عمران خان در پرونده فساد مالی وثیقه داده شد و اطمینان یافت که دوباره بازداشت نخواهد شد | عمران خان

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

یک دادگاه به عمران خان، نخست وزیر سابق پاکستان در یک پرونده فساد مالی به مدت دو هفته وثیقه اعطا کرد و دستور داد تا روز دوشنبه از او در برابر هر گونه اتهامی محافظت شود، زیرا نگرانی ها مبنی بر اینکه وی بلافاصله پس از آزادی مجددا بازداشت شود.

در حالی که خان در جلسه دادگاه عالی اسلام آباد روز جمعه برای درخواست وثیقه در چندین پرونده حضور یافت، تدابیر شدیدی در نظر گرفته شد. وی پس از دستگیری نزدیک به 100 افسر شبه نظامی در محوطه دادگاه از روز سه شنبه در بازداشت پلیس به سر می برد.

با خشم دولت، خان در روز پنجشنبه هنگامی که دادگاه عالی حکم داد که نحوه دستگیری وی در محوطه دادگاه غیرقانونی است، تخفیف یافت و به وی دستور داد تا از دادگاه عالی درخواست وثیقه کند. او یک شب در مهمانسرای پلیس اقامت داشت اما دیگر بازداشتی نبود.

روز جمعه، قضات دادگاه عالی اسلام آباد در پرونده القادر، که شامل اتهامات مربوط به انتقال غیرقانونی زمین است، رسماً به خان وثیقه دو هفته ای اعطا کردند. قاضی همچنین در سه پرونده دیگر به خان وثیقه اعطا کرد و مقامات را تا روز دوشنبه از دستگیری خان در هر موردی در سراسر کشور منع کرد.

خان به دلیل نگرانی‌های امنیتی پس از شلیک گلوله‌ها به بیرون، تا اواخر عصر جمعه در دادگاه نگهداری شد. او قصد داشت به خانه خود در لاهور بازگردد.

خان و وکیلش ابراز نگرانی کرده بودند که او در رابطه با ده ها پرونده دیگری که با آن مواجه است با بازداشت مجدد روبرو شده است. خان در راه ورود به دادگاه به رسانه‌های محلی گفت: «100 درصد نگرانم که دوباره دستگیر شوم». او گفت که اگر دوباره دستگیر شود، چرخه خشونت ادامه خواهد داشت.

وکیل خان، بابر اعوان، ادعا کرد که پلیس لاهور و پنجاب برای دستگیری خان به دادگاه عالی اسلام آباد سفر کرده اند. «پس چرا آنها برای دستگیری عمران اینقدر سرسخت هستند؟ اجازه دهید به شما بگویم، هرگونه تلاش برای دستگیری مجدد عمران خلاف قانون اساسی خواهد بود.

دولت به رهبری نخست وزیر، شهباز شریف، دادگاه عالی را به “نفاق” در مورد حکم خود متهم کرد و گفت که رهبران حزب تحریک انصاف پاکستان “کشور را به سمت ویرانی سوق می دهند”.

رعنا سناالله وزیر داخله تصریح کرد که خان علیرغم دستورات دادگاه از دستگیری در امان نیست. او گفت: «ما تلاش خواهیم کرد تا وثیقه او را باطل کنیم. و اگر در مواردی به او وثیقه داده شود و مواردی همچنان باقی بماند، قطعاً او را دستگیر خواهیم کرد.»

مولانا فضل الرحمن، رئیس جنبش دموکراتیک پاکستان (PDM) – ائتلاف سیاسی که در زمان شریف بر پاکستان حکومت می کند – دادگاه عالی را به “حمایت از تروریسم” در اعطای تسهیلات به خان متهم کرد.

سرکوب اعضای حزب تحریک انصاف در ساعات اولیه روز جمعه در حالی ادامه یافت که دو تن از رهبران ارشد دیگر به نام های یاسمین رشید و شیرین مزاری در لاهور و اسلام آباد دستگیر شدند و مجموع رهبران بازداشت شده تحریک انصاف به هفت تن رسید.

خان تمامی اتهامات علیه خود را با انگیزه سیاسی رد کرده است. محبوبیت او از زمانی که در آوریل سال گذشته از قدرت برکنار شد، افزایش یافت و ارتش قدرتمند کشور که زمانی متحد نزدیک او بود، به سازماندهی سقوط او و رهبران ارشد نظامی به تلاش برای ترور او متهم شد.

از آنجایی که تعداد پرونده ها علیه او افزایش یافته بود، دستگیری خان برای ماه ها محتمل به نظر می رسید. او قبلاً موفق شده بود از یک تلاش پلیس برای بازداشت او در ماه مارس فرار کند.

خان که روز جمعه در دادگاه صحبت می کرد، با اشاره به عاصم منیر احمد که به تازگی منصوب شده بود، ژنرالی که خان با او رابطه بسیار نامناسبی داشت، گفت که نبرد او با کل دستگاه نظامی نبود، بلکه با “یک نفر، فرمانده ارتش” بود. نخست وزیر بود

صدها تن در تظاهرات پاکستان پس از دستگیری عمران خان بازداشت شدند – ویدئو

اعتراضات خشونت‌آمیز که این هفته در سراسر کشور آغاز شد، پس از حکم دادگاه عالی تا حد زیادی کاهش یافت، اما ارتش همچنان در خیابان‌ها حضور داشت و قانون اضطراری برای جلوگیری از تجمعات توسط پلیس در پایتخت وضع شد. بیش از 2000 نفر دستگیر شده اند و اینترنت تلفن همراه در سراسر کشور تا پایان روز جمعه قطع شد.

نصرت جاوید، یک تحلیلگر ارشد، گفت که در حالی که به نظر می رسید خان پس از حمایت دادگاه از دستگیری “شکست ناپذیر” است، او هشدار داد که نخست وزیر سابق در مقابله با ارتش قدرتمند پاکستان، به ویژه ارتش، با یک نبرد دشوار روبرو شده است. رئیس. جاوید گفت: «در شرایط تاریخی پاکستان، تصور پیروزی عمران خان بر فرمانده ارتش برای من دشوار است.

حماد ازهر، یکی از مقامات ارشد حزب تحریک انصاف گفت: «عمران خان این پیام را داده است که تلاش برای دستگیری مجدد او انجام می‌شود و او می‌خواهد که کل کشور به اعتراض مسالمت‌آمیز بروند.»

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

PC سابق Met می گوید که در مورد فلش قاب وین کوزنز اشتباه کرده است | وین کوزنز

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، افسر سابق پلیس مت که …