چرا قیمت مواد غذایی در بریتانیا همچنان در حال افزایش است و چه زمانی متوقف خواهد شد؟ | صنعت غذا و نوشیدنی

به گزارش دپارتمان اخبار اقتصادی پایگاه خبری آبان نیوز ،

‘منبالی سینگ، مالک هوکد فیش اند چیپس، درباره تصمیمات سخت می گوید، زیرا اگر قیمت هایم را بالا ببرم، مردم دیگر به مغازه من نمی آیند.

فروشگاه ماهی و چیپس سینگ در وست درایتون، در حومه بیرونی لندن، یکی از 10500 فروشگاهی است که در بریتانیا برای راضی نگه داشتن مشتریان می‌جنگند که هزینه یک وعده غذایی که زمانی ارزان‌تر از چیپس بود، در شرایط بد با غذاهای گسترده‌تر بریتانیا افزایش می‌یابد. قیمت هایی که با سریع ترین نرخ از سال 1977 در حال افزایش هستند.

یک شام ماهی در حال حاضر به طور متوسط ​​9 پوند در بریتانیا قیمت دارد که 1.44 پوند یا تقریباً یک پنجم بیشتر در 12 ماه گذشته افزایش یافته است زیرا صاحبان مغازه ها هزینه های فزاینده را پشت سر گذاشته اند. در Hooked، یک کاد و چیپس بزرگ با 1.25 پوند به 9.50 پوند افزایش یافته است که رقابتی است، زیرا در سایر نقاط لندن، شما می توانید انتظار داشته باشید که در شمال یک تننر پرداخت کنید.

سینگ به محدوده بزرگ سرخ کردنی که پهنای مغازه را پر می کند، دست می زند. بعد از جلا دادن اخیر می درخشد اما گازسوز است و یکی از دلایلی که قبض انرژی او سه برابر شده است. این تازه شروع است: ماهی کاد تقریباً 80 درصد افزایش یافته و به 195 پوند در هر جعبه رسیده است. در حال حاضر سیب زمینی با مشکل افزایش قیمت تقریبا 60 درصدی در نتیجه مشکلات عرضه ناشی از خشکسالی تابستان گذشته است.

فشار به این معنی است که چند ماه است که سینگ چیزی به خود پرداخت نکرده است. او می‌گوید که برخی از مشتریان از هزینه آن گلایه می‌کنند و این روزها فروشگاه ماهی کمتری می‌فروشد، زیرا مشتریان معمولی اقلام ارزان‌تری مانند سوسیس و کالباس خرد شده یا سالووی را انتخاب می‌کنند: «ماهی و چیپس یک سنت بریتانیایی است، اما زمانی که قبلاً بود گران شده است. ارزان ترین.”

غذای آماده یا فست فود معمولاً یک غذای مقرون به صرفه است، اما داده های دفتر آمار ملی نشان می دهد که قیمت ها در سال منتهی به مارس 13 درصد افزایش یافته است. ماهی و چیپس با 19 درصد بیشترین افزایش را داشتند، اما همبرگر و کباب به ترتیب 17 درصد و 14 درصد افزایش داشتند. در رستوران ها، قیمت مواد غذایی 10 درصد افزایش یافت، اما بزرگترین شوک مربوط به سوپرمارکت ها بود، جایی که خواربارفروشی ها 19 درصد جهش کردند.

برای خانوارهایی که به دلیل بحران هزینه زندگی در دومین سال خود فرسوده شده اند، این خبر بدتر است. در سال گذشته، توضیح افزایش قیمت آسان تر بود. جنگ در اوکراین قیمت‌های عمده‌فروشی گاز را به استراتوسفر وارد کرده بود و به دلیل اختلال در عرضه کالاهای مهم از جمله گندم و روغن آفتابگردان، شوک قیمت مواد غذایی ایجاد کرد.

اما چرا الان دارند صعود می کنند؟ قیمت بنزین نسبت به قبل از جنگ کمتر شده است. به گفته سازمان غذا و کشاورزی، قیمت جهانی مواد غذایی نیز به شدت کاهش یافته است. در ماه آوریل، شاخص مواد غذایی آن 19.7 درصد نسبت به سال 2022 کاهش یافت.

این عدم تطابق به ایده “تورم طمع” اعتبار می بخشد: شرکت هایی که از تورم به عنوان بهانه ای برای افزایش حاشیه سود استفاده می کنند. شارون گراهام، دبیر کل یونیت، اصرار دارد که بریتانیا “در چنگال یک بحران سودجویانه” است و لیبرال دموکرات‌ها اخیراً از مقامات رقابت خواسته‌اند تا در مورد آن تحقیق کنند.

در واقع، بانک انگلستان هفته گذشته گفت که شبکه نمایندگان آن، که چشم و گوش آن در سراسر کشور هستند، متوجه شده اند که هزینه های کاهش یافته در برخی شرکت ها “به طور خودکار به قیمت های مصرف کننده منتقل نمی شود تا تلاشی برای بازسازی شود. [profit] حواشی».

