تلاش شدید اوکراین برای رساندن سلاح به میدان نبرد، نه بازار سیاه

به گزارش دپارتمان اخبارسیاسی پایگاه خبری آبان نیوز ،

راکت‌اندازها، موشک‌های هدایت‌شونده دقیق و سایر تسلیحات پیشرفته آمریکایی به ارزش میلیاردها دلار به اوکراین فرصت نبرد علیه روسیه را پیش از حمله متقابل داده است. اما اگر حتی تعداد کمی از اسلحه ها به جای میدان جنگ در بازار سیاه بیفتند، یک قانونگذار اوکراینی با ناراحتی پیش بینی کرد: «ما کارمان تمام شد».

قانونگذار، الکساندرا اوستینوا، یک فعال سابق ضد فساد که اکنون بر انتقال تسلیحات خارجی به اوکراین نظارت دارد، معتقد نیست که قاچاق گسترده ای در میان گران ترین و پیچیده ترین سلاح های اهدایی توسط ایالات متحده در سال گذشته وجود داشته باشد.

او در مورد تلاش‌های سربازان اوکراینی برای اطمینان از دزدیده نشدن یا مفقود نشدن سلاح‌ها گفت: «ما به معنای واقعی کلمه مردم را کشته‌ایم، زیرا چیزهای باقی مانده بود، و آنها برگشتند تا آن‌ها را بگیرند و کشته شدند.

اما در واشنگتن، در برابر یک بحران قرض الحسنه بدهی دولت و تشکیک فزاینده در مورد حمایت مالی از اوکراین، کنگره ای که به طور فزاینده ای بدبین می شود، خواستار پاسخگویی شدید در قبال «هر سلاح، هر گلوله مهماتی است که به اوکراین می فرستیم»، همانطور که راب ویتمن، نماینده جمهوری خواه اوکراین. ویرجینیا، ماه گذشته گفت.

طبق قانون، مقامات ایالات متحده باید استفاده، انتقال و امنیت تسلیحات و سیستم‌های دفاعی آمریکایی را که فروخته می‌شوند یا به‌طور دیگری در اختیار شرکای خارجی قرار می‌دهند، نظارت کنند تا از استقرار آن‌ها در حد مورد نظر مطمئن شوند. در ماه دسامبر، به دلایل امنیتی، دولت بایدن تا حد زیادی مسئولیت نظارت بر محموله های تسلیحات آمریکایی در جبهه را به کیف، علیرغم سابقه طولانی فساد و قاچاق اسلحه، به کیف منتقل کرد.

مقامات و کارشناسان هشدار می‌دهند که حجم انبوه تسلیحات تحویل‌شده – شامل ده‌ها هزار موشک جاولین و استینگر، پرتاب‌کننده‌های قابل حمل و راکت‌ها – چالشی غیرقابل حل برای ردیابی هر اقلام ایجاد می‌کند.

همه اینها نگرانی را در میان مقامات اوکراینی که مسئول اطمینان از رسیدن سلاح به میدان جنگ هستند، تشدید کرده است.

خانم اوستینوا، رئیس کمیته ای در پارلمان اوکراین که بر انتقال تسلیحات نظارت می کند، گفت: «صادقانه غیرممکن است که از مردم بخواهیم همیشه سهام خود را بررسی کنند. مصاحبه ای در خیابان های ورشو در ماه گذشته، هنگامی که او برای گرفتن قطار به کیف عجله داشت.

در آغاز جنگ، او گفت: «فقط برای زنده ماندن بود، و مردم فقط از اطراف جاولین ها عبور می کردند» تا یک ستون زرهی روسی را که در اوایل تهاجم به کیف فرود آمده بود، دفع کنند. در حالی که این نوع سلاح‌ها اکنون به‌طور معمول ردیابی می‌شوند، هنوز «بسیار دشوار» است که بتوان سلاح‌های کوچک مانند تفنگ، یا میلیون‌ها گلوله توپخانه‌ای که ایالات متحده و متحدانش ارسال کرده‌اند، در نظر گرفت.

موشک‌های Javelins، Stingers و دیگر انواع موشک و همچنین بمب‌های با قطر کوچک، انواع خاصی از پهپادها، عینک‌های دید در شب و سایر سیستم‌هایی که به اوکراین عرضه می‌شوند، تشدید شده است.

