آتش بس در غزه به پنج روز درگیری پایان داد که ده ها کشته بر جای گذاشت | غزه

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

آرامش به غزه بازگشت زیرا آتش بس شکننده به درگیری های پنج روزه پایان داد و فلسطینی ها و اسرائیلی ها را مجبور کرد تا هزینه های آتش برون مرزی را که ده ها کشته برجای گذاشته است محاسبه کنند.

ماهیگیران روز یکشنبه در حالی که ساکنان غزه از پناهگاه در خانه های خود در میان تبادل آتش شدید بیرون آمدند، به قایق های خود در منطقه ساحلی فلسطین سوار شدند.

درگیری‌ها روز سه‌شنبه با حملات اسرائیل به گروه شبه‌نظامی جهاد اسلامی در اواخر روز شنبه و پس از چند روز مذاکرات آتش‌بس به رهبری مصر آغاز شد.

با خاموش شدن آسمان، ساکنان برای 33 نفر کشته شده در غزه و همچنین دو نفر در اسرائیل – یک کارگر فلسطینی از قلمرو و یک اسرائیلی مسن – سوگواری کردند.

پس از اجرایی شدن آتش‌بس در غزه، آمبولانس‌ها و خودروهای آتش‌نشانی به صورت کاروانی حرکت کردند و فلسطینی‌ها در خیابان‌ها گرد هم آمدند تا جشن بگیرند.

سازمان ملل به نقل از مقامات محلی اعلام کرد که بیش از 50 خانه در غزه ویران شده و حدود 950 نفر آواره شده اند.

محمد اللوح که خانه اش در اثر حملات اسرائیل ویران شد، گفت: «ما در خیابان هستیم، خانه ای برای فرزندان من یا فرزندان آنها وجود ندارد.

یکی از نزدیکان وی که در کنار آوار ایستاده بود، گفت: «پس از آتش‌بس، ما یک تراژدی مداوم به دلیل مقیاس وسیع تخریب داریم.

به گفته پزشکان، 190 نفر در غزه و 30 نفر در اسرائیل زخمی شدند که 7 نفر در اثر شلیک راکت فلسطینی مجروح شدند و بقیه در هنگام رفتن به پناهگاه‌ها.

تور ونسلند، فرستاده سازمان ملل در خاورمیانه از آتش بس استقبال کرد و گفت که “عمیقاً از تلفات جانی و جراحات متأسف است”.

یکشنبه همچنین شاهد بازگشایی دو گذرگاه‌های اسراییل با غزه بود که بسته شدن آن‌ها فلسطینی‌هایی را که دارای مجوز کار یا اجازه دسترسی به درمان‌های ضروری پزشکی بودند که در این سرزمین فقیر وجود نداشت، تحت تأثیر قرار داد.

این اقدام همچنین راه را برای رسیدن منابع دارویی، غذا و سوخت به منطقه محاصره شده هموار کرد.

در حالی که اسرائیل و جهاد اسلامی به آتش بس متعهد بودند، هر دو هشدار دادند که در صورت نقض توافق از سرگیری آتش دریغ نخواهند کرد.

از تبلیغات قبلی خبرنامه رد شوید

دفتر نخست وزیر بنیامین نتانیاهو در بیانیه ای اعلام کرد: «سکوت با سکوت مواجه خواهد شد».

اگر اسرائیل مورد حمله یا تهدید قرار گیرد، به هر کاری که لازم است برای دفاع از خود انجام خواهد داد.»

طارق سلمی، سخنگوی جهاد اسلامی، گفت: اگر اسرائیل “اقدام احمقانه یا هر ترور دیگری را مرتکب شود… مقاومت از همان جایی که متوقف شد از سر خواهد گرفت”.

اما با بازگشت آرامش در غزه، درگیری ها در کرانه باختری اشغالی ادامه یافت. به گفته یک عکاس خبرگزاری فرانسه، نیروهای اسرائیلی بامداد یکشنبه به مرکز نابلس حمله کردند که باعث درگیری با ساکنان فلسطینی شد.

در بیانیه ارتش آمده است که سربازان دو نفر را که مظنون به تیراندازی به سربازان در کرانه باختری رود اردن که از زمان جنگ شش روزه در سال 1967 توسط اسرائیل اشغال شده بود، دستگیر کردند.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

بازی های برگشت نیمه نهایی لیگ اروپا و لیگ کنفرانس اروپا – زنده | لیگ اروپا

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، اتفاقات کلیدی فقط رویدادهای کلیدی را …