آفریقای جنوبی سفیر آمریکا را به اتهام مسلح کردن روسیه احضار کرد | آفریقای جنوبی

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

وزارت امور خارجه آفریقای جنوبی سفیر آمریکا را به دلیل ادعاهایی مبنی بر ارائه سلاح و مهمات به روسیه برای جنگ در اوکراین احضار کرد.

در میان پیامدهای دیپلماتیک، وزیر امور خارجه آفریقای جنوبی، نالدی پاندور، همچنین با آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده صحبت خواهد کرد، وزارت روابط و همکاری بین المللی آفریقای جنوبی در بیانیه ای که در توییتر منتشر شد، گفت.

سفیر ایالات متحده، روبن بریگیتی، روز پنجشنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت که آفریقای جنوبی در دسامبر سال گذشته، تسلیحات و مهمات را در یک کشتی تحریم شده روسیه در پایگاه دریایی سیمونز تاون در نزدیکی شهر کیپ تاون بارگیری کرده است. بریگیتی گفت که اسلحه ها سپس به روسیه منتقل شد.

او “تسلیح” روسیه توسط آفریقای جنوبی را “اساسا غیرقابل قبول” خواند.

پس از اظهارات بریگیتی، سیریل رامافوزا، رئیس جمهور آفریقای جنوبی تأیید کرد که تحقیقات در مورد بازدید کشتی باری روسی در جریان است. او گفت که تحقیقات قبل از اینکه بریگیتی اتهامات خود را علنی کند آغاز شده بود و از هر مدرکی که مقامات اطلاعاتی ایالات متحده در مورد تسلیحات ادعایی دارند استفاده خواهد کرد، اما دفتر او در بیانیه‌ای اعلام کرد در حال حاضر “هیچ مدرکی” وجود ندارد که نشان دهد اسلحه در کشتی در جنوب بارگیری شده است. آفریقا

وزارت امور خارجه روز جمعه در بیانیه ای افزود: «هیچ سابقه ای مبنی بر فروش تسلیحات تایید شده توسط دولت به روسیه در رابطه با دوره/حادثه مورد نظر وجود ندارد».

آسوشیتدپرس به طور مستقل تأیید کرده است که لیدی آر از 6 تا 8 دسامبر از پایگاه دریایی آفریقای جنوبی بازدید کرده است، همانطور که بریجیتی ادعا کرد، و اینکه این پایگاه با شرکتی مرتبط است که با تحریم های ایالات متحده به دلیل حمل سلاح برای دولت روسیه و روسیه مواجه شده است. کمک به تلاش های جنگی آن

این مسئله روابط بین ایالات متحده و یکی از شرکای اصلی آفریقایی اش را به شدت تحت فشار قرار می دهد. مونیلا گفت که آفریقای جنوبی به دلیل اتهامات بریگیتی، یک اصطلاح دیپلماتیک که به شکایت رسمی اشاره دارد، «نمایش» صادر خواهد کرد. مونیلا همچنین در پست توییتری خود گفت که آفریقای جنوبی «برای روابط ما با ایالات متحده آمریکا ارزش قائل است. آنها صمیمی، قوی و برای دو طرف سودمند هستند.

دفتر رامافوزا روز پنجشنبه از بریجیتی به دلیل علنی کردن این اتهامات انتقاد کرد.

موضع آفریقای جنوبی در قبال جنگ اوکراین از زمانی که سال گذشته در رای گیری سازمان ملل در محکومیت تهاجم روسیه از رای ممتنع خودداری کرد، آمریکا و دیگر کشورهای غربی را نگران کرده است. آفریقای جنوبی اعلام کرد که موضع بی طرفی در قبال جنگ اتخاذ خواهد کرد، اما منتقدان گفتند که آفریقای جنوبی پس از میزبانی وزیر امور خارجه روسیه، سرگئی لاوروف، برای گفتگو در ژانویه و اجازه استفاده از آب‌های این کشور برای مشترک، آفریقای جنوبی عملاً در کنار روسیه قرار گرفت. مانور دریایی در سواحل شرقی آن در ماه فوریه.

این رزمایش مصادف با یک سالگی تهاجم روسیه به اوکراین بود.

دولت آفریقای جنوبی همچنین اعلام کرده است که اگر ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، همانطور که انتظار می‌رفت، برای نشست سران بلوک اقتصادی بریکس در ماه آگوست دیدار کند، با وجود صدور حکم بازداشت توسط دادگاه کیفری بین‌المللی، تمایلی به دستگیری وی نخواهد داشت. به او.

آفریقای جنوبی یکی از امضاکنندگان دادگاه بین المللی است و در صورت پا گذاشتن پوتین به خاک این کشور موظف است او را دستگیر کند.

آفریقای جنوبی به دلیل حمایت اتحاد جماهیر شوروی سابق از کنگره ملی آفریقا که یک جنبش آزادیبخش بود که برای پایان دادن به رژیم جدایی نژادی آپارتاید که اکثریت سیاه پوستان کشور را سرکوب می کرد مبارزه می کرد، رابطه تاریخی با روسیه دارد.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

بازی های برگشت نیمه نهایی لیگ اروپا و لیگ کنفرانس اروپا – زنده | لیگ اروپا

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، اتفاقات کلیدی فقط رویدادهای کلیدی را …