافظت از مشاغل آنها شد.

Nivas می‌گوید مدل مجوزی که Replica دنبال کرده است به بازیگران اجازه می‌دهد حتی زمانی که در ضبط استودیویی نیستند از استفاده از صدای خود درآمد کسب کنند.

چیزهای زیادی برای درست کردن وجود دارد، اما ما سعی می‌کنیم این را به گونه‌ای بسازیم که صداپیشگان را با خود همراه کنیم. بنابراین ما سعی می‌کنیم شفاف‌ترین فرآیند را داشته باشیم.»

تصویر موجودی از پلتفرم تولیدکننده نرم افزار استرالیایی Replica Studios برای تولیدکنندگان بازی
تصویر استوک پلتفرم سینتی سایزر صدای Replica Studios. این توسعه‌دهنده نرم‌افزار معتقد است که هوش مصنوعی به استودیوهای بازی‌های کوچکتر دسترسی آسان‌تری به صداها و بازیگران اولیه کار بیشتر می‌دهد. عکس: Replica Studios

Nivas می‌گوید که شرکت‌های بزرگ‌تر بازی‌های ویدیویی احتمالاً همچنان استعدادهای برجسته‌ای را به کار خواهند گرفت، مانند تروی بیکر که صداپیشگی جوئل میلر در The Last of Us را بر عهده دارد، اما هوش مصنوعی به استودیوهای بازی‌های کوچکتر دسترسی آسان‌تری به صداها می‌دهد – و به بازیگران اولیه کار بیشتر می‌دهد.

از تبلیغات قبلی خبرنامه رد شوید

این شرکت همچنین سیاست های تعدیل محتوا را برای استفاده از صداها در کلاهبرداری یا محتوای غیرقانونی اجرا کرده است. نیواس می‌گوید که با شتاب گرفتن هوش مصنوعی همچنان یک فرآیند یادگیری است، اما او معتقد است که شتاب باید ادامه یابد.

بسیاری از این موارد وجود دارد که ما نتیجه را نمی دانیم، اما بهترین کاری که می توانیم انجام دهیم این است که مراقب باشیم چگونه به جلو برویم. اما به جلو ادامه دهید.»

اتحادیه استرالیا که نماینده بازیگران، اتحادیه رسانه، سرگرمی و هنر است، هنوز سیاستی را تدوین نکرده است که به طور خاص بر تأثیر هوش مصنوعی بر بازیگری متمرکز باشد، اما سخنگوی آن گفت که وعده هوش مصنوعی نباید به قیمت کار با کیفیت و معنادار برای اجراکنندگان تمام شود.

این سخنگو گفت: “بازیگران باید مالکیت صدای خود را حفظ کنند و این نباید از طریق مجوز برای همیشه واگذار شود.” در این زمینه فناوری نوظهور، ما از تولیدکنندگان می‌خواهیم که با نمایندگان اجراکنندگان تعامل داشته باشند.»

گریمز خواننده کانادایی ماه گذشته از مردم دعوت کرد تا با استفاده از صدای او که با هوش مصنوعی ترکیب شده است آهنگ های جدیدی بسازند و گفت که حق امتیاز را 50-50 تقسیم خواهد کرد.

اوایل این هفته او توییت کرد او تاکید کرد که مردم “شروع به ساختن آهنگ‌های با کیفیت رقابتی (یا شاید بهتر از من) کرده‌اند.

اما این شگفت‌انگیزترین راه شاعرانه برای مردن و باززایی در حرفه‌ای دیگر است.»

من واقعاً تا حدودی تأکید می کنم که ppl r شروع به ساختن آهنگ های با کیفیت رقابتی (یا شاید بهتر از من) کرده است، اما همچنین این شگفت انگیزترین راه شاعرانه برای مردن و ایجاد دوباره در یک حرفه دیگر است.

— 𝔊𝔯𝔦𝔪𝔢𝔰 (@Grimezsz) 8 مه 2023

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار امروز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

بازی های برگشت نیمه نهایی لیگ اروپا و لیگ کنفرانس اروپا – زنده | لیگ اروپا

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، اتفاقات کلیدی فقط رویدادهای کلیدی را …