مقامات آمریکایی می گویند که حمله اوکراین می تواند زمینه دیپلماسی با روسیه را فراهم کند

به گزارش دپارتمان اخبارسیاسی پایگاه خبری آبان نیوز ،

حمله متقابل برنامه‌ریزی‌شده اوکراین علیه روسیه، صحبت‌ها درباره راه‌حل بالقوه مذاکره در این مناقشه را تحت الشعاع قرار داده است، اما برخی مقامات آمریکایی و اروپایی می‌گویند که مرحله بعدی جنگ می‌تواند برای دیپلماسی تحرک ایجاد کند.

مشخص نیست که مقامات چگونه موفقیت در حمله متقابل را که می‌تواند چندین ماه طول بکشد، تعریف کنند، یا اینکه چگونه نتیجه آن ممکن است بر رویکرد آنها تأثیر بگذارد. نظرات استراتژیست های نظامی در مورد احتمال بازپس گیری قلمرو اوکراین پس از بیش از یک سال جنگ بسیار گسترده است.

در حال حاضر، ولادیمیر وی. پوتین، رئیس جمهور روسیه هیچ نشانه ای از تمایل به امتیاز دادن یا شرکت در گفتگوی معنادار نشان نداده است.

و مقامات ایالات متحده نسبت به هرگونه درخواست برای آتش بس فوری یا مذاکرات صلح، به ویژه آنهایی که از چین می آیند، محتاط هستند. علیرغم همسویی استراتژیک آشکار خود با روسیه، پکن بر تلاش خود برای ایفای نقش صلح‌جو پافشاری می‌کند. چین گانگ، وزیر امور خارجه، این هفته به سراسر اروپا سفر کرده است تا این تصور را که چین می‌تواند به مذاکرات دامن بزند، بفروشد.

برخی از مقامات اروپایی در دیدار با آقای کین ابراز تردید کرده اند. و در واشنگتن، آنتونی جی. بلینکن، وزیر امور خارجه، این هفته با همتایان خود از بریتانیا و اسپانیا دیدار کرد تا تعهدات خود را در مورد کمک نظامی به اوکراین تقویت کند و این پیام را ارسال کرد که دستاوردهای میدان نبرد اولویت است.

آقای بلینکن روز سه‌شنبه در یک کنفرانس خبری با جیمز کلورلی، وزیر امور خارجه بریتانیا، گفت که اوکراینی‌ها «آنچه را که برای ادامه موفقیت در بازپس‌گیری سرزمین‌هایی که به زور توسط روسیه در 14 ماه گذشته به تصرف درآمده بود، به آن نیاز دارند، دارند».

مانند آقای بلینکن، آقای هوشمندانه به هیچ وجه به دیپلماسی با روسیه اشاره نکرد و به جای آن بر کمک های نظامی تمرکز کرد: «ما باید به حمایت از آنها ادامه دهیم، صرف نظر از اینکه آیا این حمله آتی دستاوردهای بزرگی در میدان جنگ ایجاد می کند، زیرا تا زمانی که این درگیری به پایان برسد. به درستی حل و فصل شود، تمام نشده است.»

رهبران اوکراین همچنین می گویند تا زمانی که نیروهای روسیه را عقب نزنند، با گفتگو موافقت نخواهند کرد.

مقامات آمریکایی می گویند، با این حال، دستیاران پرزیدنت بایدن در حال بررسی آخرین بازی های بالقوه هستند و تلاش می کنند تا نتیجه ای را شناسایی کنند که در صورت آغاز مذاکرات واقعی صلح، برای کیف و مسکو قابل قبول باشد.

آدام اسمیت، نماینده واشنگتن، از اعضای ارشد دموکرات در کمیته نیروهای مسلح، گفت: «من می‌دانم که مقامات بلندپایه دولت مرتباً در حال گفتگو در مورد اینکه صلح در نهایت با همتایان اوکراینی ما چگونه خواهد بود، گفتگو می‌کنند.» در مورد چگونگی مسلح کردن آنها و بازپس گیری هر چه بیشتر قلمرو.

دستیاران آقای بایدن و مقامات اروپایی می گویند که بهترین امید آنها این است که اوکراین در جریان حمله متقابل به دستاوردهای قابل توجهی دست یابد که اهرم بیشتری را در هر مذاکره ای به او می دهد.

اما رهبران آن هر چه فکر کنند، مقامات آمریکایی می گویند که اکثر اوکراینی ها اشتهای کمی برای سازش با مهاجمان روسی خود ندارند.

و مقامات ایالات متحده از این بیم دارند که حتی اگر ارتش روسیه در تابستان امسال شکست های بیشتری را متحمل شود، آقای پوتین ممکن است همچنان معتقد باشد که می تواند در جنگ فرسایشی پیروز شود.

