ایتالیا طرح «کمربند و جاده» را کنار گذاشت

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

این طرح یک استراتژی توسعه زیرساخت جهانی است که توسط دولت چین در سال 2013 برای سرمایه گذاری در بیش از 150 کشور و سازمان بین المللی اتخاذ شد.

پای در هر دو اردو: این همان چیزی است که ایتالیا در تلاش است تا با چین و ایالات متحده حفظ کند. رم در یک دوراهی قرار دارد: دست کشیدن از ابتکار «کمربند و جاده» که توسط دولت کونته امضا شده و در سال 2024 منقضی می‌شود، و با دور شدن از پکن به واشنگتن نزدیک‌تر شویم یا توافقنامه را تمدید کنیم؟ جورجیا ملونی اولی را انتخاب کرده است، اما خطرات برای ایتالیا چیست؟ آیا عدم تمدید ایتالیایی می تواند نقض قرارداد باشد؟

این یادداشت تفاهم یک قرارداد نیست و بنابراین هیچ پیامد قانونی و وظایفی وجود ندارد که دو طرف باید از آن پیروی کنند. سیلویا منگازی، استاد روابط بین الملل در دانشگاه LUISS-Guido Carli رم.

اما جورجیا ملونی نیز تصمیم گرفته است که این همکاری را قطع کند تا به متحدانش اطمینان دهد.

ماندن در مدار نفوذ چین، کاخ سفید را آزار می دهد، اما ملونی نمی خواهد خطر آسیب رساندن به شرکت های ایتالیایی را با فاصله گرفتن قطعی دولت خود از چین به خطر بیندازد. به احتمال زیاد قراردادهای دیگری با پکن امضا خواهد شد، اما این بار فقط قراردادهای تجاری.

با این حال، اگر رم تصمیم به خروج از این ابتکار گرفته است، تنها به دلایل سیاسی نیست، بلکه دلایل اقتصادی نیز دارد. جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده، طرح احیای اقتصادی عظیم 6.8 تریلیون دلاری را اجرا کرده است. بسیاری از شرکت‌های ایتالیایی می‌خواهند یک تکه از کیک را داشته باشند، اما برای به دست آوردن آن، رم باید خود را یک متحد قابل اعتماد نشان دهد.

آیا ایتالیا با تمدید نکردن این ابتکار ممکن است خطر فاجعه اقتصادی را به همراه داشته باشد؟

من فکر می کنم که خروج از جاده ابریشم دارای معایب اقتصادی بسیار کمی است. احتمالاً خطرات اقتصادی حاشیه ای را در بر می گیرد. من انتظار ندارم که این خطرات اقتصادی بزرگ باشد. شاید ما شاهد اقداماتی علیه، به عنوان مثال، برندهای لوکس در چین از طریق تحریم باشیم. فرانچسکا گیرتی، تحلیلگر مریکس، می گوید: این بستگی به این دارد که آیا چین این موضوع را به عنوان چیزی که به منافع اصلی خود آسیب می زند یا خیر.

در همین حال، زمان رو به اتمام است: G7 قرار است در 19 می در هیروشیما، ژاپن برگزار شود، زمانی که ملونی باید به متحدان غربی خود اطمینان دهد.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

PC سابق Met می گوید که در مورد فلش قاب وین کوزنز اشتباه کرده است | وین کوزنز

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، افسر سابق پلیس مت که …