“مرد 1000 چهره” برنده جایزه عکاسی Deutsche Börse | جایزه عکاسی Deutsche Börse

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

یکی از مهم‌ترین عکاسان زنده آفریقا و هنرمندان معاصر که از خود به سبک شخصیت‌های برجسته تاریخی از جمله مارتین لوتر کینگ و آنجلا دیویس عکاسی می‌کند، برنده جایزه بنیاد عکاسی دویچه‌بورسه ۲۰۲۳ شده است.

ساموئل فوسو، عکاس نیجریه‌ای متولد کامرون، روز پنجشنبه در گالری عکاسان لندن، جایزه 30000 پوندی – یکی از معتبرترین در صنعت – را دریافت کرد.

این جایزه به منظور قدردانی از نمایشگاه گذشته نگر فوسو، ساموئل فوسو، در Maison Européenne de la Photographie در پاریس، که تقریباً 50 سال فعالیت حرفه ای را نشان می دهد، اهدا شد.

شعیر ماولیان، مدیر گالری عکاسان و رئیس هیئت داوران دویچه بورس، کار فوسو را به دلیل ایجاد “سکوی فوق العاده ای برای صداها و هنرمندان سیاه پوست در طول زندگی حرفه ای خود” تحسین کرد.

ماولیان گفت که کاوش مستمر فوسو در پرتره از خود «از رویکردی سنتی و مبتنی بر استودیو غرق در تاریخ استفاده می‌کند، در حالی که در عین حال آثار او مرتبط باقی می‌ماند و مسائل سیاسی معاصر امروز را با طنز و اصالت مورد بررسی قرار می‌دهد».

فوسو که در نیجریه بزرگ شده بود، در جوانی از جنگ بیافران فرار کرد و در سال 1972 توسط عموی خود در بانگی در جمهوری آفریقای مرکزی به خدمت گرفته شد. در سال 1975، در سن 13 سالگی، او Studio Photo Nationale خود را برای گرفتن عکس های پرتره تجاری افتتاح کرد. در ابتدا، او برای پر کردن قسمت‌های استفاده نشده فیلم‌های عکاسی‌اش، خود پرتره می‌ساخت، اما این تبدیل به شیوه‌ای از بازنمایی شد که هنرمند هرگز آن را رها نکرده است.

من شروع به گرفتن پرتره از خود کردم تا از فیلم یدکی استفاده کنم. مردم عکس‌هایشان را روز بعد می‌خواستند، حتی اگر رول تمام نشده باشد، و من از ضایعات خوشم نمی‌آمد. ایده این بود که چند عکس برای مادرم در نیجریه بفرستم تا به او نشان دهم حالم خوب است.» او قبلاً به آبان نیوز گفته بود.

ساموئل فوسو، سلف پرتره (تامی اسمیت).
ساموئل فوسو، سلف پرتره (تامی اسمیت). عکس: © Samuel Fosso با حسن نیت از هنرمند و JM Patras، پاریس
ساموئل فوسو، سلف پرتره (مالکوم ایکس).
ساموئل فوسو، سلف پرتره (مالکوم ایکس). عکس: © ساموئل فوسو با احترام هنرمند و JM Patras، پاریس
ساموئل فوسو، سلف پرتره (آنجلا دیویس) از سریال ارواح آفریقایی، 2008.
ساموئل فوسو، سلف پرتره (آنجلا دیویس) از سریال ارواح آفریقایی، 2008. عکس: © ساموئل فوسو با احترام هنرمند و JM Patras، پاریس

“سپس من احتمالات را دیدم. شروع به امتحان کردن لباس‌ها، ژست‌ها، پس‌زمینه‌های مختلف کردم. این به عنوان راهی برای بزرگ شدن خودم شروع شد و به تدریج به یک تاریخ شخصی تبدیل شد – و همچنین به نظر من هنر. در سال 1994 نمایشگاهی از عکاسی آفریقایی در مالی برگزار شد. من به برخی از پرتره های خودم نگاه کردم و جایزه اول را بردم. اکنون آثار من در پاریس، نیویورک، لندن به نمایش گذاشته شده است.»

Fosso که به عنوان “مردی با 1000 چهره” توصیف می شود، نقش شخصیت های تاریخی برجسته را در مقابل دوربین بازی می کند که شامل مائو زدونگ، مالکوم ایکس و پاتریس لومومبا نیز می شود و نقش عکاسی را در ساخت اسطوره ها نشان می دهد.

آن ماری بکمن، مدیر بنیاد عکاسی دویچه‌بورسه، گفت که گذشته‌نگر فوسو «چشم‌اندازهای جدیدی را باز کرد و به افراد بیشتری اجازه داد تا کارهای او را برای اولین بار کشف کنند. و کسانی را که احساس می کردند قبلاً آن را می دانستند، هیجان زده و شگفت زده کرد.

او گفت: “از طریق گذشته نگر ما توانستیم کار او را متفاوت ببینیم و درک عمیق تری از ارتباط تمرین امروز او بدست آوریم.”

هیئت داوران همچنین از آثار دیگر هنرمندانی که در فهرست نهایی قرار گرفتند – Bieke Depoorter، Arthur Jafa و Frida Orupabo که هر کدام 5000 پوند دریافت کردند، قدردانی کرد.

نمایشگاهی که هر چهار هنرمند را به نمایش می گذارد تا 11 ژوئن در گالری عکاسان برپاست.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

بازی های برگشت نیمه نهایی لیگ اروپا و لیگ کنفرانس اروپا – زنده | لیگ اروپا

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، اتفاقات کلیدی فقط رویدادهای کلیدی را …