Avril D. Haines، مدیر اطلاعات ملی، هفته گذشته در شهادت کنگره گفت که در حالی که آقای پوتین “جاه طلبی های کوتاه مدت خود را در اوکراین کاهش می دهد”، احتمال امتیاز دادن روسیه در هر میز مذاکره در سال جاری “کم خواهد بود.” “

یکی دیگر از مقامات ارشد آمریکایی گفت که مهم نیست اوکراین به چه موفقیتی دست می یابد، رهبر روسیه به سادگی می تواند دستور بسیج گسترده تری را برای بازسازی بخشی از قدرت نظامی خود بدهد.

آقای پوتین همچنین می تواند با نزدیک شدن به مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری 2024 در ایالات متحده که دونالد جی. ترامپ، رئیس جمهور سابق، نامزد پیشتاز جمهوری خواهان است، از آن بهره مند شود. آقای ترامپ و چندین سیاستمدار جمهوری خواه حمایت ایالات متحده از اوکراین را بیهوده و خطرناک خوانده اند.

چین از زمانی که یک طرح مبهم صلح را در فوریه رونمایی کرد، برای نقش میانجی فشار آورده است. اگرچه آقای بلینکن و برخی از دیپلمات‌های ارشد اروپایی می‌گویند که از احتمال ایفای نقش کمک‌کننده چین در آینده باز هستند، اما از پکن به دلیل عدم شناسایی علنی روسیه به عنوان متجاوز در جنگ انتقاد می‌کنند. آنها اصرار دارند که نمی توان به کشوری که مایل به انجام این کار نیست، اعتماد کرد تا یک میانجی بی طرف باشد.

شی جین پینگ، رهبر چین، در ماه مارس به مسکو سفر کرد و حمایت مستمر از شراکت کشورش با روسیه را اعلام کرد. ابتکار، لی هوی، 10 سال سفیر روسیه بود و از آقای پوتین مدال دریافت کرد.

مقامات آمریکایی و اروپایی همچنین به درخواست‌ها برای گفتگوهای صلح مشکوک هستند که شامل درخواست مبنی بر خروج ارتش روسیه از خاک اوکراین نمی‌شود، که موضع رئیس‌جمهور ولادیمیر زلنسکی اوکراین است. چین موضع صریحی در مورد تمامیت ارضی اوکراین اتخاذ نکرده است و مقامات آمریکایی می گویند که چین و روسیه ممکن است از تظاهر به گفتگوها برای توقف خطوط مقدم و دستاوردهای روسیه استفاده کنند.

خانم هاینز در شهادت خود در کنگره گفت که آقای پوتین می‌تواند از آتش‌بس برای بازیابی قدرت استفاده کند و در عین حال «زمان بخرد برای چیزی که او امیدوار است کاهش حمایت غرب از اوکراین باشد».

او افزود: «او ممکن است مایل باشد حداقل بر اساس سرزمینی که اشغال کرده است، حداقل یک پیروزی موقت را ادعا کند.»

آقای بلینکن اخیراً گفت که «یک چیز مثبت» است که آقای شی بالاخره با آقای زلنسکی در ماه گذشته صحبت کرده است، اما او هنوز مطمئن نیست که چین مایل به پذیرش اوکراین است که قربانی بوده است. آنالنا بائربوک، وزیر امور خارجه آلمان، تقریباً همین موضوع را مستقیماً در یک کنفرانس خبری در روز سه‌شنبه به آقای کین گفت: «بی‌طرفی به معنای جانبداری از متجاوز است، و به همین دلیل است که اصل راهنمای ما این است که روشن کنیم که ما هستیم. از طرف مقتول.»

استدلال اصلی برای نقش بیشتر چین در دیپلماسی این واقعیت است که این کشور قدرتمندترین شریک روسیه است و آقای شی و پوتین پیوند شخصی دارند. جنگ روسیه اقتصاد جهانی را به هم ریخته و مشکلاتی را برای چین ایجاد کرده است.

آقای بلینکن گفت: «به عنوان یک اصل، کشورهایی – به ویژه کشورهایی با نفوذ قابل توجهی مانند چین – اگر مایل به ایفای نقش مثبت در تلاش برای برقراری صلح باشند، این امر خوبی خواهد بود.»

کاخ سفید روز پنجشنبه اعلام کرد که جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی، در جریان نشست دو روزه این هفته در وین، با وانگ یی، مقام ارشد سیاست خارجی چین، درباره اوکراین صحبت کرده است.

