حزب راست افراطی متولد شده در همه گیری، آینده دموکراتیک رومانی بحران زده را متزلزل کرده است.

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

توسط آندری تیوت، مدیر برنامه مرکز گلوبال فوکوس

آندری تیوت می نویسد: اعتقاد احزاب اصلی به اینکه می توانند رای دهندگان راست افراطی شکست خورده در مقابل AUR را از طریق گفتمان ملی گرایانه و فوق محافظه کارانه به دست آورند، ممکن است ارواح گذشته رومانی را حتی بیشتر زنده کند، به جای اینکه یک بار برای همیشه آنها را رها کند.

به نظر می‌رسید که آغاز همه‌گیری کووید-19 گواهی بر این بود که دموکراسی رومانیایی، اگرچه به چالش کشیده شده بود، اما همچنان کار می‌کرد.

مانند سایر کشورهای اروپای شرقی، رومانی نیز از ابتدا محدودیت‌های نسبتاً شدیدی اعمال کرده بود که منجر به “مسطح شدن منحنی” در ماه‌های اول همه‌گیری شد.

با این حال، در یک نقطه، و بدون هیچ دلیل آشکار فوری، همه چیز شروع به آشکار شدن کرد.

استثنائات برای برخی حک شد. از نخست وزیر، وزیر بهداشت و سایر مقامات در حال نقض قوانینی که خودشان وضع کرده بودند عکس گرفته شد.

در حالی که محدودیت‌ها در واقع با گذشت زمان کاهش یافتند، درک و در نتیجه پذیرش آنها سخت‌تر و سخت‌تر شد.

از آنجایی که سیاستمداران همچنان در حال دست و پا زدن بودند، اعتماد به تصمیمات دولت از بین رفت. نرخ واکسیناسیون کاهش یافت و تئوری‌های توطئه با وجود افزایش قابل توجه تعداد موارد و مرگ و میرها شکوفا شد.

راست افراطی به این مناسبت برمی خیزد

دو نیروی تبلیغاتی در این دوره به میدان آمدند. اولاً، اسقف اعظم تومیس از سردرگمی اولیه در کلیسای ارتدکس رومانیایی برای مخالفت با محدودیت ها و تشویق مؤمنان به حضور در مراسم مذهبی علی رغم محدودیت های قانونی استفاده کرد.

ثانیاً، حزب جدیدی به نام اتحاد برای اتحاد رومانیایی ها یا AUR در خط مقدم بحث های سیاسی قرار گرفت.

عناصری از گفتمان «اتحادیه‌گرا» – یعنی ترویج اتحاد بین رومانی و جمهوری مولداوی همسایه – با عناصر ناسیونالیسم مسیحی با رنگ‌های فاشیستی ترکیب می‌شود.

این حزب توسط جورج سیمیون، مدافع مشهور اتحاد بین رومانی و جمهوری مولداوی، و کلودیو تارزیو، مدافع دوره فاشیست رومانیایی و شخصیت های تاریخی آن رهبری می شود.

در انتخابات دسامبر 2020، AUR، که دیانا Șoșoacă – قبلاً مدافع عمومی اسقف اعظم تومیس – را نیز به لیست های حزب خود آورده بود، امتیاز شگفت انگیز 9٪ را به دست آورد.

این حزب در طول همه گیری همه گیر به رشد خود ادامه خواهد داد و طبق برخی نظرسنجی ها برای مدت کوتاهی به عنوان دومین حزب قدرتمند رومانی رتبه بندی می شود.

در حال حاضر، AUR و حزب جدا شده Șoșoacă SOS با هم حدود 20 درصد آرا را در اختیار دارند.

دیکتاتوری کمونیستی باعث همدردی با فاشیست های رومانی می شود

در رومانی، گذشته فاشیستی به دو صورت می آید.

از یک سو، ما جنبش لژیونری را داریم که به گارد آهنین نیز معروف است، که از فاشیسم دیگ بخاری، از جمله فرقه مرگ و گفتمان عرفانی حمایت می کند.

با این حال، به خاطر شخصیت آشفته و بی‌سازمانش قابل توجه است، تا جایی که خود هیتلر مجبور شد به مارشال یون آنتونسکو، دیکتاتور فاشیست جنگ جهانی دوم (که گارد آهنین با آن حکومت مشترک داشت) اجازه دهد تا آنها را از طریق کودتا از بین ببرد.

در دوران پس از جنگ، آزار و شکنجه گارد آهنین توسط دیکتاتوری کمونیستی رومانی، اسطوره‌ای را تغذیه کرد که امروزه طرفداران آن از آن حمایت می‌کنند.

پس از جنگ، هم فاشیست ها و هم دموکرات ها توسط رژیم نیکولای چائوشسکو در همان زندان ها زندانی شدند.

