بنگلادش و میانمار در آستانه ورود طوفان موکا به آب و هوای شدید هستند

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

انتظار می‌رود که طوفان موکا روز یکشنبه بنگلادش و میانمار را درنوردد و هواشناسان هشدار داده‌اند که با ورود از دریا، هوای شدیدی را به همراه خواهد داشت.

بنگلادش و میانمار در معرض طوفان بسیار شدیدی هستند که مناطق ساحلی را درنوردیده است و مقامات از هزاران نفر در هر دو کشور می‌خواهند به دنبال سرپناه باشند.

اداره هواشناسی میانمار یکشنبه اعلام کرد که بیرونی‌ترین نوار طوفان موکا صبح یکشنبه به سواحل ایالت راخین میانمار رسید و انتظار می‌رود تا بعد از ظهر مرکز طوفان در نزدیکی شهر سیتوه که تحت بالاترین هشدار آب‌وهوا قرار داشت، برسد.

تین نایین او، که در حال کمک به مردم است، گفت که بیش از 4000 نفر از 300000 ساکن سیتو از روز جمعه به شهرهای دیگر منتقل شده اند و بیش از 20000 نفر در ساختمان های مستحکمی مانند صومعه ها، بتکده ها و مدارس واقع در ارتفاعات شهر پناه گرفته اند. سیتوی

او افزود که بسیاری از ساکنان محلی در مناطقی بیش از سه متر بالاتر از سطح دریا زندگی می کنند، مکان هایی که ساکنان معتقدند موج طوفان نمی تواند به آنها برسد.

تین نین او صبح یکشنبه گفت: بادهای شدیدی با سرعت 40 تا 48 کیلومتر در ساعت در این شهر می وزد.

وی افزود: “طوفان هنوز وارد نشده است، بنابراین ما مشکل چندانی نداریم. با این حال، افراد زیادی در پناهگاه ها هستند و توالت کافی وجود ندارد.”

لین لین، رئیس یک بنیاد خیریه محلی، پیش از این گفت که پس از ورود افراد بیشتر از حد انتظار، غذای کافی در پناهگاه‌های سیتو وجود ندارد.

در بنگلادش، هوا در اکثر مناطق صبح یکشنبه آفتابی و مرطوب باقی ماند.

آژانس‌های سازمان ملل و امدادگران در بنگلادش با تن‌ها غذای خشک و ده‌ها آمبولانس به همراه تیم‌های پزشکی سیار در کمپ‌های گسترده پناهجویان که بیش از یک میلیون روهینگیایی را که از آزار و اذیت در میانمار گریخته‌اند، برای بدترین شرایط آماده شده‌اند.

بنگلادش بالاترین سیگنال خطر را برای بازار کاکس، محل استقرار اردوگاه ها صادر کرد. اداره هواشناسی بنگلادش هشدار داد این طوفان می تواند خسارات شدیدی به جان و اموال در هشت منطقه ساحلی وارد کند.

تا صبح یکشنبه هیچ بارندگی شدیدی در کاکس بازار گزارش نشده بود.

بنگلادش با بیش از 160 میلیون نفر، بیش از 1500 پناهگاه طوفان آماده کرده است. نیروی دریایی ارتش اعلام کرد که 21 کشتی، هواپیمای گشت دریایی و بالگرد را برای عملیات امداد و نجات آماده نگه می دارد.

مقامات بنگلادش گفتند که باران های شدید ناشی از طوفان می تواند باعث رانش زمین در چاتوگرام و کاکس بازار و سه منطقه تپه ای دیگر – رانگاماتی، بندربان و خاگراچهاری شود.

در مه 2008، طوفان نرگس با موج طوفانی میانمار را درنوردید که مناطق پرجمعیت اطراف دلتای رودخانه ایروادی را ویران کرد. حداقل 138000 نفر جان خود را از دست دادند و ده ها هزار خانه و ساختمان های دیگر زیر آب رفتند.

روکسی متیو کول، دانشمند آب و هوا در مؤسسه هواشناسی گرمسیری هند در شهر پونا، گفت که طوفان‌ها در خلیج بنگال با سرعت بیشتری شدیدتر می‌شوند که بخشی از آن به دلیل تغییرات آب و هوایی است.

دانشمندان آب و هوا می گویند که طوفان ها اکنون می توانند انرژی خود را برای چندین روز حفظ کنند. طوفان آمفان در شرق هند در سال 2020 به عنوان یک طوفان قوی به حرکت در خشکی ادامه داد و ویرانی های گسترده ای را ایجاد کرد.

کول گفت: «تا زمانی که اقیانوس‌ها گرم هستند و بادها مساعد هستند، طوفان‌ها برای مدت طولانی‌تری شدت خود را حفظ خواهند کرد.»

طوفان ها یکی از مخرب ترین بلایای طبیعی در جهان هستند، به ویژه اگر مناطق ساحلی پرجمعیت در جنوب آسیا را تحت تأثیر قرار دهند.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

بازی های برگشت نیمه نهایی لیگ اروپا و لیگ کنفرانس اروپا – زنده | لیگ اروپا

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، اتفاقات کلیدی فقط رویدادهای کلیدی را …