عمران خان در بازگشت به خانه پس از دستگیری می گوید: «دموکراسی پاکستان به نخ آویزان است» | عمران خان

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

جمعیت به آرامی جمع شدند و بیرون خانه مردی که “ناجی پاکستان” می نامند به تکاپو افتادند، به امید اینکه نگاهی اجمالی داشته باشند. دو روز پیش از آن، همین خیابان‌ها در شهر لاهور شبیه یک منطقه جنگی شده بود، زیرا ده‌ها هزار معترض به خشونت به خیابان‌ها ریختند، ساختمان‌ها را غارت کردند، ماشین‌ها را سوزاندند، بمب‌های بنزینی پرتاب کردند و با پلیس درگیر شدند و چندین نفر بر اثر جراحات گلوله جان باختند.

شنبه اما آرامش حاکم بود. اواخر شب گذشته، عمران خان، نخست‌وزیر سابق، سرانجام به خانه‌اش بازگشت، پس از چندی از پرآشوب‌ترین روزهای تاریخ معاصر کشور که منجر به دستگیری او در ساختمان دادگاه عالی اسلام‌آباد توسط 100 افسر شبه‌نظامی شد. او به مدت دو روز در بازداشت بود اما در کمال تعجب بسیاری از ناظران، پس از اعلام غیرقانونی بازداشتش توسط دادگاه عالی پاکستان، با وثیقه و اجازه آزادی آزاد شد. با آزادی خان، خشونت کاهش یافت.

ارادت نسبت به خان 70 ساله در صدها نفری که در دروازه او جمع شده بودند مشهود بود. شف علی، 23 ساله، یک کارمند فناوری اطلاعات، گفت: «خان تنها رهبر پاکستان است. ما دوباره برای خان تظاهرات خواهیم کرد زیرا او تنها امید در پاکستان است و برای ما می‌جنگد.»

یکی از حامیان عمران خان در جریان درگیری در اسلام آباد در 10 مه به سمت افسران پلیس سنگ پرتاب می کند.
یکی از حامیان عمران خان در جریان درگیری در اسلام آباد در 10 مه به سمت افسران پلیس سنگ پرتاب می کند. عکس: AP

آفتاب احمد، 18 ساله، پیش از این که خود را «سرباز خان» خواند، گفت: «آنها باید قبل از دستگیری دوباره خان، ما را بکشند».

اکنون دوباره آزاد شده است، حداقل در حال حاضر، خان قول داده است که تظاهرات گسترده‌ای در مقیاسی که قبلاً در پاکستان دیده نشده بود، تا زمان برگزاری زودهنگام انتخابات عمومی، که قرار است در ماه اکتبر برگزار شود، برگزار کند. اگر این اتفاق بیفتد و خان ​​اجازه ورود به مسابقه را پیدا کند، اتفاق نظر بر این است که او یک پیروزی قاطع به دست خواهد آورد. در همین حال، دولت متعهد شده است که خان را در اسرع وقت از نظر قانونی دوباره دستگیر کند، که نشان می‌دهد روزهای ناآرام پاکستان احتمالاً به پایان رسیده است.

خان در اولین سخنرانی عمومی خود پس از آزادی، با توصیف کسانی که به دنبال او رفته بودند به عنوان “مافیا” گفت: “امروز، دموکراسی ما به یک نخ آویزان است.” سخنرانی او از تلویزیون پخش نشد.

عمران خان: مردی که پاکستان را تقسیم می کند کیست؟ – توضیح دهنده ویدئو

او همچنین جنگ صلیبی خود را علیه ارتش پاکستان، که برای دهه ها کنترل سیاست را در دست داشت، از طریق کودتا یا نفوذ در پشتی انجام داد، اما تعداد کمی از آنها جرات انتقاد مستقیم از آنها را به دلیل ترس از زندانی شدن، ربوده شدن یا کشته شدن بدون مجازات نداشتند. خان عاصم منیر، رئیس نیروهای مسلح را به دلیل دستور دستگیری وی مقصر دانست و او را متهم کرد که فراتر از حاکمیت قانون است.