آنها سلولهای مشترکی داشتند، غذای یکسانی خوردند، با هم با یک خدا دعا کردند و بسیاری از آنها به دلیل همان رفتار غیرانسانی جان باختند.

پس از انقلاب 1367، با کمک برخی از روشنفکران راست، دوباره کشف و با برچسب “قدیس های زندان ها” ارتقا یافتند.

شوراهای “بیش از حد لیبرال” برخی از کمونیست های رومانیایی را وادار می کنند به ناسیونالیسم روی بیاورند

دومین میراث مارشال آنتونسکو است. آنتونسکو در حالی که رهبری کامل دولت را به دست گرفت و آن را به یک دیکتاتوری شخصی پارافاشیستی شبیه به اسپانیای فرانکو یا پرتغال سالازار تبدیل کرد، دستور کشتار و تبعید در سرزمین های اشغالی اتحاد جماهیر شوروی را صادر کرد و رومانی را به عنوان یک بازیگر اصلی بدنام کرد. هلوکاست.

پس از جنگ، او به اتهام جنایات جنگی محاکمه شد و در سال 1946 اعدام شد.

اما، پس از پاکسازی اولیه عناصر از رژیم قدیم، کمونیست های رومانیایی تندرو به دنبال فاصله گرفتن از اتحاد جماهیر شوروی بودند که رهبران آن، از خروشچف تا گورباچف، گهگاه می توانستند برای ذائقه آنها بیش از حد “لیبرال” باشند.

برای جذب جمعیت رومانیایی به سمت خود، یک ایدئولوژی جدید تبلیغات کمونیستی را با عناصر ناسیونالیستی تجمیع کرد و به آنچه مورخان ملی-کمونیسم می نامند تبدیل شد.

از متون مارکس در انتقاد از امپراتوری تزاری – در نتیجه، روسیه – استفاده شد که حاوی عناصر گفتمان راست افراطی بود. در این زمینه، بخش‌های خاصی از خاطره آنتونسکو، به‌عنوان مثال، در آثار ادبی که توانستند از سانسورچی‌ها عبور کنند، به‌طور نامحسوس زنده ماندند.

در رومانی امروزی، AUR هر دوی این سنت ها را با هم ترکیب می کند و از آنها استفاده می کند.

هولیگانیسم فوتبال، نژادپرستی و عذرخواهی نازی ها

رهبر کاریزماتیک آن، جورج سیمیون، اولین بار پس از سازماندهی دو باشگاه هواداران که به هولیگان تبدیل شده بودند، در دنیای فوتبال بدنام شد.

او یک پیام ناسیونالیستی-اتحادیه گرایانه را تبلیغ کرد که به نظر می رسید با عناصر رادیکال تر مدارا می کرد.

در حالی که سیمیون از برخی جنبه‌های اولیه فاصله می‌گرفت، استادیوم‌های فوتبال در رومانی به شعارهای ضد رم، از جمله فراخوان‌های گاه به گاه برای «راه‌حل آنتونسکو» – به معنای قتل عام‌ها – معروف هستند.

در ابتدا، حزب رهبری دوگانه داشت: رئیس‌جمهور دیگر کلودیو تارزیو، یک معذرت‌خواه معروف بود که سعی کرده بود از چهره‌های تاریخی گارد آهنین در برابر اتهاماتی که به آنها وارد شده بود دفاع کند.

Șoșoacă، که به دلیل موضع بسیار پر سر و صدای خود در برابر محدودیت های همه گیر در چشمان عمومی مشهور شد، به آنها پیوست.

او سبکی آتشفشانی را به سیاست رومانی می آورد که یادآور رهبر ناسیونالیست کورنلیو “وادیم” تودور است – سناتور و نماینده پارلمان اروپا که به خاطر دیدگاه های یهودی ستیزانه، همجنس گرا هراسی و نژادپرستانه اش معروف است و متهم به نگه داشتن لیست سیاه دشمنان سیاسی خود برای دستگیری بود. و اگر زمانی به قدرت برسد تحت تعقیب قرار می گیرد.

با توجه به ارزشش، AUR بیشتر توطئه گرانه است تا افراطی

با چنین شجره‌ای، ممکن است وسوسه شویم که AUR را تکرار جدیدی از ناسیونالیسم و ​​فاشیسم فوق‌العاده بدانیم. با این حال، مشخص نیست که اعضا و رای دهندگان حزب موافق باشند.

هیچ مطالعه روشنی در مورد انگیزه های رای دهندگان AUR در رومانی امروزی وجود ندارد، اما ظهور این حزب با بدتر شدن قابل توجه روابط قومی همزمان نبود.

به نظر می رسد این حزب در بحران های اجتماعی-اقتصادی، از جمله مدیریت همه گیری ها و تورم بالا، پیشرفت می کند.

