حملات هوایی و حملات موشکی همزمان با افزایش تلفات در خشونت‌های غزه

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

حملات هوایی و حملات موشکی در غزه ادامه یافت و اسرائیل جنگجویان جهاد اسلامی بیشتری را همزمان با تشییع جنازه کشته شدگان حملات قبلی هدف قرار داد. اسرائیل در یک هفته خشونت‌های فزاینده که منجر به کشته شدن بیش از 30 نفر شده است، مورد اصابت موشک‌ها قرار گرفته است.

حملات هوایی اسرائیل یک فرمانده ارشد شبه نظامی را در نوار غزه به هلاکت رساند و شبه نظامیان فلسطینی روز جمعه به سمت اورشلیم راکت پرتاب کردند که با وجود تلاش‌ها برای میانجی‌گری آتش‌بس، خشونت‌آمیزترین شعله‌ور در ماه‌ها را تشدید کرد.

بنا بر اعلام وزارت بهداشت فلسطین، حمله هوایی رژیم صهیونیستی بعدازظهر به یک ساختمان مسکونی در شهر غزه منجر به کشته شدن دو فلسطینی شد.

ارتش اسرائیل اعلام کرد که یکی از فرماندهان ارشد جنبش جهاد اسلامی را هدف قرار داده است. جهاد اسلامی تایید کرد که در این حمله هوایی، ایاد الحسنی، یکی از اعضای شورای تصمیم گیری در شاخه مسلح این گروه کشته شد. او ششمین عضو ارشد جهاد اسلامی است که در این دور از درگیری ها کشته می شود.

در اوایل روز، انفجارهای موشکی از غزه، آژیرهای هشدار دهنده را به سمت شمال پایتخت مورد مناقشه اورشلیم – در حدود 77 کیلومتری مرز غزه – فرستاد و آرامش 12 ساعته را شکست که امیدواری را ایجاد کرد که قدرت های منطقه به زودی آتش بس را میانجیگری کنند. .

درگیری‌هایی که از روز سه‌شنبه میان اسرائیل و جهاد اسلامی – دومین گروه شبه‌نظامی بزرگ غزه پس از حاکمان حماس – آغاز شد، دست‌کم 33 فلسطینی از جمله زنان و کودکان و یک پیرمرد 80 ساله را در این نوار به شهادت رساندند. زنی در مرکز اسرائیل که در رسانه های اسرائیلی به نام اینگا اورامیان معرفی شده است.

جاش هاستن، سخنگوی این منطقه گفت، در حالی که جهاد اسلامی حملات موشکی دوربرد خود را افزایش داد، یک پرتابه به یک میدان باز در شهرک اسرائیلی بت عین در جنوب اورشلیم اصابت کرد. ساکنان شهرک های اسرائیلی در نزدیکی از شنیدن صدای انفجار خبر دادند. در داخل اورشلیم، محل قرارگیری مکان‌های مقدس مسیحیت، یهودیت و اسلام، صدای ضربت‌های کسل‌کننده‌ای شنیده می‌شد.

جهاد اسلامی در بیانیه ای اعلام کرد: بمباران بیت المقدس پیامی است. آنچه در اورشلیم اتفاق می افتد از غزه جدا نیست.»

به گفته ارتش، در پاسخ، جنگنده‌های اسرائیلی مواضع نظامی جهاد اسلامی و سکوهای خمپاره‌انداز در سراسر نوار غزه را هدف قرار دادند.

دفتر نخست وزیر بنیامین نتانیاهو گفت که او در حال انجام یک ارزیابی امنیتی برای دریافت پاسخ بیشتر است. او در توییتی نوشت: «ما ادامه می دهیم.

ارتش اسرائیل از ساکنان ساکن در 40 کیلومتری مرز غزه خواست تا عصر شنبه در نزدیکی پناهگاه های بمب بمانند و تجمعات عمومی را محدود کنند. همه رویدادهای بزرگ، از جمله اعتراض هفتگی شنبه علیه طرح‌های تفرقه‌انگیز دولت برای بازنگری در قوه قضاییه، لغو شد.

آژیرهایی که روز جمعه در نزدیکی اورشلیم ناله می‌کردند، تا حدودی به بهار 2021 برمی‌گردد، زمانی که حماس موشک‌هایی به سمت شهر شلیک کرد که به آغاز جنگ خونین 11 روزه غزه کمک کرد. در آن زمان، این گروه شبه‌نظامی از راهپیمایی تحریک‌آمیز راست افراطی در محله‌های فلسطینی‌نشین بیت‌المقدس به عنوان یکی از دلایل شلیک موشک‌های خود به همراه آوارگی فلسطینی‌ها از شرق شهر یاد کرد.

پلیس اسرائیل گفت که اجازه خواهد داد همان رژه ملی گرایان یهودی – که به منظور جشن گرفتن تصرف بیت المقدس شرقی توسط اسرائیل – پنجشنبه آینده برگزار شود.

از روز سه‌شنبه، حملات اسرائیل پنج تن از شخصیت‌های ارشد جهاد اسلامی را کشته و دست‌کم ۲۱۵ هدف را در غزه، از جمله سایت‌های پرتاب موشک و شبه‌نظامیانی که برای استفاده از آن‌ها آماده می‌شوند، هدف قرار داده است. جهاد اسلامی با شلیک بیش از 900 راکت به سمت بخش‌های پرجمعیت اسرائیل تلافی کرده است.

وزارت مسکن غزه گزارش داد بمب‌ها و گلوله‌های اسرائیل 47 واحد مسکونی را ویران کرده و به 19 واحد مسکونی آسیب وارد کرده است که غیرقابل سکونت بودند و 165 فلسطینی بی خانمان شدند. علاوه بر این، نزدیک به 300 خانه آسیب دیده اند.

فلسطینیان روز جمعه لاشه های جنگ را بررسی کردند.

بلال بشیر، یک فلسطینی ساکن دیرالبلاح در مرکز غزه که خانه خانوادگی اش در حمله هوایی اواخر پنجشنبه به تلی از آوار تبدیل شد، گفت: «رویایی که ما برای فرزندانمان، برای پسرانمان ساختیم، به پایان رسیده است». او گفت که او، دختران خردسال و پسر دو هفته‌اش در انفجار رعد و برق کشته می‌شدند.

او در حالی که عروسک‌ها و پتوهای فرزندانش را از دهانه بمب بیرون می‌کشید، افزود: «از اینکه خانه‌مان هدف قرار گرفت شوکه شدیم».

به گفته وزارت بهداشت فلسطین، کشته شدگان فلسطینی شامل شش کودک و چهار زن هستند. به گفته ارتش اسرائیل و مرکز حقوق بشر فلسطین، دو تن از این کودکان بر اثر شلیک موشک های مظنون به اشتباه فلسطینی کشته شدند. بیش از 100 فلسطینی زخمی شده اند.

مرگ غیرنظامیان با محکومیت جهان عرب و نگرانی از سوی ایالات متحده و اروپا مواجه شده است. اسرائیل در چهار جنگ گذشته خود علیه حماس به دلیل تلفات بالای غیرنظامیان و استفاده از تسلیحات سنگین علیه حماس بارها با اتهامات جنایات جنگی روبرو شده است. اسرائیل نیز به نوبه خود مدعی است که گروه های شبه نظامی فلسطینی با جنگیدن در میان خود از غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی استفاده می کنند.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

بازی های برگشت نیمه نهایی لیگ اروپا و لیگ کنفرانس اروپا – زنده | لیگ اروپا

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، اتفاقات کلیدی فقط رویدادهای کلیدی را …