دانشمندان آمریکایی پیش بینی می کنند که ال نینو به شدت تابستان استرالیا را تحت تاثیر قرار می دهد | آب و هوای استرالیا

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

به نظر می رسد استرالیای شرقی برای زمستان و بهار خشک تری آماده باشد زیرا یک آژانس فدرال ایالات متحده پیش بینی می کند که احتمال وقوع ال نینو در اواخر سال بسیار زیاد است.

بر اساس گزارش مرکز پیش بینی آب و هوای ایالات متحده، یک ال نینو ضعیف محتمل است و 80 درصد احتمال ال نینوی متوسط ​​در چند ماه آینده وجود دارد، با احتمال بیش از 90 درصدی که تا تابستان ما ادامه خواهد داشت.

این آژانس همچنین احتمال وقوع ال نینوی قوی را 55 درصد پیش بینی کرده است.

ال نینو فاز گرم نوسان ال نینو- جنوبی (ENSO) است. زمانی اتفاق می افتد که دمای سطح دریا حداقل 0.8 درجه سانتیگراد بالاتر از میانگین بلندمدت در بخشی از اقیانوس آرام استوایی مرکزی و شرقی باشد. ال نینوهای شدید دارای دمای 2 درجه سانتیگراد بالاتر از حد متوسط ​​هستند.

طبق آخرین ENSO Outlook از @NWSCPCال نینو واچ همچنان باقی می ماند و ال نینو احتمالاً در چند ماه آینده توسعه می یابد و سپس (به احتمال 90٪) تا زمستان ادامه می یابد.
اطلاعات بیشتر در مورد آن + اقیانوس های سوزان ما در وبلاگ ENSO.https://t.co/0RRmVKHQJr pic.twitter.com/CeHYn0ZRsE

– NOAA Climate.gov (@NOAClimate) 11 مه 2023

در استرالیا، ال نینو خطر خشکسالی، موج گرما و آتش‌سوزی در جنگل‌های شرق این کشور را افزایش می‌دهد و همچنین احتمال سفید شدن انبوه مرجانی دیواره مرجانی بزرگ را افزایش می‌دهد.

9 مورد از 10 خشک ترین دوره زمستان تا بهار در شرق استرالیا در طول سال های ال نینو بوده است.

کارشناسان هشدار داده‌اند که رشد شدید پوشش گیاهی در نتیجه «غوطه سه‌گانه» نادر لانینیا، که به مدت سه سال از سال ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۲ ادامه داشت، در صورت خشک‌تر و گرم‌تر شدن شرایط می‌تواند منجر به افزایش سوخت برای آتش‌سوزی شود.

سال‌های ال نینو در مقایسه با سال‌های لانینا و سال‌های خنثی ENSO با میانگین دمای جهانی بالاتر همراه هستند.

قوی‌ترین ال نینو در قرن حاضر، در سال‌های 2015-2016، به رساندن دمای جهانی به گرم‌ترین دمای ثبت‌شده کمک کرد و با شیوع بیماری‌های عفونی از جمله وبا و تب دنگی مرتبط بود.

به گفته نات جانسون از اداره ملی اقیانوسی و جوی ایالات متحده، “با توجه به اینکه اقیانوس ها در حال حاضر چقدر گرم هستند، ال نینو در حال توسعه تنها شانس رکوردشکنی دمای جهانی اقیانوس ها (و میانگین دمای جهانی را هم در اقیانوس ها و هم در خشکی ها) افزایش می دهد. که احتمالاً پیامدهای اکولوژیکی مهمی از جمله برای ماهی ها و مرجان ها خواهد داشت.

از تبلیغات قبلی خبرنامه رد شوید

آخرین پیش بینی اداره هواشناسی ENSO در 9 می منتشر شد. در آن زمان گفته شد: “تقریباً 50 درصد احتمال وقوع ال نینو در سال 2023 وجود دارد. این احتمال تقریباً دو برابر طبیعی است.”

ال نینو چیست؟ و چگونه استرالیا را تحت تاثیر قرار خواهد داد؟ – ویدئو

بر اساس گزارش BoM، هفت مدل از آژانس های هواشناسی بین المللی همگی نشان می دهند که آستانه ال نینو تا ماه اوت برآورده خواهد شد.

در طول ال نینو، دمای گرمتر سطح دریا در اقیانوس آرام استوایی مرکزی و شرقی باعث تضعیف یا حتی معکوس شدن بادهای تجاری استوایی می شود که معمولاً از شرق به غرب در سراسر اقیانوس آرام می وزند.

در نتیجه، بارندگی شدیدی که معمولاً در غرب اقیانوس آرام، در شمال استرالیا رخ می دهد، به حوزه مرکزی و شرقی اقیانوس آرام منتقل می شود.

تحقیقات قبلاً نشان داده بود که با ادامه گرمایش جهانی انسان‌زا، شانس تجربه رویدادهای شدید ال نینو افزایش می‌یابد.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

PC سابق Met می گوید که در مورد فلش قاب وین کوزنز اشتباه کرده است | وین کوزنز

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، افسر سابق پلیس مت که …