روز انتخابات تایلند با امید برکناری ژنرال های حکومتی از قدرت فرا می رسد | تایلند

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

تایلندی‌ها روز یکشنبه در انتخاباتی رای می‌دهند که می‌تواند منجر به شکست رهبر مورد حمایت ارتش شود که تقریباً یک دهه بر تایلند حکومت کرده است.

با این حال، تحلیلگران می گویند، یک سیستم انتخاباتی منحرف به این معنی است که شکل دولت جدید “بسیار غیرقابل پیش بینی” است، و مشخص نیست که آیا نامزدهای طرفدار دموکراسی موفق خواهند شد ژنرال ها را برکنار کنند یا خیر.

از سال 2014، نخست وزیر تایلند پرایوت چان اوچا، رئیس سابق ارتش است که برای اولین بار در یک کودتا به قدرت رسید. او که یک سلطنت طلب سرسخت و محافظه کار است، یک کمپین انتخاباتی به شدت ملی گرایانه راه اندازی کرده و هشدار داده است که اصلاحات وعده داده شده احزاب مخالف هرج و مرج را به همراه خواهد داشت.

با این حال، نظرسنجی ها نشان می دهد که بسیاری از رای دهندگان خواهان تغییر هستند. فیو تای، حزب مرتبط با تاکسین شیناواترا، نخست وزیر سابق تبعیدی، از نظر تحلیلگران انتظار می رود بیشترین کرسی ها را به دست آورد. در آخرین گردهمایی بزرگ فیو تای در روز جمعه، دخترش پائونگ‌ترن شیناواترا، یکی از سه کاندیدای نخست‌وزیری حزب، به جمعیت گفت که یکشنبه یک «روز تاریخی» خواهد بود که در آن تایلند «از حکومت حکومت نظامی به حکومت دموکراتیک» خواهد رفت.

حرکت رو به جلو، مترقی ترین حزب اپوزیسیون، همچنین پس از جلب حمایت قوی رای دهندگان جوان در طول مبارزات انتخاباتی خود، از افزایش دیرهنگام در نظرسنجی برخوردار بوده است. نسل‌های جوان‌تر به تعهد آن برای غیرنظامی کردن سیاست و شکستن انحصارات کشیده شده‌اند. همچنین تنها حزبی است که قول اصلاح قانون lese majeste را داده است که بر اساس آن انتقاد از سلطنت قدرتمند تایلند می تواند به 15 سال زندان منجر شود.

انتخابات روز یکشنبه اولین انتخاباتی است که پس از اعتراضات توده ای به رهبری جوانان در سال 2020 برگزار می شود که با درخواست نه تنها برای حذف پرایوت، بلکه همچنین برای مهار نفوذ و ثروت سلطنت – با انتقاد از نهادی که قبلاً غیرقابل لمس تلقی می شد، تشکیلات را شوکه کرد. مبارزات انتخاباتی بحث بی‌سابقه‌ای را در مورد قانون lese majeste، خط گسل جدید در سیاست تایلند، به نمایش گذاشته است. پراجاک کنکراتی، دانشمند علوم سیاسی در دانشگاه تاماسات بانکوک، گفت: «این اولین بار در تاریخ است که هر حزب سیاسی باید در مورد موضع خود در مورد این موضوع حساس صحبت کند.

او با اشاره به افزایش سوال در مورد نقش خانواده سلطنتی در جامعه گفت که انتخابات امسال “نه تنها یک همه پرسی در مورد ارتش، بلکه کل تشکیلات است”. پراجاک گفت این رای “گامی مهم برای تایلند برای بازگشت به دموکراسی خواهد بود”. اما وی افزود: “مسیر ممکن است هموار نباشد.”

احزاب روز یکشنبه برای کسب 500 کرسی در مجلس نمایندگان رقابت خواهند کرد، اما حتی اگر احزاب مخالف عملکرد خوبی داشته باشند، ممکن است نتوانند قدرت را در دست بگیرند. نخست وزیر آینده به طور مشترک توسط مجلس سفلی منتخب و سنا – 250 عضو مجلس سنا که پس از آخرین کودتا توسط ارتش منصوب شده اند، رأی خواهند داد.

احزاب مانند Pheu Thai احتمالا نیاز به ایجاد اتحاد برای غلبه بر این مانع دارند.

سیریپان نوگسوان ساواسدی، دانشمند علوم سیاسی در دانشگاه چولالانگکورن، گفت: “نتایج انتخابات را می توان به راحتی پیش بینی کرد، اما تشکیل دولت بسیار غیرقابل پیش بینی است.”

نامزدهای اپوزیسیون همچنین ممکن است با تحرکات خارج از پارلمان روبرو شوند که آنها را از قدرت باز دارد. هفته گذشته شکایتی علیه پیتا لیمجاروئنرات، رهبر Move Forward مطرح شد که ادعا می‌کرد او دارای سهام اعلام نشده در یک شرکت رسانه‌ای است. او هر گونه تخلفی را رد کرده است.

شکایت هایی نیز علیه Pheu Thai مطرح شده است.

کمپین فیو تای امسال توسط دختر تاکسین، پائونگ‌تارن، تقویت شده است که به احیای نوستالژی پدرش کمک کرده است.

با این حال، در یک گردهمایی جمعه شب، نامزد همکار او، سرتا تاویسین، یک سرمایه‌دار دارایی، اعلام کرد که می‌خواهد «به عنوان سی امین نخست‌وزیر تایلند خدمت کند و مردم را از تاریکی بیرون بیاورد» و این گمانه‌زنی را برانگیخت که او می‌تواند نامزد اولیه حزب باشد. برای رهبر

تاکسین که همچنان یک چهره قطبی است، در تبعید زندگی می کند تا از اتهامات قانونی جلوگیری کند. با این حال، او بارها اظهار داشته است که مایل به بازگشت است – چشم اندازی که به گفته تحلیلگران می تواند بی ثباتی سیاسی ایجاد کند.

برای دو دهه، سیاست تایلند با اختلاف بین خانواده شیناواترای فیو تای در مقابل سلطنت طلبان محافظه کار شکل گرفته است. جنگ قدرت بین دو طرف منجر به اعتراضات خیابانی طولانی مدت و دو کودتای نظامی شده است.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

PC سابق Met می گوید که در مورد فلش قاب وین کوزنز اشتباه کرده است | وین کوزنز

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، افسر سابق پلیس مت که …