بالاخره آزاد شد – فرانسه از دو مرد آزاد شده از زندان ایران استقبال کرد

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

فرانسه از دو مردی که از زندانی در ایران آزاد شده بودند استقبال کرد. یکی پس از گرفتن عکس با هواپیمای بدون سرنشین به مدت سه سال به اتهام جاسوسی و دیگری هفت ماه پیش در حین انجام کار مشاوره ای برای یک شرکت مسافرتی بازداشت شد.

یک شهروند فرانسوی و یک شهروند دیگر دارای تابعیت دوگانه فرانسوی-ایرلندی پس از آزادی از زندان ایران وارد فرانسه شدند. مقامات فرانسوی گفتند آزادی آنها اوج تلاش سخت برای بازگرداندن آنها به خانه بود.

بنجامین بریر و برنارد فیلان که هر دو در زندانی در مشهد در شمال شرق ایران زندانی بودند، در فرودگاه لو بورژه فرود آمدند.

امانوئل مکرون، رئیس جمهور آمریکا در توئیتی نوشت: بالاخره آزاد شد. “این یک آرامش است.”

کاترین کولونا، وزیر امور خارجه فرانسه روز جمعه با حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران، بدون اشاره به جزئیات، گفت‌وگو کرد.

خبرگزاری دولتی ایران، ایرنا، گفت که وزیر فرانسه از ایران برای آزادی این دو نفر تشکر کرده و این اقدام را گامی موثر برای اعتمادسازی خواند.

بریر، 37 ساله، سه سال پیش، در ماه مه 2020، در حین تور، به دلیل عکاسی با پهپاد در منطقه‌ای که دوربین ممنوع بود و در شبکه‌های اجتماعی در مورد روسری‌هایی که زنان باید در ایران داشته باشند، سؤال می‌پرسید، دستگیر شد.

او به اتهام جاسوسی به هشت سال و هشت ماه حبس محکوم شد، سپس گزارش شد که امسال تبرئه شد.

به گزارش روزنامه فرانسوی Le Parisien، فیلان، 64 ساله، که دارای دو تابعیت فرانسوی و ایرلندی است، هفت ماه پیش هنگام بازدید از ایران برای فعالیت های مشاوره ای برای یک شرکت توریستی دستگیر شد.

به گزارش ایرنا، وی در جریان تظاهرات ضد دولتی که پس از مرگ مهسا امینی 22 ساله که به دلیل داشتن حجاب بیش از حد آزاد توسط پلیس اخلاق کشور دستگیر شده بود، بازداشت شد. فیلان به گذراندن بیش از شش سال در زندان محکوم شد.

خواهر فیلان، کارولین، در بیانیه‌ای گفت: «ما نمی‌توانیم به شما بگوییم که تا چه حد خیالمان راحت شده است.

کولونا، روز جمعه در نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا در استکهلم، سوئد، خطاب به همکارانش، به همراه همتای ایرلندی خود، مایکل مارتین، از آزادی دوباره زندانیان خوشحال شد.

مارتین گفت که آزادی این دو زندانی یک تلاش گروهی بود که “در شرایط بسیار چالش برانگیز” انجام شد.

او گفت: «آنها نباید این مصیبت را پشت سر می گذاشتند.

کولونا گفت که به کار دیپلماتیک بیشتری با تهران نیاز است “زیرا متأسفانه تعداد زیادی از افراد بدون دلیل در ایران بازداشت می شوند.” چهار فرانسوی و تعدادی دیگر از شهروندان اروپایی در پشت میله‌های زندان هستند.

این شهروندان فرانسوی شامل سیسیل کوهلر 37 ساله و چاک پاریس 69 ساله هستند که در 7 مه 2022 پس از ملاقات با معلمان معترض ایرانی و شرکت در یک تجمع ضد دولتی دستگیر شدند. فرانسه این دو را به عنوان یکی از مقامات اتحادیه معلمان و شریک زندگی خود در تعطیلات در ایران معرفی کرد.

آزادی گاه به گاه اروپایی ها از زندان های ایران به طور گسترده به عنوان بخشی از یک پیشنهاد بدبینانه و ظریف برای احسان تلقی می شود.

تنش ها بین ایران، فرانسه و دیگر کشورهای اروپایی به مرور زمان و با افزایش ذخایر اورانیوم غنی شده ایران وخیم تر شده است و با سرکوب معترضان ضد دولتی و ضد حجاب توسط تهران تشدید شده است.

وزیر امور خارجه فرانسه در سخنانی به آزادی بریر و فیلان گفت که «می‌فهمید که من نمی‌توانم وارد جزئیات شوم».

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

PC سابق Met می گوید که در مورد فلش قاب وین کوزنز اشتباه کرده است | وین کوزنز

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، افسر سابق پلیس مت که …