انتخابات ترکیه: رای گیری در رای گیری مهم ریاست جمهوری و پارلمان آغاز شد

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

رقابت بین رهبران دو جناح اصلی سیاسی: رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور فعلی و کمال قلیچداراوغلو، رقیب بسیار فشرده بوده است.

رای گیری در ترکیه آغاز شده است و انتظار می رود ده ها میلیون نفر روز یکشنبه در مهم ترین انتخابات تاریخ اخیر این کشور رای دهند.

در سایه زلزله ویرانگر که در ماه فوریه 50000 نفر را کشت، رای دهندگان بین سه نامزد ریاست جمهوری از جمله رجب طیب اردوغان رئیس جمهور مستبد و همچنین 600 نماینده پارلمان را انتخاب خواهند کرد.

اردوغان که از سال 2003 ابتدا به عنوان نخست وزیر و سپس به عنوان رئیس جمهور کشور را اداره می کند، سیاست ترکیه را برای تحکیم قدرت خود تغییر شکل داده است. او قدرت قابل ملاحظه ای را در دفتر ریاست جمهوری متمرکز کرده است و به شدت برای عقب انداختن سنت های سکولار ترکیه تلاش می کند، اقداماتی که او را در داخل و خارج از کشور بسیار بحث برانگیز کرده است.

او اکنون قصد دارد پا را فراتر بگذارد و قول داده است که در صورت انتخاب مجدد، قانون اساسی جدیدی مطابق با “اراده ملی” ارائه کند. با این حال، او مورد علاقه برای پیروزی نیست – و حتی اگر این کار را انجام دهد، ارائه قانون اساسی جدید از طریق قوه مقننه برای ارائه به عموم مردم برای همه پرسی، مستلزم کسب اکثریت پارلمانی است.

اپوزیسیون مصمم است مطمئن شود که او این فرصت را نخواهد داشت. یکی از رقبای اردوغان، نامزد راستگرای حزب میهن، محرم اینجه، تنها چند روز مانده به رای گیری از رقابت خارج شد و گفت که تلاش می کند راه را برای کمال قلیچداراوغلو، نامزد همکار، با سابقه ترین رهبر اپوزیسیون کشور باز کند.

او حزب جمهوری‌خواه خلق (CHP) را به پیروزی‌ها در برابر حزب عدالت و توسعه (AKP) به رهبری اردوغان هدایت کرده است و اکنون تصور می‌شود که شانس خوبی برای شکست دادن رئیس‌جمهور فعلی در دور اول انتخابات داشته باشد – هرچند هیچ یک از این دو نفر این شانس را ندارند. انتظار می رود 50 درصد آرای لازم برای جلوگیری از دور دوم انتخابات را کسب کند.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

PC سابق Met می گوید که در مورد فلش قاب وین کوزنز اشتباه کرده است | وین کوزنز

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، افسر سابق پلیس مت که …