اما خانم اوستینوا می گوید که دیده است هیچ مدرکی مبنی بر انتقال غیرقانونی تسلیحات از آن نوع که اعتبار اوکراین را از بین می برد و حداقل حمایت ایالات متحده را تهدید می کند، وجود ندارد.

او گفت: «به محض اینکه قاچاق یا سوء استفاده از سلاح وجود داشته باشد، کار ما تمام شده است.

به گفته مقامات آمریکایی، تاکنون تنها تعداد انگشت شماری از موارد مشکوک به قاچاق اسلحه یا سایر انتقال غیرقانونی نظامی سلاح های پیشرفته ارسال شده به درگیری های خارجی وجود داشته است که باید به دقت پیگیری شود.

به گفته یک مقام آمریکایی که خواست نامش فاش نشود، در حال حاضر، بازرسان فدرال در حال بررسی گزارش‌هایی هستند مبنی بر اینکه موشک‌های شلیک شده Javelin و پهپادهای Switchblade پس از تحویل گرفتن از اوکراین به صورت آنلاین فروخته شده‌اند.

یک گزارش تایید شده از a وجود دارد نارنجک انداز ضد تانک ساخت سوئد قاچاق از اوکراین اما این سرقت تنها پس از آن کشف شد که سلاح در صندوق عقب خودرویی در حدود 10 مایلی خارج از مسکو منفجر شد و یک افسر نظامی بازنشسته روس که به تازگی از شرق اوکراین بازگشته بود مجروح شد.

بازرسان پنتاگون، وزارت امور خارجه و آژانس توسعه بین‌الملل ایالات متحده در ماه مارس گزارش دادند که «هنوز اتلاف، تقلب یا سوء استفاده قابل توجهی» از حمایت آمریکا را که از 189 شکایتی که به ادعای سوءرفتار دریافت کرده‌اند، به اوکراین ارسال نکرده‌اند.

سروان ویلیام اسپیکس، سخنگوی نیروهای ایالات متحده در اروپا، گفت که در بازدید نادر بازرسان آمریکایی از یک مرکز نظامی اوکراین در اودسا در 26 آوریل “هیچ بی نظمی وجود ندارد”.

ژنرال کریستوفر جی. کاولی، فرمانده نیروهای ناتو در اروپا، اواخر ماه گذشته به کنگره گفت که از زمان شروع جنگ، تنها یک مورد تلاش برای قاچاق – تعدادی تفنگ خودکار – را به یاد می آورد. او گفت که به توانایی اوکراین برای تأمین نزدیک به 37 میلیارد دلار تسلیحات و سایر کمک‌های امنیتی آمریکا که تاکنون متعهد شده است، «بسیار مطمئن» است.

اما تهدید همچنان پابرجاست. در درگیری‌های شدید مانند اوکراین، سلاح‌ها تقریباً به همان سرعتی که دریافت می‌شوند استفاده می‌شوند. نیکولای سوکوف، کارشناس ارشد مرکز خلع سلاح و عدم اشاعه وین در اتریش، گفت که این امر ردیابی سیستم های موشکی دستی و سایر تسلیحات قابل حمل را «بسیار دشوارتر» می کند.

آقای سوکوف گفت که محاسبه مهمات تقریباً غیرممکن است. او به گزارش‌های تایید نشده مبنی بر پرسه زدن موشک‌های استینگر در اوکراین اشاره کرد و گفت که به نظر می‌رسد مقامات در تلاش هستند تا شهروندان اوکراینی را متقاعد کنند که سلاح‌های سبکی را که سال گذشته برای دفاع از خود دریافت کرده‌اند، پس دهند.

آقای سوکوف گفت: “این همان چیزی است که در هر درگیری طولانی مدت و در مقیاس بزرگ اتفاق می افتد، و من هیچ دلیلی نمی بینم که فکر کنم ممکن است با اوکراین متفاوت باشد.”

در مصاحبه‌ها و شهادت‌های کنگره، بیش از نیمی از مقامات آمریکایی و اوکراینی روندی سخت اما قابل خطا برای ردیابی تسلیحات تحویل‌شده توسط ایالات متحده را توصیف کردند.

محموله‌های تسلیحات قبل از عبور از اوکراین، در مراکز نظامی در اروپا متوقف می‌شوند، جایی که شماره سریال سلاح‌ها در پایگاه‌های اطلاعاتی متعددی که توسط مقامات آمریکایی و اوکراینی مشاهده می‌شود، ثبت می‌شود. شماره های سریال در طول مسیر تحویل به اوکراین دوباره بررسی می شوند تا مطمئن شوند که هیچ کدام گم نشده است. آنها همچنین برای شناسایی سلاح هایی که گم شده اند و بعدا بازیابی شده اند استفاده می شوند. اسلحه هایی که دور از اوکراین پیدا می شوند نشان می دهد که قاچاق شده اند.

