کانادا: دمای شدید «گنبد گرمایی» آتش‌سوزی‌های جنگلی را تشدید می‌کند | کانادا

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

غرب کانادا در حال آماده شدن برای سیستم آب و هوایی «گنبد گرما» است که دما را در آخر هفته به رکوردهای جدیدی خواهد رساند و احتمالاً آتش‌سوزی‌های جنگلی را که قبلاً ده‌ها هزار نفر را آواره کرده‌اند، تشدید می‌کند.

هفتاد و پنج آتش سوزی فعال روز پنجشنبه در آلبرتا سوختند که 23 مورد آن غیرقابل کنترل اعلام شد. در برخی مناطق، تولید نفت و گاز، که معمولاً در برابر تعطیلی های ناشی از آب و هوا مقاومت می کند، برای مدت کوتاهی متوقف شد.

کریستی تاکر، سخنگوی آلبرتا وایلدفایر، گفت روز جمعه، آتش نشانان استان و اعضای ارتش کانادا برای جلوگیری از “بزرگ و قدرتمند شدن بیش از حد آتش” تلاش می کردند.

مدت کوتاهی از هوای خنک و باران به فرونشاندن برخی از شعله‌ها کمک کرد، اما مقامات به دقت مراقب خواهند بود تا ببینند چگونه بادها با شرایط گرم‌تر تعامل می‌کنند.

مطمئناً شرایطی که در چند روز اخیر دیده‌ایم کمک قابل توجهی کرده است و ما شاهد فعالیت کم آتش بوده‌ایم، به این معنی که ما توانسته‌ایم [some] تاکر به خبرنگاران گفت: پیشرفت در این زمینه. اما وزش باد تأثیر قابل توجهی بر آتش‌سوزی خواهد داشت و این همان چیزی است که می‌تواند یکی از آن شروع‌های کوچک‌تر جدید را خیلی سریع به آتش‌سوزی بزرگ‌تر تبدیل کند.»

جفری براردلی، هواشناس اهل فلوریدا به آبان نیوز گفت پیش بینی های اخیر سیستم فشار بالاتری را نشان می‌دهد که بر فراز چمنزارهای کانادا در حال توسعه است که «قوی‌تر از هر چیزی است که ما دیده‌ایم» از زمان شروع رکوردها در چهار دهه پیش.

او در ایمیلی گفت: «یک «گنبد گرمایی» مانند این یک اتفاق بسیار نادر در این زمان از سال در این بخش از جهان است. از نظر تاریخی و آماری، این اتفاق نادرتر از یک رویداد 1 در 1000 سال است.

براردلی گفت که آب و هوای منطقه اکنون گرمتر از دهه های گذشته است، به این معنی که احتمال وقوع این رویدادهای نادر در سال های آینده بیشتر خواهد شد.

علیرغم شدت موج گرما در سال 2021 که بیش از 600 نفر را در بریتیش کلمبیا کشت و باعث مرگ دسته جمعی جانداران دریایی شد، با توجه به دمای خنک تر در شب، بعید است که سیستم آب و هوای فعلی منجر به تلفات گسترده شود.

با این حال، در برخی از مناطق بریتیش کلمبیا، آلبرتا، ساسکاچوان، واشنگتن، اورگان و آیداهو، دمای هوا احتمالا بیش از 15 درجه سانتیگراد بیش از هنجارهای تاریخی خواهد بود.

یک مطالعه اخیر از Climate Central نشان داد که “گنبد گرمایی” آینده “اثرانگشت واضح تغییرات آب و هوا” است و احتمال رکوردشکنی دما را پنج برابر بیشتر کرده است.

دمای فصل بهار در این منطقه در سال‌های اخیر خشک‌تر و گرم‌تر از حد معمول بوده است و شروع فصل آتش‌سوزی را زودتر و زودتر آغاز کرده است. اما با بیش از 410000 هکتار جنگل سوزانده شده از ژانویه – بیش از دو برابر مقداری که معمولاً در یک فصل سوخته است.

آلبرتا بیش از 6500 درخواست برای کمک مالی اضطراری دیده و نزدیک به 2 میلیون دلار کانادا پرداخت کرده است. 16470 نفر در سراسر استان آواره هستند.

جوامع بومی روستایی اغلب در خط مقدم تغییرات آب و هوایی قرار دارند و در آتش سوزی های اخیر بیشترین آسیب را دیده اند. در Sturgeon Lake Cree Nation، 45 ساختمان از جمله مرکز سالمندان جامعه، سوخته است. نه کشور اول در آلبرتا همچنان در معرض خطر آتش سوزی قرار دارند و بیش از 2000 نفر را مجبور به ترک خانه های خود کرده است.

“آتش خاموش نمی شود. ما برای تمام این قرن خواهیم سوخت. جان ویلانت، نویسنده کتاب، می‌گوید: «ما در حال تغییر رژیم جهانی هستیم و یک سری چیزها آتش می‌گیرند، و دوباره آتش می‌گیرند، تا زمانی که چیزی جدید در آنجا رشد کند، چیز متفاوتی در آنجا رشد کند یا چیزی در آنجا رشد نکند.» کتاب آب و هوای آتش

«این یک تغییر جهانی است. این یک تغییر دورانی است و ما اتفاقاً برای آن زنده ایم.»

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

بازی های برگشت نیمه نهایی لیگ اروپا و لیگ کنفرانس اروپا – زنده | لیگ اروپا

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، اتفاقات کلیدی فقط رویدادهای کلیدی را …