علاوه بر این، تارزیو، نماینده جنبه فکری و ایدئولوژیک حزب، به نظر می رسد به حاشیه رانده شده و سیمیون را در صندلی راننده رها کرده است، که گفتمانش بیشتر پوپولیستی است و هدفش «انسان عادی» است.

زبان افراطی هنوز وجود دارد – علامت مشخصی از حزب که نقش یک بیگانه را بازی می کند که برای تحریک سیاستمداران و روشنفکران جریان اصلی حضور دارد – اما تمرکز اصلی بر ترس آفرینی و گفتمان توطئه گرانه ضد غربی است.

به احتمال زیاد شنیدن اعضای AUR در مورد اینکه چگونه اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا آنها را مجبور به خوردن حشرات می کند، خیال پردازی می کنند تا اینکه ببینیم آنها یک “راه حل نهایی” جدید را درخواست می کنند.

به دلیل افزایش نارضایتی، دیگران به تقلید از AUR روی آوردند

نگران‌کننده‌ترین بخش آنچنان در رشد طبیعی راست افراطی منعکس نمی‌شود، به‌ویژه از آغاز جنگ، زمانی که AUR مشکلاتی را برای آشتی دادن حوزه‌های موافق و مخالف کرملین آغاز کرد.

این وحشت سیاستمداران جریان اصلی است که به نظر می رسد معتقدند که تقلید از AUR کلید بازپس گیری رأی دهندگان آنها است.

از دسامبر 2022، مجموعه ای از مسائل رومانی را با اتریش در مورد ورود رومانی به منطقه شینگن و با اوکراین در مورد برخورد با اقلیت ها و سرنوشت کانال Bystroye – یک کانال آب های عمیق در دلتای دانوب بین رومانی و روسیه در تضاد قرار داده است. دومی.

علاوه بر این، کشاورزان رومانیایی در حال گذر از بحرانی هستند که نتیجه ترکیبی از تولید کم، واردات ارزان از اوکراین و مذاکرات ضعیف با اتحادیه اروپا در مورد غرامت مالی است.

در مورد این مسائل، شاید به استثنای واردات غلات، رومانی شکایت‌های مشروعی علیه اتریش – که همچنان از درخواست رومانی در شینگن برای سیاست‌زدایی داخلی خود استفاده می‌کند – و اوکراین که محدودیت‌های معاهدات بین‌المللی را تحت فشار قرار می‌دهد، دارد.

ما باید از احیای ارواح گذشته رومانی دست برداریم

انتقاد مشروعی که می‌توانست به زبان لیبرال متمرکز بر ارزش‌های حاکمیت قانون بیان شود، با این وجود، به شیوه‌ای ناسیونالیستی و پوپولیستی توسط احزاب سیاسی اصلی مورد استفاده قرار گرفت.

با این حال، در همه مواردی که تحقیقات انجام شده در مرکز گلوبال فوکوس، بحث‌های مربوط به این موضوعات را در رسانه‌های اجتماعی اندازه‌گیری می‌کرد، مکالمه به طور معتبر تحت سلطه AUR بود، حتی زمانی که یکی از احزاب حاکم برای تبلیغ پیام‌های خود پول سرمایه‌گذاری کرد.

بالاخره قابل پیش بینی بود. هنگامی که احزاب اصلی گفتمان افراطی را عادی می کنند، رای دهندگان معمولاً به سمت احزابی می روند که این گفتمان از آنها سرچشمه گرفته است و اصل را به نسخه کپی انتخاب می کنند.

به نظر می رسد گفتمان ضد غربی اخیراً آرام شده است، احتمالاً به دلیل فشار شرکای غربی و تقریباً به طور قطع به دلیل فشار رئیس جمهور کلاوس یوهانیس.

با این حال، به نظر نمی‌رسد که باور احزاب اصلی مبنی بر اینکه می‌توانند رای دهندگان راست افراطی را از طریق گفتمان ملی‌گرایانه و فوق محافظه‌کار به دست آورند، کاملاً از بین رفته باشد.

این، به نوبه خود، باید باعث نگرانی شود که سیاست رومانی ممکن است ارواح گذشته این کشور را به جای رها کردن یک بار برای همیشه، دوباره زنده کند.

آندری تیوت مدیر برنامه مقاومت دموکراتیک در مرکز گلوبال فوکوس مستقر در بخارست است. تیوت در پروپاگاندای راست افراطی رومانی و وابسته به روسیه تخصص دارد.

_در یورونیوز، ما معتقدیم که همه دیدگاه ها مهم هستند. با ما در view@euronews.com تماس بگیرید تا پیشنهادات یا موارد ارسالی را ارسال کنید و بخشی از گفتگو باشید.
_

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

PC سابق Met می گوید که در مورد فلش قاب وین کوزنز اشتباه کرده است | وین کوزنز

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، افسر سابق پلیس مت که …