سوال 64 میلیون رای دهنده: چه کسی در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه برنده خواهد شد؟

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

ترک‌ها روز یکشنبه در انتخابات ریاست‌جمهوری و پارلمانی به پای صندوق‌های رای می‌روند. سه نامزد در رقابت های ریاست جمهوری باقی مانده اند.

ترکیه روز یکشنبه به سمت انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی پیش می رود.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، که در دو دهه گذشته بر سیاست ترکیه تسلط داشته است، هرگز در برابر چالش مخالفان آسیب پذیرتر ظاهر نشده است.

اردوغان کنترل خود را بر قدرت سخت تر کرده و کشور را به سمت حکومت استبدادی فزاینده سوق داده است. اما بر اساس نظرسنجی ها، او پس از کمال کیلیچداراوغلو – نامزد مشترک اپوزیسیون متحدی که قول داده است دموکراسی را بازگرداند – عقب است.

انتخابات در بحبوحه رکود اقتصادی فلج کننده و تورم بالا و همچنین زلزله فاجعه بار در فوریه برگزار می شود.

اردوغان و کیلیچداراوغلو نامزدهای پیشتاز در رقابت های انتخابات ریاست جمهوری هستند. یک نامزد روز پنجشنبه کنار رفت و این انتخابات را به رقابتی سه جانبه تبدیل کرد.

اگر هیچ یک از نامزدها بیش از 50 درصد آرا را در انتخابات ریاست جمهوری روز یکشنبه کسب نکنند، دور دوم بین دو نامزدی که بیشترین آرا را به دست آورده اند در 28 می برگزار می شود.

RECEP TAYYIP ERDOGAN

این سیاستمدار قدرتمند 69 ساله که در دو دهه گذشته به عنوان نخست وزیر و رئیس جمهور به راحتی در پنج انتخابات پیروز شده بود، به دنبال سومین دوره متوالی ریاست جمهوری است.

با این حال، انتخابات روز یکشنبه، سخت ترین چالش انتخاباتی او تاکنون است. رئیس‌جمهور فعلی، که در طول 20 سال ریاست‌جمهوری قدرت زیادی را در دستان خود متمرکز کرده است، در بحبوحه آشفتگی اقتصادی و تورم سرسام‌آور که به دلیل سوءمدیریت وی در اقتصاد نسبت داده می‌شود، شاهد کاهش محبوبیت خود بوده است.

زمین لرزه قدرتمندی که بخش هایی از جنوب ترکیه را ویران کرد و بیش از 50000 کشته بر جای گذاشت، ناکامی دولت او را در آماده سازی این کشور زلزله خیز در برابر چنین فاجعه بزرگی آشکار کرد و چهره او را به عنوان یک رهبر قدرتمند متزلزل کرد.

رئیس جمهور با تاکید بر سابقه دولت خود در ساخت زیرساخت ها قول داده است که منطقه ویران شده زلزله را در یک سال بازسازی کند.

اردوغان که رهبری حزب حاکم محافظه‌کار و مذهبی عدالت و توسعه را بر عهده دارد، با دو حزب ملی‌گرا، یک حزب چپ کوچک و یک حزب اسلام‌گرا ائتلاف کرده است. او همچنین از حمایت بیرونی یک حزب جنجالی کرد-اسلامی با ارتباط ادعایی با یک سازمان منحل شده که با یک سری قتل های وحشتناک در دهه 1990 مرتبط بود، برخوردار است.

KEMAL KILICDAROGLU

این سیاستمدار 74 ساله از سال 2010 رهبری اپوزیسیون اصلی چپ میانه و طرفدار سکولار ترکیه، حزب جمهوری خواه خلق یا CHP را بر عهده داشته است.

اتحاد ملت او شامل یک حزب راست میانه، یک حزب ملی گرا، یک حزب اسلام گرا و دو حزبی است که از حزب حاکم اردوغان جدا شده اند.

این ائتلاف به دنبال برکناری اردوغان و بازگرداندن ترکیه به یک “سیستم پارلمانی قوی” با کنترل و تعادل قوی با از بین بردن سیستم ریاست جمهوری است که رهبر ترکیه با همه پرسی در سال 2017 معرفی کرد. ائتلاف همچنین وعده افزایش حقوق و آزادی ها و بازگشت به شرایط متعارف را داده است. سیاست های اقتصادی.

نامزدی قلیچداراوغلو توسط رهبران پنج حزب دیگر در این ائتلاف – معروف به اتحاد ملت – که در صورت پیروزی قلیچداراوغلو به عنوان معاون رئیس جمهور خدمت می کنند، حمایت می شود. شهرداران محبوب استانبول و آنکارا که از طرف او کمپین تبلیغاتی کرده اند، احتمالاً پست های معاونت ریاست جمهوری را نیز دریافت خواهند کرد. قلیچداراوغلو همچنین از حمایت یک حزب طرفدار کردها برخوردار است که در حال حاضر دومین حزب بزرگ مخالف ترکیه است.

سینان اوگان

این سیاستمدار ناسیونالیست 55 ساله که در رقابت های ریاست جمهوری یک فرد خارجی به حساب می آید، یک دانشگاهی سابق و متخصص روسیه و منطقه قفقاز است.

نامزدی او توسط احزاب کوچک راست از جمله حزب پیروزی ضد مهاجرت که به دنبال بازگرداندن پناهندگان سوری است، حمایت می شود. خود اوگان در یک مصاحبه تلویزیونی گفته است که در صورت انتخاب شدن، در صورت لزوم به بازگرداندن سوری‌ها «به زور» فکر می‌کند.

او یکی از نمایندگان پارلمان ترکیه از حزب ملی گرای اصلی ترکیه بود و برای رهبری آن تلاش ناموفقی انجام داد. او از حزب اخراج شد اما قبل از جدا شدن از جنبش به دلیل اختلافات سیاسی، از جمله تصمیم ملی گرایان برای پیوستن به ائتلاف با حزب اردوغان، توانست دوباره به آن بپیوندد.

MUHARREM INCE

رهبر 58 ساله حزب چپ میانه، طرفدار سکولار و ناسیونالیست میهن، روز پنجشنبه، ساعاتی پس از آنکه یک سازمان معتبر نظرسنجی کاهش قابل توجهی در محبوبیت وی نشان داد، از رقابت کنار کشید.

اینس همچنان در برگه رای خواهد بود و آرایی که او در رای گیری در خارج از کشور که این هفته به پایان رسید دریافت کرد همچنان شمارش خواهد شد.

این سیاستمدار آتشین به دلیل تقسیم آرای ائتلاف ملت ضد اردوغان و احتمالاً مجبور کردن انتخابات ریاست جمهوری به دور دوم دور دوم مورد انتقاد قرار گرفته است.

اینس قبلاً در انتخابات ریاست‌جمهوری سال 2018 با انتخابات ریاست‌جمهوری CHP رقابت کرد و حدود 30 درصد آرا را به دست آورد اما بعداً از حزب جدا شد. معلم سابق فیزیک به دلیل ناپدید شدن در شب انتخابات و قبول شکست در پیامی در واتس اپ به خبرنگاری مورد انتقاد قرار گرفت.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

بازی های برگشت نیمه نهایی لیگ اروپا و لیگ کنفرانس اروپا – زنده | لیگ اروپا

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، اتفاقات کلیدی فقط رویدادهای کلیدی را …