ژنرال کاولی در جلسه استماع مجلس به آقای ویتمن گفت، مقامات اوکراینی “آن را در حال پیشروی دنبال می کنند.” “ما از روی شانه آنها مراقبت می کنیم.”

در دسامبر گذشته، مقامات آمریکایی شروع به دادن اسکنر بارکد دستی به سربازان اوکراینی کردند تا فوراً شماره سریال سلاح های پیشرفته را به پایگاه داده آمریکایی منتقل کنند. روند جدید بخشی از تصمیم دولت بایدن برای دادن اختیارات بیشتری به اوکراین برای گزارش خود درباره نحوه تامین تسلیحات بود.

مقامات نظامی آمریکایی گفتند که این تغییر با توجه به این امر ضروری است این جنگ تا حد زیادی مانع از بازدید بازرسان آمریکایی از واحدهای میدان نبرد شده است. اما مقامات آمریکایی مسئول این نظارت همچنان نگران هستند که نتوانند شخصاً محل نگهداری سلاح ها را تأیید کنند.

خانم اوستینوا گفت که حداقل برخی از واحدهای خط مقدم اوکراین تحت آتش مداوم روسیه همچنان منتظر دریافت اسکنرهای دستی هستند. مقامات آمریکایی گفتند که چنین ارزیابی‌هایی در میدان جنگ در سایر مناطق جنگی نادر بوده است، زیرا زمانی که کانتینرهای موشک‌های حساس یا سامانه‌های موشکی ناپدید می‌شوند، قاچاق معمولاً به یک نگرانی تبدیل می‌شود.

خانم اوستینوا گفت که مقامات و سربازان اوکراینی از مجازات های جنایی سخت نه تنها برای قاچاق تسلیحات آمریکایی، بلکه گزارش نکردن تلفات – سلاح هایی که در میدان جنگ نابود شده یا اسیر شده اند – آگاه هستند. هر سیستم تسلیحاتی گم شده مورد بررسی قرار می گیرد و شماره سریال آن به سفارت آمریکا در کیف گزارش می شود، “بنابراین اگر در ایران یا جایی ظاهر شود، ما متهم به این موضوع نیستیم.”

او گفت که کمیته 16 نفره ای که او ریاست آن را برعهده دارد، گزارش های خبری مربوط به سلاح های غربی را که برای اوکراین در نظر گرفته شده و ظاهراً با باندها، گروه های تروریستی و سایر جنایتکاران ظاهر شده اند، بررسی کرده است. اما خانم اوستینوا گفت که هیچ مدرکی برای صحت این گزارش ها پیدا نکرده است و اظهارات آمریکا را که آنها را به کمپین های اطلاعات نادرست روسیه برای ایجاد شک در مورد حمایت ناتو از جنگ نسبت می دهد، تکرار کرد.

با این حال، نظارت بر مقامات اوکراینی است که نیاز شدید خود به سلاح را در مقابل انتظارات طاقت فرسا برای ردیابی آنها متعادل می کنند.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین، «چند بار باید به شما بگویم؟» از «سرخوردگی» و «چند بار باید بگویم؟» گفت. سناتور لیزا مورکوفسکی، جمهوری خواه آلاسکا که در این سفر حضور داشت، گفت زمانی که این موضوع ماه گذشته توسط یک هیئت آمریکایی به کیف مطرح شد.

اما او گفت که آقای زلنسکی موافقت کرد که تضمین تداوم ارائه تسلیحات آمریکایی و سایر کمک های امنیتی ضروری است.

خانم مورکوفسکی گفت: «تمام چیزی که لازم است این است که دریابیم که فردی، جایی در زنجیره، یک قطعه تجهیزات نظامی به دست آورده و آن را برای غنی سازی شخصی فروخته است، یا به نحوی از آن سوء استفاده کرده است». “چون در این صورت کار بسیار سخت تر می شود.”

توماس گیبونز-نف گزارش کمک کرد

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار امروز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

PC سابق Met می گوید که در مورد فلش قاب وین کوزنز اشتباه کرده است | وین کوزنز

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، افسر سابق پلیس مت که …