رئیس جمهور اسلواکی پس از ماه ها بحران، دولت جدید «غیرحزبی» را منصوب کرد

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

در نتیجه بحران سیاسی طولانی مدت در این کشور، رئیس جمهور اسلواکی زوزانا چاپوتووا دولتی متشکل از کارشناسان و نه سیاستمداران را برای اداره کشور منصوب کرده است.

رئیس جمهور پس از آنکه مجبور شد کنار بایستد و شاهد مشاجره وزیران یکی پس از دیگری باشد و شخصیت های متضاد آنها ماه ها فعالیت سیاسی در اسلواکی را متوقف کنند. زوزانا چاپوتووا تصمیم گرفته است که وظیفه ایجاد ثبات در کشور را به دست خود بگیرد.

روز جمعه، چاپوتووا منصوبان خود را برای یک دولت موقت کاملاً جدید، متشکل از متخصصان در حوزه های مربوطه و بدون هیچ وزیری از احزاب سیاسی معرفی کرد.

او با توجه به تصمیم خود مبنی بر کنار گذاشتن حرفه خود در جامعه مدنی و رئیس جمهور شدن، از مردم اسلواکی خواست که ذهنی باز داشته باشند و از فداکاری عظیمی که منصوبان جدید در سمت سرپرستی با کنار گذاشتن مناصب غیرسیاسی خود انجام دادند قدردانی کنند. برای ورود به دولت

“من به خوبی می دانم که چنین تصمیمی چقدر دشوار است و چقدر عمیقاً در زندگی شخصی تداخل دارد. افرادی که به دنبال آن هستند از من تشکر و احترام می کنند. بیایید به آنها فرصت دهیم، بیایید پیشاپیش آنها را بر اساس تصمیم قضاوت و محکوم نکنیم. رئیس جمهور روز جمعه گفت: دروغ های هدفمندی که قطعاً کشف خواهند شد.

دولت موقت که از دسامبر در قدرت بود، هفته گذشته زمانی که نخست وزیر موقت ادوارد هگر نیز پیشنهاد استعفای خود را داد، از هم پاشید.

چاپوتووا – اولین رئیس‌جمهور زن اسلواکی که از حمایت بالایی در میان متحدان غربی برخوردار است – به جای او، یک دولت خبره به ریاست Ľudovít Ódor را انتخاب کرد که تا آن زمان معاون بانک ملی اسلواکی بود.

گریگوریج مسژنیکوف، رئیس مؤسسه امور عمومی در براتیسلاوا، به یورونیوز گفت: «رئیس‌جمهور گفت که اگر احساس کند دولت در حال شکست است، وارد کار خواهد شد و یک کابینه متخصص را منصوب خواهد کرد.

رئیس جمهور اکنون بخشی از دولت اجرایی است و دولت با زوزانا چاپوتووا حکومت خواهد کرد.

برای اولین بار، اسلواکی دارای کابینه دولتی متشکل از کارشناسان – یا تکنوکرات ها – بدون وابستگی حزبی خواهد بود. این “دولت کارشناسان” قرار است در 15 مه مأموریت خود را آغاز کند.

چرا اسلواکی درگیر یک بحران سیاسی شده است؟

در اوایل سال 2020، زمانی که حزب پوپولیست چپگرای SMER-SD نخست وزیر سابق رابرت فیکو در انتخابات پارلمانی از قدرت برکنار شد، کشور نفس راحتی کشید.

فیکو به خاطر رابطه جنگجویانه اش با رسانه ها در کشور، چندین رسوایی فساد، و اتهامات سوء استفاده گسترده از قدرت شهرت داشت.

پس از قتل روزنامه‌نگار تحقیقی یان کوسیاک و نامزدش مارتینا کوشنیرووا، محبوبیت او به سرعت کاهش یافت. کوچیاک در حال تحقیق در مورد کلاهبرداری مالیاتی در میان همکاران دولت اسلواکی و ارتباطات سیاسی احتمالی با سندیکای جرایم سازمان یافته ایتالیایی «ندرانگتا» بود.

در مارس 2020، ائتلافی از احزاب محافظه‌کار، راست‌گرا، لیبرال و راست میانه به رهبری نخست‌وزیر ایگور ماتوویچ، دولت جدید را تشکیل دادند. در حالی که این یک ائتلاف ناآرام بود، آنها با کمپین های مربوطه خود متحد شدند و قول دادند که جایگزینی برای فیکو باشند.

با این حال، دولت تقریباً یک سال بعد در سال 2021 سقوط کرد، زمانی که اخباری به بیرون درز کرد که آنها یک قرارداد محرمانه برای دریافت واکسن روسی اسپوتنیک V امضا کردند. از انتخابات با یک تغییر سازمان جلوگیری شد، یعنی زمانی که معاون ماتوویچ در حزب OL’aNO، ادوارد هگر، نخست وزیر جدید شد.

در پاییز 2022، حزب آزادی و همبستگی (SaS) ائتلاف حاکم را به دلیل اختلاف با ماتوویچ – که در این بین وزیر دارایی شده بود – بر سر مدیریت بحران انرژی ترک کرد.

SaS خواستار تهیه پیش نویس توافقنامه ائتلافی جدید و کناره گیری ایگور ماتوویچ از سمت خود شد. وقتی این شرایط برآورده نشد، SaS به مخالفان پیوست.

