غزه آتش بس با میانجیگری مصر بین اسرائیل و فلسطین را جشن می گیرد

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

پس از پنج روز خونریزی که در آن 33 فلسطینی و دو اسرائیلی در حملات هوایی و حملات موشکی جان خود را از دست دادند، شنبه شب در خیابان های غزه جشن هایی برگزار شد که آتش بس با میانجی گری مصر امیدهای صلح را به ارمغان آورد.

اسرائیل و گروه شبه نظامی جهاد اسلامی در نوار غزه اواخر روز شنبه با میانجیگری مصر آتش بسی را به منظور توقف پنج روز درگیری شدید که منجر به کشته شدن 33 فلسطینی از جمله حداقل 13 غیرنظامی شد، به توافق رساندند. دو نفر در اسرائیل بر اثر شلیک موشک کشته شدند.

به نظر می‌رسد آتش‌بس خفیف درست پس از ساعت 10 شب، با شلیک موشک در آخرین لحظه و حملات هوایی اسرائیل چند دقیقه پس از ضرب‌الاجل اعلام شده توسط مصر، اجرایی شد. اواخر روز شنبه، اسرائیل از شلیک های اضافی خبر داد و گفت که دوباره به غزه حمله کرده است. اما به نظر می رسید که آرامش به سرعت برقرار شده است.

در حالی که به نظر می‌رسید آتش‌بس برای بیش از دو میلیون نفر از مردم غزه و صدها هزار اسرائیلی که در روزهای اخیر عمدتاً در پناهگاه‌های بمب‌گذاری شده بودند، احساس آرامش به ارمغان آورد، این توافق هیچ کمکی برای رسیدگی به مسائل زیربنایی که باعث افزایش دورهای متعدد جنگ‌افروزی شده بود، نداشت. جنگ بین اسرائیل و گروه های شبه نظامی فلسطینی در نوار غزه در طول سال ها.

طارق سلمی، سخنگوی جهاد اسلامی در غزه گفت که اسرائیل با توقف سیاست حملات هدفمند به رهبران این گروه موافقت کرده است. وی گفت: هرگونه حماقت و ترور توسط اشغالگران با پاسخ مواجه خواهد شد و مسئولیت آن بر عهده دشمن صهیونیستی است.

اما در بیانیه‌ای با تشکر از مصر به خاطر تلاش‌های میانجی‌گری‌اش، تزاچی نانگبی، مشاور امنیت ملی بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، گفت که «سکوت با سکوت پاسخ داده می‌شود» و اسرائیل «هر کاری را که لازم باشد برای دفاع از خود انجام خواهد داد».

با برگزاری راهپیمایی جنجالی اسرائیل از طریق یک شاهراه اصلی فلسطینی در شهر قدیمی اورشلیم، تنش ها ممکن است به سرعت از سر گرفته شود.

با این حال، با برقراری آتش‌بس، صدای بوق ماشین‌ها در غزه جایگزین راکت‌ها و انفجارهای هوایی اسرائیل شد. خیابان‌هایی که در روزهای اخیر متروک شده بودند به سرعت مملو از مردمی شد که از آتش‌بس لذت می‌بردند، پرچم‌های فلسطین را به اهتزاز در می‌آوردند و علائم پیروزی را از خودروهای تندرو به چشمک می‌زدند. در میان جشن، یک میوه فروش از بلندگو استفاده کرد و با اشتیاق عرضه موز خود را تبلیغ کرد.

خشونت‌های اخیر روز سه‌شنبه زمانی آغاز شد که حملات هوایی اسرائیل سه فرمانده ارشد جهاد اسلامی را کشت. اسرائیل گفت که این حملات هوایی در پاسخ به شلیک راکتی در هفته گذشته بوده و حملاتش بر اهداف جهاد اسلامی متمرکز شده است. اما ساکنان غزه می‌گویند که خانه‌های افرادی که در درگیری دخالت نداشتند نیز مورد حمله قرار گرفته است.

حداقل 10 غیرنظامی، از جمله زنان، کودکان خردسال و همسایگان غیرمجاز در آن حملات اولیه کشته شدند که محکومیت منطقه ای را برانگیخت.

در چند روز گذشته، اسرائیل حملات هوایی بیشتری را انجام داده است و سایر فرماندهان ارشد جهاد اسلامی را کشته و مراکز فرماندهی و سایت های پرتاب موشک آنها را منهدم کرده است. اما حملات هوایی هیچ نشانه ای از توقف شلیک موشک را نشان نداد و جهاد اسلامی را بر آن داشت تا اعلام پیروزی کند.