اد دیوی، رهبر لیبرال دموکرات ها، گفت: «حقیقت این است که قیمت مواد غذایی اکنون باعث تورم می شود و باعث بدبختی میلیون ها خانواده و فقر برای میلیون ها نفر دیگر می شود. مشاهده کننده.

به همین دلیل است که سازمان رقابت و بازار باید بررسی کند که آیا سوپرمارکت‌ها و شرکت‌های غذایی سود زیادی می‌برند یا خیر.

صدای طبل بلندتر می شود و هفته گذشته نمایندگان مجلس در کمیته فراحزبی محیط زیست، غذا و امور روستایی گفتند که “عادلانه بودن قیمت مواد غذایی” را بررسی خواهد کرد.

با این حال، جاستین کینگ، مدیر اجرایی سابق Sainsbury’s، مخالفت می کند که سوپرمارکت ها به جای سودجویی، برعکس عمل می کنند و در واقع به قیمت مواد غذایی در حال حاضر یارانه می دهند.

کینگ که اکنون عضو هیئت مدیره مارکس اند اسپنسر است، می گوید: «آنها بخشی از تورمی را که تجربه می کنند جذب می کنند و آن را منتقل نمی کنند. کاملاً می‌توانید ببینید که حاشیه‌های آنها در سوخت قوی‌تر است و حاشیه کلی آنها کمی پایین‌تر است و دلتای بین این دو، حاشیه‌ای است که آنها در خواربارفروشی می‌کنند.»

با توجه به اینکه برخی از زنجیره‌ها در سال گذشته حقوق کارکنان خود را چند برابر افزایش داده‌اند، صورت‌حساب دستمزد صنعت افزایش یافته است. کینگ می‌گوید: «مردم نمی‌دانند که چه مقدار از قبض خواربارفروشی‌شان به کار پرداخت می‌شود، چه در مغازه، در زنجیره تأمین، کارخانه یا در مزارع باشد. سبد خرید اما دیدن آن با هر چیز دیگری که در جریان است بسیار سخت است.

در حالی که هیچ علاقه‌ای به سوپرمارکت‌ها ندارد، هنری دیمبلبی، تزار سابق مواد غذایی دولت که در سال 2021 بررسی گسترده‌ای درباره سیستم غذایی بریتانیا نوشت (فقط به این دلیل که دولت تا حد زیادی نادیده گرفته شود)، می‌گوید که بسیار شگفت‌زده خواهد شد. سرزنش قیمت های بالای مواد غذایی: «سوپرمارکت ها ایرادهای زیادی دارند، اما یکی از سخت ترین و رقابتی ترین بخش هایی است که من تا به حال دیده ام. آنها درگیر سیگنال های قیمتی هستند.»

دیمبلبی ادامه می دهد: «ما ارزان ترین غذا را در همه جای دنیا به جز آمریکا داریم. سوپرمارکت ها قبلاً جنگ قیمت داشتند که یک ماه یا چند هفته طول کشید، اما اساساً پنج سال است که در جنگ قیمتی با Aldi و Lidl بودند.

ماهی و چیپس روی میز چوبی در کاغذ
ماهی و چیپس بیشترین افزایش قیمت را در سال منتهی به مارس با 19 درصد تجربه کرد. عکس: beats1/Shutterstock

کارشناسان صنایع غذایی می گویند افزایش هزینه های انرژی و اختلال در زنجیره تامین که به دلیل تهاجم به اوکراین ایجاد شد، همچنان عامل اصلی افزایش قیمت ها هستند. آنها موارد دیگری را نیز فهرست می کنند، از جمله نیروی کار، تأثیر بحران آب و هوا بر برداشت محصول و برای بریتانیا، موانع تجاری جدید برگزیت.

از تبلیغات قبلی خبرنامه رد شوید

جیمز والتون، اقتصاددان ارشد در صنعت غذا، توضیح می دهد که خبر خوب این است که «بسیاری از چیزهایی که باعث تورم در ابتدای سال گذشته می شدند، مانند قیمت انرژی، در واقع کاهش می یابند که به طور کلی تورم را کاهش می دهد. IGD. اما در بازارهای مواد غذایی اینطور نبود.

والتون ادامه می دهد: «دلیل آن این است که قیمت کالاهای غذایی بسیار بسیار بالا باقی می ماند. در سطح جهانی و در سطح بریتانیا، هزینه مواد غذایی اولیه شما، مانند دانه‌های سویا، قهوه، گندم و جو بسیار بالاست. همچنین زمان زیادی طول می کشد تا تغییرات هزینه مواد غذایی در بالای زنجیره تامین به ما به عنوان مصرف کننده نفوذ کند.

او توضیح می‌دهد که تولیدکنندگان و خرده‌فروشان با استفاده از قراردادهای بلندمدت خرید و فروش می‌کنند، به این معنی که قیمت تنها زمانی تعدیل می‌شود که به پایان برسد و دوباره مذاکره شود. اما او می‌گوید در حالی که تورم در نهایت برای خریداران کاهش می‌یابد، بازگشتی به عقب وجود نخواهد داشت.

