ده ها هزار نفر در بلگراد پس از تیراندازی های گسترده راهپیمایی کردند | صربستان

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

ده ها هزار نفر در بلگراد راهپیمایی کرده و پل کلیدی را در دومین تظاهرات بزرگ پس از دو تیراندازی جمعی که صربستان را لرزاند و 17 نفر از جمله بسیاری از کودکان را کشتند، مسدود کردند.

معترضان روز جمعه قبل از تشکیل پرونده توسط دفتر مرکزی دولت در مقابل ساختمان پارلمان تجمع کردند و به سمت پل بزرگراهی بر روی رودخانه ساوا رفتند، جایی که مسافران عصر مجبور بودند وسایل نقلیه خود را بچرخانند تا گیر نکنند. در سر ستون بنر سیاهی روی آن نوشته شده بود «صربستان علیه خشونت».

هنگامی که تظاهرکنندگان از ساختمان‌های دولتی عبور می‌کردند، بسیاری با سردادن شعارهایی علیه الکساندر ووچیچ، رئیس‌جمهور پوپولیست صربستان که او را به ایجاد فضای ناامیدی و تفرقه در این کشور سرزنش می‌کردند، شعارهایی سر دادند.

رسانه های طرفدار دولت از مسدود شدن پل انتقاد کردند و روزنامه نووستی گزارش داد که “آزار و اذیت آغاز شده است، هولیگان ها پل را مسدود کرده اند.”

اما سرجان میلیوویچ، سیاستمدار مخالف، به شبکه تلویزیونی N1 گفت که “این یک نبرد برای بقا است.” وی گفت: اگر رئیس جمهور مردم خود را درک نمی کند، وقت آن است که استعفا دهد.

پلیس مداخله نکرد.

ووچیچ که تقریباً تمام اهرم‌های قدرت را در اختیار دارد، پیش از این اعتراض گفت که «خشونت در سیاست» و «آزار و اذیت» شهروندان است. اما او گفت که پلیس “تا زمانی که جان مردم در خطر نباشد” درگیر نمی شود.

“چه چیزی به آنها این حق را می دهد که زندگی عادی دیگران را مسدود کنند؟” ووچیچ، که رهبران اپوزیسیون را متهم به «سوء استفاده از تراژدی» در پی تیراندازی‌هایی کرد که عمیقاً ملت را به لرزه درآورد و درخواست‌هایی برای تغییر ایجاد کرد، گفت.

ووچیچ تاکید کرد: «آنها شهروندان را آزار می دهند و به آنها اجازه سفر نمی دهند. اما ما مانند فرانسه و آلمان دوست نداریم معترضان را مورد ضرب و شتم قرار دهیم.

این تظاهرات کمتر از یک هفته پس از تظاهرات قبلی در بلگراد برگزار شد که هزاران نفر و تظاهرات را در شهرها و شهرهای کوچکتر در سراسر کشور به همراه داشت.

در آن تظاهرات، تظاهرکنندگان خواستار استعفای وزرای دولت و لغو مجوز پخش دو شبکه تلویزیونی خصوصی نزدیک به دولت و ترویج خشونت شدند. آنها اغلب مجریان جنایتکار جنگی و چهره های جنایتکار را در برنامه های خود میزبانی می کنند.

این دو تیراندازی در فاصله دو روز با یکدیگر اتفاق افتاد و 17 کشته و 21 زخمی بر جای گذاشت. در 3 می، یک پسر 13 ساله با استفاده از اسلحه پدرش در مدرسه خود در مرکز بلگراد تیراندازی کرد. روز بعد، مردی 20 ساله به صورت تصادفی به سمت مردم منطقه روستایی در جنوب پایتخت تیراندازی کرد.

از تبلیغات قبلی خبرنامه رد شوید

احزاب مخالف دولت پوپولیستی ووچیچ را به دامن زدن به نابردباری و سخنان نفرت در حالی که همه نهادها را تحت کنترل خود دارد، متهم کرده اند. ووچیچ این موضوع را رد کرده است. او تظاهرات خود را در 26 می در بلگراد برگزار کرده است که به گفته او “بزرگترین تجمع تاریخ” خواهد بود.

ووچیچ تاکید کرد: ما برای بازی با احساسات مردم تجمعات خودجوش سازماندهی نمی کنیم. گردهمایی ما، زمانی که تصمیمات سیاسی مهمی را اعلام خواهیم کرد، خواهد بود.

ووچیچ همچنین به خبرنگاران گفت که شهروندان بیش از 9000 اسلحه تحویل داده اند از زمانی که پلیس عفو یک ماهه را برای افرادی که اسلحه ها و مهمات ثبت نشده را تسلیم کرده و یا پس از این مدت با محکومیت های زندان مواجه می شوند، تحویل داده اند.

تخمین زده می شود که صربستان از نظر تعداد اسلحه سرانه یکی از کشورهای برتر اروپا باشد که بسیاری از آنها از جنگ های دهه 1990 باقی مانده اند.

دیگر اقدامات ضد اسلحه پس از تیراندازی شامل ممنوعیت مجوزهای جدید اسلحه، کنترل شدیدتر بر صاحبان اسلحه و میدان های تیراندازی، و مجازات های سخت تر برای حمل غیرقانونی سلاح است.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

بازی های برگشت نیمه نهایی لیگ اروپا و لیگ کنفرانس اروپا – زنده | لیگ اروپا

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، اتفاقات کلیدی فقط رویدادهای کلیدی را …