فرماندار کانزاس اقداماتی را برای کمک به مراکز ضد سقط جنین و محدود کردن قدرت مقامات بهداشتی وتو می کند

به گزارش دپارتمان اخبار پزشکی پایگاه خبری آبان نیوز ،

TOPEKA، کان. فرماندار دموکرات ایالت کانزاس روز جمعه قوانین جمهوری خواه را که به مراکز بارداری ضد سقط جنین کمک مالی می کرد و از ممنوعیت تجمعات عمومی یا دستور منزوی شدن افراد مبتلا به افراد مبتلا با شیوع بیماری های واگیر جلوگیری می کرد، وتو کرد.

این دو اقدام بخشی از موجی از سیاست‌های محافظه‌کارانه بود که توسط قانون‌گذاران ایالتی تحت کنترل جمهوری‌خواهان در سال جاری تصویب شد، از جمله مواردی که در کانزاس لغو حقوق تراجنسیتی‌ها و ایجاد محدودیت‌های جدید برای ارائه‌دهندگان سقط جنین. اما دو وتوی فرماندار لورا کلی پابرجا خواهند ماند زیرا قانونگذاران برای سال جاری به تعویق انداخته اند و هر گونه تلاش برای لغو آنها را ممنوع کرده اند.

این اقدام ضد سقط جنین تا 10 میلیون دلار در سال اعتبار مالیات بر درآمد ایالتی جدید به اهداکنندگان بیش از 50 مرکز در سراسر ایالت اعطا می کرد که مشاوره رایگان، کلاس ها، لوازم و سایر خدمات را به افراد باردار و والدین تازه وارد ارائه می کنند تا از آنها جلوگیری کند. سقط جنین قانونگذاران آن را در یک لایحه مالیاتی گسترده گنجانده اند که شامل افزایش اعتبارات مالیاتی موجود برای هزینه های پذیرش و خرید از مشاغلی است که کارگران معلول را استخدام می کنند. کلی کل لایحه را وتو کرد.

قانونگذاران جمهوری خواه علیرغم رأی قاطع ایالتی در آگوست 2022 که حقوق سقط جنین را تأیید کرد، امسال اقدامات ضد سقط جنین را دنبال کردند. مخالفان سقط جنین استدلال کردند که این رای مانع محدودیت‌های «معقول» و سایر اقدامات نمی‌شود، در حالی که دموکرات‌ها استدلال می‌کردند که قانون‌گذاران جمهوری‌خواه در حال شکستن ایمان به رأی‌دهندگان هستند.

کلی از حقوق سقط جنین حمایت می کند و سال گذشته با اختلاف اندکی در انتخابات مجدد پیروز شد. او ماه گذشته 2 میلیون دلار در بودجه دولتی بعدی برای کمک مستقیم به مراکز را وتو کرد، اما قانونگذار این اقدام را نادیده گرفت.

در آخرین پیام وتوی خود، کلی به هیچ ماده ای در لایحه مالیاتی اشاره نکرد، اما گفت که در کنار هم بودن این همه پیشنهاد، «تفکیک بد از خوب غیرممکن است».

در وتوی کمک های مستقیم به مراکز ضد سقط جنین در ماه گذشته، کلی آنها را “بسیار غیرقانونی” خواند و گفت: “این یک رویکرد مبتنی بر شواهد یا حتی یک روش موثر برای جلوگیری از بارداری های برنامه ریزی نشده نیست.”

مخالفان سقط جنین استدلال می کردند که ارائه کمک های مالی به مراکز آنها کمک می کند تا اطمینان حاصل شود که افرادی که با حاملگی های برنامه ریزی نشده روبرو هستند، اگر در مورد سقط جنین مطمئن نیستند، جایگزین های خوبی داشته باشند.

دن هاوکینز، رئیس مجلس نمایندگان، جمهوری‌خواه ویچیتا، در بیانیه‌ای کلی را به “سوگیری سیاسی علیه کمک به مادران آسیب‌پذیر” متهم کرد.

حتی اگر قانونگذاران هنوز فرصتی برای لغو وتوی کلی داشتند، در ابتدا لایحه مالیاتی را با دو سوم اکثریت مورد نیاز تصویب نکردند.

لایحه دیگری که کلی وتو کرد، بخشی از واکنش شدید قانونگذاران محافظه‌کار علیه نحوه تلاش او، سایر مقامات ایالتی و مقامات محلی برای کنترل شیوع کووید-19 در سال‌های 2020 و 2021 بود. آنها به‌ویژه از دستورات تعطیلی مدارس و مشاغل در طول دوران ریاست جمهوری انتقاد کردند. ماه‌های اول همه‌گیری و محدودیت‌های عملیات کسب‌وکارها و دستورات ماسک بعداً.

تای مسترسون، رئیس سنا، یکی دیگر از جمهوری‌خواهان منطقه ویچیتا، در بیانیه‌ای گفت: «او به حفاظت از آزادی سلامت کانسان‌ها و محدود کردن اختیارات بوروکرات‌های منتخب نه گفت».

اما جمهوری خواهان در مورد این اقدام اختلاف نظر کردند زیرا برخی می ترسیدند که در محدود کردن اختیارات مقامات ایالتی و محلی در طول شیوع بیماری بیش از حد عمل کند.

این امر موجب سلب اختیارات مقامات محلی برای ممنوعیت تجمعات عمومی می شد و الزامی را که مأموران مجری قانون محلی دستورات مقامات بهداشت عمومی را اجرا می کردند لغو می کرد. این مقامات همچنین صلاحیت خود را برای دستور قرنطینه برای افراد آلوده از دست می دادند.

رئیس اداره بهداشت دولتی که توسط استاندار منصوب می‌شود، قدرت صدور دستورات و وضع قوانین جدید بهداشتی برای جلوگیری از شیوع بیماری یا دستور دادن به مردم برای انجام آزمایش یا درمان بیماری‌های عفونی را از دست می‌داد.

در پیام وتوی کلی آمده است که کانزاس در سیاست بهداشت عمومی پیشگام بوده است. یک قرن پیش، مقام ارشد بهداشتی ایالت، دکتر ساموئل کرومبین، در سطح بین المللی به دلیل مبارزه علیه اقدامات غیربهداشتی و شیوع بیماری مانند تف کردن در پیاده روها و خوردن فنجان های نوشیدنی معمولی در راه آهن و ساختمان های عمومی شهرت داشت.

کلی نوشت: «با این حال قانونگذاران به تلاش برای تضعیف پیشرفت هایی که جان انسان ها را در هر گوشه ای از ایالت ما نجات داده است، ادامه می دهند.

این لایحه همچنین منعکس کننده نفوذ مخالفان واکسن بر قانونگذاران محافظه کار جمهوری خواه بود.

این امر باعث می‌شد رئیس بخش بهداشت ایالتی از الزام واکسیناسیون COVID-19 برای کودکانی که وارد مدرسه یا مهدکودک می‌شوند جلوگیری کند – چیزی که دولت کلی گفته است که قصد انجام آن را ندارد. مقامات ایالتی و محلی نیز نمی توانستند عدم واکسیناسیون یک فرد را به عنوان دلیلی برای توصیه به ایزوله کردن خود ذکر کنند.

___

جان هانا را در توییتر دنبال کنید: https://twitter.com/apjdhanna

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت خبری آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

بازی های برگشت نیمه نهایی لیگ اروپا و لیگ کنفرانس اروپا – زنده | لیگ اروپا

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، اتفاقات کلیدی فقط رویدادهای کلیدی را …