دولت هگر اکثریت خود را از دست داد و در ماه دسامبر، رای عدم اعتماد نیز توسط آزادی و همبستگی ارائه شد، ضربه نهایی را وارد کرد و راه را برای انتخابات زودهنگام هموار کرد.

مسژنیکوف گفت: «دو دلیل وجود دارد که دولت سال گذشته از هم پاشید. اولی به دلیل اختلافات ایدئولوژیک احزاب از جمله لیبرال ها، محافظه کاران و حتی احزاب مرتجع و آزادیخواه بود. آنها موافق اجرای برنامه مشترک هستند، اما یک حزب از انجام این کار خودداری کرد و آن را به یک ائتلاف نامنسجم تبدیل کرد.

اما مسئله بزرگتر روابط شخصی بین این رهبران بود، به ویژه ناتوانی ماتوویچ، اولین نخست وزیر، در همکاری با شرکای سیاسی. او در اختراع سیاسی خود مطلقاً نامحدود بود، او چیزهایی را پیشنهاد کرد که مسائلی را در داخل ائتلاف برانگیخت و با سایر شرکای دولتی دشمنی داشت.

ریچارد سولیک، رهبر آزادی و همبستگی، و «خصومت‌های شخصی او موانعی بر سر راه تداوم دولت مشترک بودند» که مزژنیکوف گفت که در نهایت مهم‌تر از تناقضات در پیشنهادات سیاسی بود.

خروج وزرا

اما بحران به اینجا ختم نمی شود. هگر سرپرست شد و قرار بود به کشور کمک کند تا به راحتی به انتخابات در اواخر سال 2023 منتقل شود، به ویژه با توجه به اینکه اسلواکی همچنان نقش مهمی در تامین تسلیحات به اوکراین ایفا می کند.

هفته گذشته، ساموئل ولچان، وزیر کشاورزی، پس از اینکه علنی شد که شرکت شخصی وی، Reko Recycling، کمک هزینه اتحادیه اروپا را از وزارت محیط زیست دریافت کرده است، استعفا داد. یک روز پس از او وزیر امور خارجه استعفا داد.

در این مرحله، دولت قبلاً یک وزیر دارایی را از دست داده بود – ماتوویچ در دسامبر توسط چاپوتووا از سمت خود برکنار شد تا بودجه سال 2023 تصویب شود. همچنین وزیر بهداشت اوایل اسفندماه استعفا داده بود.

مسژنیکوف گفت: “طبق قانون، جایگزینی آنها با وزرای جدید غیرممکن است، بنابراین نخست وزیر مسئول این سمت های از دست رفته بود.”

اساساً، هگر با دو پست خالی وزیری قبل از اینکه هفته گذشته دو وزیر دیگر را از دست بدهد، پست نخست وزیری موقت را دستکاری می کرد.

بنابراین نخست وزیر باید مسئولیت دو سمت دیگر را بر عهده بگیرد. ممکن است به این معنا که وزرای امور خارجه در این سمت ها فعالیت کنند، اما اساساً دولت را ناکارآمد کرد.»

در آن زمان بود که هگر بالاخره خودش را رد کرد و چاپوتووا وارد عمل شد تا کل دولت را پاکسازی کند.

در هرج و مرج، روکش نقره ای

به نظر می رسد که نخست وزیر جدید Ľudovít Ódor امیدوار کننده ترین این دسته باشد. این بانکدار آرام و ملایم به طور گسترده به عنوان یکی از شناخته شده ترین اقتصاددانان اسلواکی در نظر گرفته می شود.

اودور اقتصاددان خوبی است، او معاون فرماندار ملی نانک و نویسنده نشریات مشهور در زمینه اقتصاد است. بنابراین او یک سیاست گذار معمولی است که دارای سمت های مدیریتی و نه سیاسی است.

هنگامی که او در هفته آینده سمت خود را به دست گرفت، اودور اولین نخست وزیر مجارستانی در تاریخ این کشور خواهد بود. مجارستان های اسلواکی با حدود 9 درصد، بزرگترین اقلیت این کشور هستند.

با این حال، Ódor در محافل جریان اصلی نسبتا ناشناخته است. نظرسنجی اخیر نشان داد که بیش از 70 درصد از جمعیت اسلواکی نمی دانند او کیست.

مسژنیکوف می‌افزاید: «انتظار من این است که در چند ماه آینده، ادور به قابل اعتمادترین و محبوب‌ترین سیاستمدار کشور تبدیل شود».

دولت موقت جدید پس از به قدرت رسیدن هفته آینده، یک دوره یک ماهه دارد که طی آن باید برنامه یا «مانیفست» خود را به تصویب مجلس برساند.

در حالی که رای گیری می تواند به هر دو صورت انجام شود، در این دوره، قوانین اسلواکی امتیازات ویژه ای را برای آنها تضمین می کند که آنها را از یک دولت موقت متوسط ​​برای آن یک ماه قدرتمندتر می کند.

این به این معنی است که آنها می توانند به چیزی که به عنوان عقب مانده از حدود 250 قانونگذار که به دلیل بحران سیاسی کنار گذاشته شده اند، رأی دهند یا حرکت کنند.

مسژنیکوف نتیجه می گیرد: «این دولت متخصص، اگر باهوش باشد، می تواند از این زمان برای ایجاد تغییرات بسیار مهم استفاده کند.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

بازی های برگشت نیمه نهایی لیگ اروپا و لیگ کنفرانس اروپا – زنده | لیگ اروپا

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، اتفاقات کلیدی فقط رویدادهای کلیدی را …