جوانان تایلندی به پیتا لیمجاروئنرات نگاه می‌کنند تا سلطه نظامی-سلطنتی بر قدرت را از بین ببرند | تایلند

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

دبلیومرغ پیتا لیمجارونرات برای آخرین رویداد مبارزاتی بزرگ خود قبل از انتخابات تایلند روی صحنه رفت، تشویق ها و فریادها کر کننده بود. او در جمع هواداران جوانی که در استادیوم مملو از بانکوک حضور داشتند، گفت: «زمان ما فرا رسیده است.

حزب حرکت رو به جلو پیتا یک پایگاه حمایتی بزرگ و وفادار در میان جوانان تایلندی ایجاد کرده است که از وضعیت سیاسی به ستوه آمده اند. در راهپیمایی ها با صف های طولانی دانشجویان و جوانانی مواجه می شود که برای گرفتن سلفی در صف ایستاده اند. در TikTok، طرفداران تصاویری از خود را با فیلتر ویژه ای منتشر می کنند که چهره او را خندان و در پس زمینه در کمین نشان می دهد.

پیتا قول داده است که ژنرال‌های نظامی را به پادگان‌ها بازگرداند – تعهدی که در میان جوانانی که قبلاً دو کودتای نظامی در سال‌های 2006 و 2014 را پشت سر گذاشته‌اند، طنین‌انداز می‌شود. قانون lèse-majesté که بر اساس آن انتقاد از سلطنت می تواند تا 15 سال زندان مجازات شود. حرکت رو به جلو تنها حزبی است که تعهد روشنی برای اصلاح قانون دارد. احزاب محافظه کار همگی به شدت با این کار مخالف هستند.

پیتا در تظاهرات جمعه شب، آخرین فشار قبل از انتخابات یکشنبه، گفت: «باد تغییر در حال وزیدن است. آنچه ما باید با دقت و بالغ از خود بپرسیم این است که آیا جامعه تایلند دیوار می سازد یا توربین بادی؟

Pita Limjaroenrat در آخرین کمپین حزب خود در بانکوک، تایلند در روز جمعه.
Pita Limjaroenrat در آخرین کمپین حزب خود در بانکوک، تایلند در روز جمعه. عکس: Anusak Laowilas/NurPhoto/Shutterstock

در سال 2020، تظاهرات گسترده به رهبری جوانان با درخواست برای تغییر در ارتش و محدود کردن ثروت و نفوذ سلطنت تایلند، نهادی که قبلاً غیرقابل لمس بود، تشکیلات را شوکه کرد. بیش از 240 نفر از آن زمان به lèse-majesté متهم شده اند – از جمله معترضان سابق که اکنون به عنوان نامزدهای Move Forward شرکت می کنند.

پیتا جمعه شب در سخنانی به یک پرونده پرمخاطب مربوط به دختری 15 ساله اشاره کرد که پس از متهم شدن به انتقاد از سلطنت، بیش از 40 روز در بازداشت موقت به سر برد.

او گفت که نیاز به یک بحث معقول است.

پیتا، 42 ساله، در یک خانواده سیاسی بزرگ شد. پدرش پونگساک لیمجارونرات مشاور وزارت کشاورزی و عمویش پادونگ لیمچارونرات از دستیاران نزدیک نخست وزیر سابق تاکسین شیناواترا بود.

با این حال، مدت زمانی که در نوجوانی در نیوزلند سپری شد، عشق او را به سیاست برانگیخت. من در نیوزلند به منطقه‌ای بی‌راه فرستاده شدم و در آن زمان سه کانال وجود داشت. یا سریال های استرالیایی را تماشا می کنید یا مناظره های پارلمان را تماشا می کنید. او شروع به گوش دادن به سخنرانی‌های جیم بولگر نخست‌وزیر وقت نیوزلند در حین انجام تکالیف کرد.

پیتا قبل از تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در رشته سیاست عمومی در دانشگاه هاروارد و مدرک MBA در موسسه فناوری ماساچوست، از دانشگاه تاماسات در بانکوک فارغ التحصیل شد. او قبل از پیوستن به سیاست، مدیر اجرایی Grab Thailand، یک اپلیکیشن حمل و نقل و تحویل غذا بود.

او به آبان نیوز گفت که تایلند یک دهه از دست رفته را در دوران پرایوت چان اوچا، نخست وزیر فعلی که برای اولین بار در سال 2014 در یک کودتا قدرت را به دست گرفت، تجربه کرده است. در یک دم». اقتصاد تایلند در مقایسه با همسایگانش در جنوب شرقی آسیا دچار رکود شده بود.

پیتا به دلیل سبک مناظره محکم اما مودبانه اش مورد تحسین قرار گرفته است و در نظرسنجی ها برای نخست وزیر مورد نظر تایلند رتبه خوبی کسب کرده است.

اما حرکت رو به جلو با وعده ایجاد تغییرات در تشکیلات محافظه کار نظامی سلطنتی، دشمنان قدرتمندی نیز پیدا کرده است. Pheu Thai، یک حزب اپوزیسیون که پیش بینی می شود بیشترین کرسی ها را به دست آورد، ممکن است از ایجاد ائتلاف با حزب پیتا منصرف شود، زیرا می ترسد سیاست های آن، به ویژه سیاست های مربوط به سلطنت، بیش از حد حساس باشد.

نامزدهای نخست وزیری فیو تای، سرتا تاویسین (L) و پائونگ‌ترن شیناواترا، در جریان آخرین رویداد مبارزات انتخاباتی حزب، به هواداران خوش آمد می‌گویند.
نامزدهای نخست وزیری فیو تای، سرتا تاویسین (L) و پائونگ‌ترن شیناواترا، در جریان آخرین رویداد مبارزات انتخاباتی حزب، به هواداران خوش آمد می‌گویند. عکس: Valeria Mongelli/Zuma Press Wire/Shutterstock

سلف حزب «حرکت به جلو»، «آینده رو به جلو»، که صراحتاً خواستار تغییر بود، در سال 2020 پس از حکم دادگاهی که قوانین بودجه را زیر پا گذاشته بود، تعطیل شد. حامیان آن این پرونده را دارای انگیزه سیاسی می دانستند و یکی از محرک های جنبش اعتراضی 2020 بود.

پیتا گفت جای تعجب نیست که برخی با وعده تغییر حرکت رو به جلو مخالفت کنند. «تعریف تغییر این است که برخی برنده خواهند بود و برخی بازنده خواهند بود. اما 99 درصد از سیاست‌های ما سود خواهد برد.»

هفته گذشته شکایتی از پیتا مطرح شد که وی دارای سهام اعلام نشده در یک شرکت رسانه ای است. او هر گونه تخلفی را رد کرده و به آبان نیوز گفته است که این پرونده فقط «سیاست کثیف قدیمی» بوده است.

او گفت: «ما نگران نیستیم. اما افزود: «ما هم بی پروا نیستیم. ما یک تیم حقوقی قوی داریم.»

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

PC سابق Met می گوید که در مورد فلش قاب وین کوزنز اشتباه کرده است | وین کوزنز

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، افسر سابق پلیس مت که …