اسرائیل بیش از 1200 پرتاب را در طول نبرد گزارش داد که برخی راکت ها تا مناطق تل آویو و اورشلیم اصابت کردند. اسرائیل گفت که حدود یک چهارم موشک ها شلیک نشده و در غزه فرود آمدند، در حالی که بیشتر بقیه یا رهگیری شدند یا در مناطق باز فرود آمدند. اما یک زن 80 ساله و یک کارگر فلسطینی که در داخل اسرائیل کار می کرد بر اثر شلیک موشک کشته شدند. یک گروه حقوق بشر فلسطینی اعلام کرد که سه نفر از جمله دو کودک در غزه بر اثر راکت های اشتباه کشته شدند.

این آخرین نبرد از سلسله نبردهای طولانی بین اسرائیل و ستیزه جویان فلسطینی در غزه از زمانی بود که گروه شبه نظامی اسلامی حماس کنترل این منطقه ساحلی را در سال 2007 به دست گرفت. اسرائیل و حماس چهار جنگ با هم داشته اند، و همچنین شعله ورهای کوچکتر نیز وجود داشته است. .

توافق روز شنبه به بسیاری از علل درگیری های مکرر، از جمله محاصره مداوم غزه توسط اسرائیل، زرادخانه های بزرگ تسلیحاتی که در اختیار حماس و جهاد اسلامی و سیاست های اسرائیل در کرانه باختری اشغالی و بیت المقدس شرقی است، پرداخت.

تشکیلات خودگردان فلسطین که بخش‌های نیمه خودمختار کرانه باختری را اداره می‌کند، اعلام کرد گذرگاه اصلی باری غزه با اسرائیل یکشنبه باز خواهد شد. دولت حماس روز شنبه هشدار داد که اگر گذرگاه باز نشود، نیروگاه تنها در غزه متوقف خواهد شد و بحران برق را بیشتر می‌کند.

حماس قدرتمندتر حملات جهاد اسلامی را ستوده است اما در آخرین دور نبرد در حاشیه باقی ماند و دامنه درگیری را محدود کرد. از آنجایی که دولت بالفعل مسئول شرایط وخیم در نوار محاصره شده غزه است، حماس اخیراً تلاش کرده است تا از درگیری خود با اسرائیل جلوگیری کند. از سوی دیگر، جهاد اسلامی، یک گروه ستیزه جوی ایدئولوژیک تر و سرکش تر که با خشونت پیوند خورده است، در چند دور گذشته نبرد با اسرائیل پیشتاز بوده است.

در یادآوری وضعیت قابل احتراق در کرانه باختری اشغالی، ارتش رژیم صهیونیستی به اردوگاه آوارگان بالاتا در نزدیکی شهر نابلس در شمال شهر یورش برد که باعث درگیری آتش دو فلسطینی شد. در یک حادثه جداگانه در نزدیکی شهر جنین در شمال، پلیس اسرائیل گفت که یک مهاجم فلسطینی مظنون را که با چاقو به سمت سربازان دوید، شلیک کرد و آن را کشت.

درگیری‌های اسرائیل و فلسطین در کرانه باختری تحت کنترل راست‌گراترین دولت اسرائیل در تاریخ افزایش یافته است. بر اساس گزارش آسوشیتدپرس، از آغاز سال میلادی جاری، 111 فلسطینی در کرانه باختری و شرق بیت‌المقدس کشته شده‌اند که حداقل نیمی از آنها وابسته به گروه‌های شبه‌نظامی هستند. در این مدت 20 نفر در حملات فلسطینیان به اسرائیلی ها کشته شده اند.

این آتش‌بس می‌تواند روز پنج‌شنبه زمانی که ناسیونالیست‌های اسرائیلی راهپیمایی سالانه «روز بیت‌المقدس» را در محله مسلمانان شهر قدیمی اورشلیم برنامه‌ریزی کنند، آزمایش شود. این راهپیمایی که برای جشن گرفتن تصرف شهر قدیمی و اماکن مقدس یهودیان توسط اسرائیل در سال 1967 برگزار شد، منبع مکرر اصطکاک است و به جرقه جنگ 11 روزه با حماس در سال 2021 کمک کرد.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

بازی های برگشت نیمه نهایی لیگ اروپا و لیگ کنفرانس اروپا – زنده | لیگ اروپا

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، اتفاقات کلیدی فقط رویدادهای کلیدی را …