نماینده گرینلند از صحبت به زبان دانمارکی در مناظره پارلمان امتناع کرد | گرینلند

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

یک نماینده مجلس گرینلند از صحبت کردن به زبان دانمارکی در طول مناظره در پارلمان دانمارک در کپنهاگ خودداری کرد و در عوض به زبان مادری خود اینویت صحبت کرد که باعث نارضایتی قانونگذاران نافهم و برجسته کردن روابط تیره بین دانمارک و گرینلند شد.

Aki-Matilda Høegh-Dam، یکی از دو نماینده پارلمان دانمارک به نمایندگی از گرینلند، در یک مناظره در روز جمعه در مورد روابط بین دانمارک و گرینلند، تقریباً هفت دقیقه به زبان گرینلند سخنرانی کرد.

هنگامی که رئیس مجلس هویگ دم را تشویق کرد که سخنرانی خود را به زبان دانمارکی تکرار کند، او نپذیرفت.

گرینلند، مستعمره دانمارک تا سال 1953 که بخشی رسمی از پادشاهی دانمارک شد، زبان رسمی اینویت خود را دارد. زبان دانمارکی به عنوان زبان دوم از سال اول دبستان تدریس می شود. این دو زبان هیچ شباهتی به هم ندارند.

روابط بین دانمارک و گرینلند اخیراً پس از افشای سوء رفتار سال گذشته توسط مقامات دانمارکی در گرینلند در طول قرن بیستم، از جمله نصب غیرارادی دستگاه‌های داخل رحمی در برخی از زنان گرینلند در دهه‌های 1960 و 1970، تیره شده است.

پس از مناظره، Høegh-Dam گفت که سخنرانی او بر افشاگری های اخیر متمرکز بود. من نمی فهمم چرا اجازه صحبت کردن به زبان رسمی گرینلند، که حوزه انتخابیه من است، اینقدر نفرت انگیز است.

در سال 2009، گرینلند از خودمختاری گسترده، از جمله حق اعلام استقلال از دانمارک برخوردار شد.

ما دیگر از صحبت کردن نمی ترسیم. ما از استفاده از صدا و زبان خود ترسی نداریم. روح تغییر اینجاست و قدم بعدی در جهت درست، تشکیل دولت خواهد بود.»

هفته گذشته دولت گرینلند اولین پیش نویس قانون اساسی خود را به پارلمان این کشور ارائه کرد.

“این یک دیالوگ دشوار است. من می دانم که سخنران در دانمارک متولد شده است و به زبان دانمارکی روان صحبت می کند.

مته فردریکسن، نخست وزیر دانمارک، که در این مناظره حضور داشت، دیده شد که با بی حوصلگی به اطراف اتاق نگاه می کند.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

PC سابق Met می گوید که در مورد فلش قاب وین کوزنز اشتباه کرده است | وین کوزنز

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، افسر سابق پلیس مت که …