بحث در واشنگتن بر سر مذاکرات صلح بالقوه بی شکل و متناقض است. حتی استدلال‌های رقیب بر اساس همین نتیجه فرضی وجود دارد: برخی از مقامات می‌گویند اگر اوکراین دستاوردهای قابل توجهی داشته باشد، ممکن است به این معنی باشد که زمان گفتگو فرا رسیده است – یا ممکن است به این معنی باشد که اوکراین باید دیپلماسی را پشت سر بگذارد و به جنگ ادامه دهد.

اگر اوکراین نتواند قلمرو قابل توجهی را تصرف کند، برخی از مقامات آمریکایی و اروپایی ممکن است بخواهند آقای زلنسکی را به سمت یک راه حل مذاکره سوق دهند.

آقای اسمیت، قانونگذار دموکرات، گفت: «حتی اگر اوکراین دستاوردهای نهایی داشته باشد، پویایی تغییر خواهد کرد. او پیش بینی کرد که پس از چندین ماه جنگ دیگر، هر دو طرف خسته خواهند شد.

اما برخی از مقامات و تحلیلگران در واشنگتن نسبت به چنین تفکری هشدار می دهند.

آلینا پولیاکوا، یکی از اعضای هیئت مدیره، گفت: «همیشه در میان برخی از مردم در واشنگتن این تمایل وجود داشت که بگویند، نگاه کنید، اگر اوکراین سودی به دست نیاورد – یا اگر این کار را انجام دهد – ممکن است زمان گفتگو در مورد اوکراین به دنبال راه حلی باشد. رئیس مرکز تحلیل سیاست اروپا

او افزود: “من شخصاً آن را تکان دهنده می دانم.” «امتیازات سرزمینی تجاوز روسیه را تأیید می کند، که یک سابقه جهانی برای چین و سایرین ایجاد می کند که چنین کاری به معنای کار است. دوم، این بدان معناست که غرب باید پیامدهای اخلاقی را بپذیرد – پذیرش جنایات جنگی و چشم پوشی از نقض مداوم حقوق بشر.

در میان مقامات ارشد ایالات متحده، ژنرال مارک ای. میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش، صریح ترین افراد در مورد نیاز اوکراین و روسیه برای بررسی مذاکرات بوده است و استدلال می کند که جنگ طولانی مدت منجر به تلفات بیشتر خواهد شد. آقای بلینکن موضع دیگری اتخاذ کرده است. او هفته گذشته گفت: «باید تغییرات عمیقی در ذهن آقای پوتین و در ذهن روسیه ایجاد شود تا وارد دیپلماسی معنادار شود.

وزیر امور خارجه و دیگر مقامات آمریکایی اظهارات مبهمی در مورد آنچه که آنها به عنوان پایانی مناسب برای درگیری می‌دانند، بیان کرده‌اند.

آقای بلینکن حداقل دو بار در چند ماه گذشته به نیاز اوکراین برای بازپس گیری سرزمین هایی که “روسیه با زور در 14 ماه گذشته تصرف کرده است”، همانطور که روز سه شنبه بیان کرد، اشاره کرده است. اما سال ها قبل از این تهاجم، روسیه کنترل موثر صدها مایل مربع از شرق اوکراین را به دست گرفت و شبه جزیره کریمه خود را در مارس 2014 ضمیمه کرد.

مشخص نیست که آیا آقای بلینکن عمداً بین این مناطق از قلمرو تمایز قائل شده است یا خیر. رهبران اوکراین اصرار دارند که هدفشان بازپس گیری هر وجب از زمین های گرفته شده از سال 2014 از جمله کریمه است. اما بسیاری از مقامات و تحلیلگران آمریکایی بر این باورند که آقای پوتین اقدامات شدیدتری را برای حفظ سیطره خود در شبه جزیره انجام خواهد داد.

برخی از مقامات ایالات متحده احتمال حداقل مجبور کردن روسیه به غیرنظامی کردن کریمه را مطرح کرده اند تا از آن به عنوان زمینه ای برای حملات آینده به اوکراین استفاده نشود. اما پذیرش این نتیجه برای آقای پوتین تقریباً به همان اندازه دشوار است. ناوگان دریای سیاه روسیه در شهر کریمه سواستوپل مستقر است.

آقای بلینکن هفته گذشته گفت که یک طرح صلح «عادلانه و بادوام» «نمی‌تواند کاری را که روسیه انجام داده است، یعنی تصرف بسیاری از اراضی اوکراین، تأیید کند». همچنین نمی تواند به روسیه اجازه دهد که «به سادگی شش ماه بعد یا یک سال بعد استراحت کند، بازسازی کند و دوباره حمله کند».

جولیان ای. بارنز در گزارشی از واشنگتن و استیون ارلنگر از بروکسل

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار امروز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

بازی های برگشت نیمه نهایی لیگ اروپا و لیگ کنفرانس اروپا – زنده | لیگ اروپا

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، اتفاقات کلیدی فقط رویدادهای کلیدی را …