خان قبلاً از متحدان نزدیک ارتش بود و با حمایت ضمنی آنها در سال 2018 به قدرت رسید، اگرچه او تقلب ارتش در انتخابات خود را رد می کند. اما پس از دو سال همکاری نزدیک، این رابطه از هم پاشید و او از سمت خود برکنار شد. از آن زمان، خان ارتش و دولتی را که او را برکنار کرده بود به تبانی با «قدرت‌های خارجی» متهم کرد و علناً دولت ایالات متحده را به دلیل دست داشتن در این امر متهم کرد، که آن را رد کرد. در سخنرانی روز شنبه، او به پیروان خود گفت که “رئیس ارتش از پشت به من خنجر زد و بدنام ترین جنایتکاران پاکستان را به قدرت رساند”.

از آنجایی که او اتهامات تحریک آمیز فزاینده ای را علیه شخصیت های ارشد نظامی – مخوف ترین مردان پاکستان – مطرح می کرد و آنها را به دست داشتن در توطئه های بین المللی و سوء قصد علیه جان خود متهم می کرد، بسیاری احساس کردند که خان با آتش بازی می کند. اتهامات علیه او افزایش یافت و او اکنون با تقریبا 100 پرونده مربوط به فساد، فتنه و حتی توهین به مقدسات روبرو است و در صورت محکومیت، احتمالاً از سیاست رد صلاحیت می شود.

تحلیلگران موافق بودند که تصمیم برای اعطای وثیقه به خان او را جسور کرده است. روایات ضد نظامی و ضدغربی او به طور فزاینده‌ای محبوبیت پیدا می‌کند، همانطور که او از خود به عنوان یک مرد مردمی در زمان درگیری‌های اقتصادی در پاکستان، جایی که تورم در بالاترین حد خود است و چندین نفر در صف‌های جیره غذایی جان خود را از دست داده‌اند. .

محمد عادل، دانشجوی 24 ساله، گفت: «خان تنها سیاستمداری است که قدرت و فساد ارتش را به چالش کشیده است. ارتش فقط درگیر سیاست است تا بتواند پول دربیاورد و دارایی شود، این باید پایان یابد.»

با این حال، علیرغم همه دلاوری‌های خان، چندین تحلیل‌گر و سیاستمدار تردید داشتند که او واقعاً قصد دارد به نقش ارتش در سیاست، با توجه به روابط طولانی‌مدتش با تشکیلات، پایان دهد، و پیشنهاد کردند که او در عوض تلاش می‌کند بین آنها تقسیم کند.

«آیا عمران خان را می توان سیاستمداری دانست که به برتری غیرنظامی معتقد است؟ من در این مورد تردید دارم. بخش عمده ای از استراتژی سیاسی او از زمان برکناری اش این بوده است که تلاش های مذبوحانه ای برای ترمیم روابط تیره خود با ارتش انجام دهد.

حامیان روز شنبه هنگام ورود خان به خانه اش در لاهور، گلبرگ های گل رز را به سمت وسیله نقلیه حامل خان پرتاب می کنند.
حامیان روز شنبه هنگام ورود خان به خانه اش در لاهور، گلبرگ های گل رز را به سمت وسیله نقلیه حامل خان پرتاب می کنند. عکس: KM Chaudary/AP

با این حال، خوکار گفت که محبوبیت سیاسی خان غیرقابل تردید است. با وجود تورم در پشت بام و اکنون قوه قضاییه در کنار او، می توان تصور کرد که بازگشت او به قدرت در صورت برگزاری انتخابات قطعی است. اما آیا ارتش اجازه خواهد داد که این اتفاق بیفتد؟ فقط زمان می تواند بگوید.”

برای دولت ائتلافی به رهبری نخست وزیر شهباز شریف، آزادی خان قرص تلخی بوده است، با توجه به این ادعا که آنها هرگز چنین رفتاری نداشته اند، زمانی که چند تن از اعضای اپوزیسیون ماه ها در زمان نخست وزیری خان در بازداشت بودند.

رعنا ثنا الله، وزیر داخله، که قول داده بود دولت دوباره خان را دستگیر خواهد کرد، مدعی شد که هدف خان “اشاعه هرج و مرج و هرج و مرج” در کشور بوده است. او گفت: «از سال 2014، او یک فرقه ایجاد کرده است.

شریف به مقامات 72 ساعت مهلت داده است تا تمام کسانی را که در این خشونت ها دخیل بودند، که به گفته وی توسط خان “طراحی و تحریک” شده بود، ردیابی کنند. نخست وزیر گفت: «هیچ نمونه ای از چنین دشمنی با کشور و وحشیگری در تاریخ کشور وجود ندارد.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

PC سابق Met می گوید که در مورد فلش قاب وین کوزنز اشتباه کرده است | وین کوزنز

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، افسر سابق پلیس مت که …