والتون می گوید: «در بریتانیا معمول نیست که قیمت مواد غذایی به عقب برگردد. قیمت مواد غذایی پشت سر هزینه عمومی زندگی افزایش می‌یابد، به این معنی که در طول زمان ارزان‌تر می‌شود، اما زمانی که افزایش قیمت به دست می‌آید، گرایش پیدا می‌کند.»

اقتصاددانان پیش‌بینی می‌کنند که با انتشار ارقام آوریل در اواخر این ماه، تورم کل به سرعت کاهش خواهد یافت، زیرا افزایش 54 درصدی سقف قیمت انرژی Ofgem در آوریل 2022 از محاسبه سالانه خارج خواهد شد. و در حالی که ریشی سوناک قرار است روز سه شنبه میزبان یک “اجلاس غذا” با روسای سوپرمارکت ها و دیگر رهبران صنعت باشد، زنجیره های بزرگ خواربارفروشی با توصیه به وزیران مبنی بر اینکه تورم قیمت مواد غذایی به اوج خود رسیده است، از او جلوگیری کردند.

این دیدگاه کنسرسیوم خرده‌فروشی بریتانیا است، اما اقتصاددان آن، هارویر دیلون، نگران است که «چسبنده و پایدار» باشد. “قیمت مواد غذایی قرار است بالا بماند، اما خود نرخ سالانه، فکر می‌کنم می‌توانیم با اطمینان کامل بگوییم، به اوج خود رسیده است.” او می افزاید: با توجه به هنوز قیمت بالای برخی از کالاها، “سرعت کاهش تورم مواد غذایی بسیار کندتر از آنچه ما می خواهیم خواهد بود.”

در حالی که اقدامات سوپرمارکت‌ها تحت نظارت شدید قرار گرفته است – در فرانسه، دولت با خرده‌فروشان به توافق رسیده است تا قیمت کالاهای اساسی را محدود کند – فروشگاه‌های بزرگ کاهش قیمت‌های اخیر را در بوق و کرنا کرده‌اند. تسکو بر روی شیر پیشتاز بود و دیگران نیز به دنبال آن بودند، سپس هفته گذشته نوبت به Sainsbury رسید تا توپ را با کاهش مصرف نان و کره شروع کند.

در حالی که قیمت‌های پایین‌تر مواد غذایی خبر خوبی بود، سو دیویس، رئیس سیاست غذا در شرکت Who؟، گفت که 10 پوند از یک قرص نان «وقتی قیمت کلی یک فروشگاه هفتگی می‌تواند به همان اندازه باشد، تفاوت زیادی ایجاد نمی‌کند. 25 درصد بیشتر از یک سال پیش در برخی از سوپرمارکت ها». او می‌گوید با کاهش تعداد معدودی از محصولات تاکنون، بعید است که خریداران سود زیادی احساس کنند. با بازگشت به مثال ماهی و چیپس، سال گذشته صاحبان مغازه‌ها با موشک‌زنی ماهی (این صنعت مقادیر زیادی ماهی سفید روسی را عرضه می‌کرد) و قیمت روغن پخت و پز و همچنین هزینه انرژی مورد نیاز برای سرخ کردن غذا، غافلگیر شدند.

اندرو کروک، رئیس فدراسیون ملی ماهی سرخ کن ها که برای این صنعت صحبت می کند، می گوید که به غیر از سیب زمینی – که قیمت آن از 8 پوند به 16 پوند یا 17 پوند برای یک گونی 25 کیلوگرمی در چند وقت اخیر رسیده است – به نظر می رسد. ثابت نگه داشتن» در حال حاضر.

کار روزانه او اداره Skippers of Euxton، یک فروشگاه ماهی و چیپس در نزدیکی Chorley در لنکاوی است. زمانی که حداقل دستمزد بزرگسالان در آوریل 92p افزایش یافت و به 10.42 پوند رسید، او قیمت کد و چیپس آن را از 8.75 پوند به 9.50 پوند افزایش داد. او می‌گوید: «دولت این را به عنوان افزایش دستمزد مردم معرفی می‌کند، اما در واقع از جیب ما و در نهایت مصرف‌کنندگان خارج می‌شود».

قیمت روغن آفتابگردان کاهش یافته است اما در 43 پوند برای یک درام 20 لیتری (در مقایسه با 22 پوند قبل از جنگ) “هیچ جایی به آنچه که بود” نزدیک نیست. او پیشنهاد می‌کند: «فکر می‌کنم این برای همه چیز یکسان خواهد بود» و اضافه می‌کند: «این یک امر عادی جدید است، اینطور نیست؟»

او می افزاید: “من در منطقه ای هستم که گرفتن 9 پوند دشوار است.” تصور عموم این است که ماهی و چیپس باید یک وعده غذایی ارزان باشد و این مشکل است زیرا اینطور نیست. ماهی یک ماده گران قیمت است. مردم باید بیرون بروند و جان خود را به خطر بیندازند تا آن را بگیرند. شما این کار را برای پیتزا انجام نمی دهید.»

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار امروز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

PC سابق Met می گوید که در مورد فلش قاب وین کوزنز اشتباه کرده است | وین کوزنز

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، افسر سابق پلیس مت که …