روسیه برای سومین بار توافقنامه غلات اوکراین را به چالش می کشد

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

اگر تا 18 می تمدید نشود، خطر قابل توجهی برای امنیت غذایی در خاورمیانه و جنوب صحرای آفریقا خواهد بود.

قراردادی که صادرات مطمئن گندم اوکراین را از طریق کشتی از طریق دریای سیاه تضمین می کند، برای سومین بار توسط روسیه به چالش کشیده شده است.

اگر تا 18 می تمدید نشود، خطر قابل توجهی برای امنیت غذایی در خاورمیانه و جنوب صحرای آفریقا خواهد بود.

جنگ روسیه در اوکراین، کشوری که به دلیل تولید گسترده غلات خود به عنوان سبد نان جهان شناخته می شود، بازارهای جهانی را به وحشت انداخت.

پس از تهاجم در فوریه سال گذشته، قیمت غلات در سراسر جهان افزایش یافت. در بسیاری از کشورهای آفریقایی که به غلات وارداتی از اوکراین متکی هستند، صحبت از بحران غذایی بود.

امروزه، حتی با وجود اینکه قیمت ثابت شده است، همچنان نسبتاً بالا در حدود 250-300 یورو در هر تن باقی مانده است. بهای سنگینی برای کشورهایی که برای امنیت غذایی خود به واردات وابسته هستند پرداخت.

سباستین ابیس، محقق مؤسسه فرانسوی امور بین‌الملل و استراتژیک (IRIS) و نویسنده «ژئوپلیتیک گندم»، می‌گوید خاورمیانه، شمال آفریقا، جنوب صحرای آفریقا و آسیای جنوب شرقی 70 درصد واردات گندم جهان هر ساله

“اگر الجزایر و نیجریه هستید، نفت بادآورده‌ای دارید که به شما امکان می‌دهد این گندم را با قیمت کمی بالاتر بخرید. اما کشورهایی مانند تونس، مالی یا سودان، برای گرفتن کشورهایی که امروزه به‌ویژه بی‌ثبات هستند، در پرداخت هزینه بیشتر برای آن مشکل دارند. این گندم در بازار بین المللی است.»

در ساحل عاج، ساکنان پایتخت تجاری رنج می برند، همانطور که ساکن محلی، کلمنت آکا، توضیح می دهد:

“چندین اقلام غذایی وجود دارد که قیمت آنها افزایش یافته است. همه اینها، صادقانه بگویم، برای کشورهای آفریقایی کمی پیچیده است.”

ابتکار سازمان ملل و ترکیه

وضعیت از زمان اجرای طرح مشترک سازمان ملل و ترکیه در جولای گذشته برای تضمین عبور امن کشتی‌های گندم اوکراین از دریای سیاه بهبود یافته است.

اما این تعادل نسبی با یک نخ آویزان است. این ترانزیت قبلاً دو بار در نوامبر و مارس زیر سوال رفته است. و بدون عواقب بر قیمت گندم نیست.

ماریون یانسن، مدیر بازرگانی می گوید: “هر بار که بحث در مورد تمدید یا عدم تمدید توافق مطرح می شود، قیمت ها دوباره بی ثبات می شوند، نوسانات برای مصرف کنندگان بد است. مهمتر از همه، در کشورهای فقیر و خانواده های فقیر.” و اداره کشاورزی در سازمان همکاری اقتصادی و توسعه (OECD).

و اکنون، روسیه از این توافق به عنوان راهی برای تحت فشار قرار دادن غرب برای لغو تحریم های اقتصادی خود استفاده می کند. مسکو می گوید اگر خواسته هایش تا 18 مه برآورده نشود، این توافق را امضا نمی کند.

گنادی گاتیلوف، سفیر روسیه در سازمان ملل می‌گوید: «توافق بسته به منظور تشویق سازمان ملل و حل پنج مشکل سیستماتیک که مانع صادرات داخلی کشاورزی می‌شود، تا 18 می تمدید شد. صادرات روسیه.»

تنش در اروپای شرقی

غلات اوکراین تنها با کشتی حمل نمی شود. اتحادیه اروپا جاده ها، ریل ها و بنادر خود را به روی گندم اوکراین باز کرده است و در طول سال گذشته حدود 30 میلیون تن غله از طریق زمین اوکراین را ترک کرده است.

ابیس می‌گوید: «این یک امنیت واقعی برای اوکراین و همچنین یک امنیت برای تعداد معینی از کشورهای خریدار در جهان است که می‌توانند از اروپا عبور کنند.»

اما این امر باعث ایجاد تنش هایی با کشاورزان اروپای شرقی شده است که شکایت دارند که این امر باعث ایجاد غلات در بازار آنها شده است.

در حالی که روسیه و اوکراین نقش مهمی در بازار غلات دارند، تنها نیستند. کشورهای واردکننده همچنین می توانند روی چین، ایالات متحده، کانادا یا هند حساب کنند.

یانسن می‌گوید: «اگر چیز مثبتی در این بحران دیده‌ایم، این است که آن تولیدکنندگان دیگر می‌توانند از بسیاری از اتفاقاتی که در کشورها می‌افتد جلوگیری کنند.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

PC سابق Met می گوید که در مورد فلش قاب وین کوزنز اشتباه کرده است | وین کوزنز

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، افسر سابق پلیس مت که …