صد نفر از روستاییان در سوئیس با هشدار کارشناسان درباره وقوع رانش سنگ می گریزند

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

صد نفر از ساکنان کلبه‌ها و مزارع خود را در یک روستای بت‌نشین سوئیسی رها کرده‌اند، زیرا زمین‌شناسان هشدار داده‌اند که ممکن است تن‌ها سنگ در کوه بالای آن‌ها در حال تسلیم شدن باشد.

پیش از اجرای دستور تخلیه در روز جمعه در روستای کوچک برینز در شرق سوئیس که با تهدید فوری رانش سنگ مواجه است، افراد سرگردان وسایل خود را در خودروها، کامیون‌ها و حداقل یک وانت بار بسته‌اند.

مقامات سوئیسی می گویند حدود دو میلیون متر مکعب سنگ در دامنه کوه های آلپ ممکن است به زودی سقوط کند.

فرسایش در طول نسل‌ها دامنه کوه با صورت طاس را سفید، خاکستری و نارنجی با سنگ و خاک آشکار کرده است و چند تخته سنگ قبلاً به لبه روستا در دره سرسبز راه یافته‌اند. یکی به طرز تهدیدآمیزی کنار یک کابین کوچک چوبی نشسته بود.

سروصدای زمین در حال تغییر، ترقه های پراکنده صخره ها که با هم برخورد می کنند، و بقایای درختان مرده و خاک که روز جمعه از نمای کوه به پایین سر می خورد، حس وهم انگیزی را در روستا به ارمغان می آورد و بر ضرورت فزاینده مردم محلی برای خروج از شهر توسط این روستا تاکید می کند. ساعت 6 بعد از ظهر مهلت تعیین شده توسط مقامات.

در اوایل این هفته، مقامات وضعیت هشدار را به “نارنجی” ارتقا دادند، که به این معنی بود که ساکنان باید تخلیه شوند، اما همچنین می توانند در طول روز برای تحویل گرفتن وسایل، در صورت اجازه شرایط، بازگردند.

کریستین گارتمن، یکی از اعضای هیئت مدیریت بحران در شهر آلبولا، که برینز را در شهرداری آن به حساب می‌آورد، گفت: تا عصر جمعه، مقامات هشدار را به “قرمز” رسانده بودند – به این معنی که هیچ بازگشتی در آینده قابل پیش‌بینی مجاز نخواهد بود.

یک زن یک وانت را با یک لاک پشت حیوان خانگی در قفس به نام مکس و سایر وسایل حمل کرد که همسایه ها ماشین ها و کامیون ها را جمع کردند. موانع در جاده‌ها مسدود شده و تابلویی زیر یک چراغ راهنمایی قابل حمل روی آن نوشته شده بود: “خطر شدید ریزش سنگ وقتی قرمز باشد.”

زنی از زوریخ که سال ها تعطیلات خود را در روستای بوکولیک گذرانده بود، حدود 30 متر از سدی در لبه روستا ایستاد تا با نگرانی به دامنه کوه نگاه کند.

برینز با قرن‌ها قدمت در بخش‌های آلمانی‌زبان و رومانش‌زبان منطقه Graubunden شرقی، در جنوب غربی داووس در ارتفاع حدود 1150 متری قرار دارد.

مقامات می گویند که کوه و صخره های روی آن از آخرین عصر یخبندان در حال حرکت بوده اند. اما روز سه‌شنبه، آن‌ها گفتند که اندازه‌گیری‌ها حاکی از «شتاب قوی در یک منطقه بزرگ» در روزهای اخیر است و «حداکثر دو میلیون متر مکعب سنگ در 7 تا 24 روز آینده فرو می‌ریزد یا می‌لغزد».

گارتمن گفت که کارشناسان 60 درصد احتمال می‌دهند که سنگ به تکه‌های کوچک‌تری سقوط کند، که ممکن است به روستا یا دره نرسد. رانش زمین نیز می تواند به آرامی حرکت کند. اما 10 درصد احتمال دارد که توده سنگ ممکن است به پایین بریزد و زندگی، اموال و خود روستا را تهدید کند.

او گفت که ذوب یخچال‌ها بر بی‌ثباتی سنگ‌ها در طول هزاران سال تأثیر گذاشته است، اما ذوب یخچال‌های طبیعی به دلیل تغییرات آب و هوایی «ساخته انسان» در دهه‌های اخیر عاملی نبوده است.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

PC سابق Met می گوید که در مورد فلش قاب وین کوزنز اشتباه کرده است | وین کوزنز

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، افسر سابق پلیس مت که …